Normańskie podboje

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Filip Apostoł
Sergent
Posty: 148
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 17:02
Lokalizacja: Lublin

Normańskie podboje

Post autor: Filip Apostoł »

Panowie, szukam książki, która w miarę dobrze zakreśli mi erę wikingów z naciskiem na Anglię. Wspaniale byłoby, gdyby w książce pojawił się wątek Walii. Wyszukałem sobie na razie takie dwie książki, czy ktoś miał do czynienia i mógłby porównać?
Normański podbój Irlandii w XII wieku
Podbój normański
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Normańskie podboje

Post autor: Raleen »

Ja porównam bez czytania.

Obie książki, patrząc po samych tytułach (i krótkich opisach na stronach wydawnictw) są o czym innym. Pierwsza książka, wydawnictwa Napoleon V, opisuje podbój Irlandii w XII wieku, który był raczej długotrwałym procesem. Druga książka, wydawnictwa Astra, opisuje podbój Anglii przez Wilhelma Zdobywcę w 1066 roku i paru kolejnych latach, raczej była to jednak krótkotrwała kampania (na tle realiów średniowiecza).

O pierwszej książce słyszałem pozytywne opinie, niestety nie czytałem. Drugiej książki nie znam zupełnie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Wysoki
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2014, 21:06
Been thanked: 4 times

Re: Normańskie podboje

Post autor: Wysoki »

Filip Apostoł pisze:Panowie, szukam książki, która w miarę dobrze zakreśli mi erę wikingów z naciskiem na Anglię. Wspaniale byłoby, gdyby w książce pojawił się wątek Walii. Wyszukałem sobie na razie takie dwie książki, czy ktoś miał do czynienia i mógłby porównać?
Normański podbój Irlandii w XII wieku
Podbój normański
Tak się upewnię, bo wybrane książki są od zupełnie o czymś innym do niezbyt o tym.

Tobie chodzi o wikingów, czyli okres od powiedzmy VIII do X wieku, i ich najazdy na Anglię? Przy czym najazdy wikingów ogólnie z naciskiem na Anglię, czy jednak tylko na Anglię?
A co ma mieć do tego Walia?
Tu chodzi Ci o podbój Walii przez Normanów, czy o ewentualne najazdy wikingów na Walię?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Normańskie podboje

Post autor: Raleen »

Obawiam się, że kolega się nie zastanawiał zbyt głęboko nad tematem, ot coś o normańskich podbojach, a że te podboje były rozciągnięte w czasie... Równie dobrze można by tu wrzucić podbój Sycylii i południowych Włoch przez Normanów czy próby podboju ziem Cesarstwa Bizantyjskiego albo... działania na Rusi (w końcu skąd się wzięła dynastia Rurykowiczów).

Tak, że Filipie, określ się dokładniej o co Ci chodzi.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Normańskie podboje

Post autor: elahgabal »

Przede wszystkim dokonałbym rozróżnienia między wikingami (czyli mieszkańcami Skandynawii) a Normanami (tzn. wikińskimi osiedleńcami w północnej Francji i ich potomkami). Wyprawy wikińskie a podboje normańskie to dla mnie dwa różne zjawiska. Czym innym są rejzy VIII/IX wieku a czym innym wyprawa Zdobywcy względnie podboje Hauteville`ów.
Pierwsze miały podłoże głównie ekonomiczne. Drugie głównie polityczne.
Pozostaje religia i mniej czy bardziej wyraźny podział na pogańskich wikingów i normańskich katolików.
Z tego co zajrzałem jednym okiem do Wikipedii za "ostatniego wikinga" uważają Haralda Hardraadę, który padł w Anglii w 1066.
Czyli jeżeli mowa o wikingach w Anglii i Walii(?) to na pewno nie nazwałbym tego "podbojami normańskimi".
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Normańskie podboje

Post autor: Kretus »

Wikingowie w Walii?
http://vsnrweb-publications.org.uk/Viki ... 0Wales.pdf (zlinkowane z medievalist więc może być coś warte).
Polecałbym raczej szukać czegoś po drugiej stronie kanału. U nas to niszowy temat, niekoniecznie wart tłumaczenia.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Filip Apostoł
Sergent
Posty: 148
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 17:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Normańskie podboje

Post autor: Filip Apostoł »

