Zmarł Ryszard Kapuściński

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Zmarł Ryszard Kapuściński

Post autor: Raleen »

Dziś natrafiłem na tę smutną wiesc:

http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news ... 62060,2943
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Jest mi z tego powodu bardzo przykro. Regularnie czytam sobie "Cesarza", a "Wojna futbolowa" jest książką, która nauczyła mnie spojrzenia na historię i współczesność Ameryki Płd. oraz Afryki w inny, bardziej wyważony sposób.
Najbardziej jednak lubię "Busz po polsku" jako obraz gomułkowskiej Polski.
:(
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

A dopiero co wczoraj rozmawiałem z żoną, że jeszcze nie przeczytaliśmy "Imperium" i że trzeba coś z tym zrobić... Ja Kapuścińskiego odkryłem dopiero niedawno. Jego wcześniejsze książki są skażone ideologicznie, ale czyta się go świetnie. Ja najbardziej lubię "Heban". I pewnie "Imperium" też będzie mi się podobało (jak mi się uda przeczytać...)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Pocieszyłeś mnie Leszku, bo też mam tak jak Ty :wink: I też akurat "Heban" zaliczyłem :)

Szkoda, że nie doczekał Nobla. Przy tym to był ktoś współczesny, nowoczesny, bo poezja Szymborskiej czy Miłosza nie do wszystkich trafia, po części zapewne to wina tego, że jest po prostu poezją. Wielka szkoda wielkiego człowieka.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Bardzo cenię Ryszarda Kapuścińskiego za styl, jakim się posługiwał. Był to jeden z nielicznych polskich pisarzy, którego książki czytałem z prawdziwą przyjemnością.

Nie czytałem wszystkich jego książek. Ot, któreś "Lapidarium", "Heban" i "Podróże z Herodotem". Jednak zazdroszczę mu "pióra".
Awatar użytkownika
Gozdawa
Sergent-Major
Posty: 150
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gozdawa »

Tak, to smutna wiadomość. Pozostaje lektura jego książek. Polecam "Imperium" (zreszstą i wiele innych "Szachinszacha", "Cesarza", "Podróże z Herodotem". Dużo by pisac.
Będzie co może, rób coć powinien (książę Adam Jerzy Czartoryski)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43397
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dziś o 11.00 jest pogrzeb, transmitują w Trójce.

W najnowszej "Polityce" jest ostatni, dotychczas niepublikowany, nieautoryzowany wywiad Kapuścińskiego. Wywiad dotyczy w dużej mierze aktualnej sytuacji politycznej w naszym kraju i przemian jakie zaszły w Polsce od roku 1980. Czytałem - polecam!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”