Henryk Sandomierski (A. Teterycz-Puzio, Avalon)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Henryk Sandomierski (A. Teterycz-Puzio, Avalon)

Post autor: Raleen »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Henryk Sandomierski (A. Teterycz-Puzio, Avalon)

Post autor: cdc9 »

Książki nie czytałem, ale mam taką małą refleksję związaną z tym księciem i naszymi zaniedbaniami, zaniechaniami.
Tak się składa, że mam rodzinę w Wąbrzeźnie. Miasto, jak miasto, ale kompletnie nie kojarzące się z historią. Właściwie jedynym zdarzeniem jakoś kojarzonym z tym miastem mogłoby być powiązanie go ze starciem, w którym zginął ks. Henryk. Niestety przez lata nikt na to nie wpadł i tak jak w setkach miast, i w Wąbrzeźnie są różne dziwne ulice typu Kwiatowa, Dolna, Górna, itp., itd., że nie wspomnę, że cały czas główna ulica nazywa się 1 Maja. :) A przecież można by zrobić ulicę, umieścić pamiątkową tablicę, wykorzystać w jakimś folderze turystycznym (miasto jest na Ziemi Chełmińskiej nieopodal Radzynia - potężny zamek, czy Chełmna). Warto pamiętać o swej historii.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”