Wychodzi moja totalna niewiedza. Bo, widzicie, ja historię uwielbiam, ale bez wzajemności.
Ale do meritum. Gram w Sagę. Skirmishowa gra figurkowa w świecie wikingów. Gram Walią. No i chciałbym poznać lepiej epokę, styl walki, oprzyrządowanie. Gdyby udało się przeczytać chociaż kilka stron o Walii, to byłoby super. Podobno biegali na bosaka i używali włóczni. Tyle się dowiedziałem z dyskusji o Sadze, ale trochę mi mało. Potrzebna mi książka, po której będę znał historię okresu, a ta Walia to byłaby taka wisienka na torcie. Ta książka o podboju Irlandii zaciekawiła mnie bo zawiera cały rozdział o Walii. Co prawda okres nieco późniejszy, ale czy zmieniło się w tym czasie aż tak wiele?
Kupiłem jeszcze I tom Sztuki wojennej w średniowieczu.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Normańskie podboje

Post autor: Kretus »

Oman, no klasyka. Pierwsze wydanie z 1898 r., drugie z 1924 :) Sam mam na półce i sobie chwalę, ale sugerowałbym coś nowszego.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Normańskie podboje

Post autor: elahgabal »

Filip Apostoł pisze:Gram Walią. No i chciałbym poznać lepiej epokę, styl walki, oprzyrządowanie. Gdyby udało się przeczytać chociaż kilka stron o Walii, to byłoby super.
Aaa. :D
Ze swojej strony mogę zaproponować "Królowie i królestwa Anglii w czasach Anglosasów 600-900" (Barbara Yorke; u nas wyd. PWN). Nie ma tam rozdziału poświęconego Walii jako takiej, ale siłą rzeczy są wzmianki o tych wszystkich Gwent, Powys i innych wiedźmińskich nazwach w kontekście stosunków z Anglosasami. ;)
Inna sprawa, że to głównie polityka a Tobie chodzi o kwestie techniczne. Żadnego Osprey`a dedykowanego Walii i walijskim wojakom w wiekach ciemnych nie będzie?
Bo jeśli chodzi o "Normański podbój Irlandii" to z interesujących Ciebie względów najwyżej rozdziały I i II (choć to też głównie polityka).
Nie należy zapominać o kolejnej cegle Davies`a - czyli "Wyspy". Rozdziały IV i V mogą zawierać jakieś przydatne informacje.
To chyba na tyle z tego co wygrzebałem w domowym składzie makulatury.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Wysoki
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2014, 21:06
Been thanked: 4 times

Re: Normańskie podboje

Post autor: Wysoki »

Gram Walią. No i chciałbym poznać lepiej epokę, styl walki, oprzyrządowanie
Oporządzenie, w sensie wyposażenie/ekwipunek?
Gdyby udało się przeczytać chociaż kilka stron o Walii, to byłoby super. Podobno biegali na bosaka i używali włóczni. Tyle się dowiedziałem z dyskusji o Sadze, ale trochę mi mało. Potrzebna mi książka, po której będę znał historię okresu, a ta Walia to byłaby taka wisienka na torcie.
Trochę ciężka sprawa.
W I tomie Omana o Walijczykach wiele nie znajdziesz. Wojny walijskie Edwarda są w tomie II, ale o taktyce Walijczyków też tam wiele nie będzie.

Podbój Irlandii ma rozdział o Normanach w Walii, ale on omawia walki i kwestie polityczne na tych ternach od ok. 1066 r. do końca XII w. O taktyce itd. to tam nic nie widzę, ale historia walk jest omówiona szczegółowo.

Nie wiem czy najwięcej nie znajdziesz tutaj: http://madreksiazki.org/kategorie/histo ... y-polnocy/
Na stronach 98-101 jest omówiona organizacja wojskowa Walijczyków z okresu od połowy XI, do początku XII w.

Książka zajmuje się wyposażeniem oraz taktyką walki wikingów, dodatkowo są w niej krótkie podrozdziały (tak jak ten o Walijczykach) o przeciwnikach wikingów.


Jest jeszcze coś takiego: http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112 ale to już oczywiście II połowa XIII w.

Żadnego Osprey`a dedykowanego Walii i walijskim wojakom w wiekach ciemnych nie będzie?
Tylko okres późniejszy, kiedy się więcej działo ;)
https://ospreypublishing.com/the-scotti ... 50-1400-pb
Sebaar
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 20:16
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Normańskie podboje

Post autor: Sebaar »

Od szaleństwa do szaleństwa - takie jest życie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”