Zimna wojna

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Zimna wojna

Post autor: Raleen »

Nie oglądałem, więc z ciekawości chciałem spytać o Wasze opinie o tym filmie. Tutaj jego stronka na jednej ze stron poświęconych tematyce filmowej, gdyby ktoś nie kojarzył:
https://www.filmweb.pl/film/Zimna+wojna-2018-764039
Przyznam, że nie pałam entuzjazmem do reżysera, po poprzedniej jego znanej produkcji, ale talentu i umiejętności nie można mu odmówić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Zimna wojna

Post autor: Kretus »

Byłem. Podobało mi się, choć nie jest to łatwy w odbiorze film. Stylowo nieco podobny do Idy (niedomówienia, przeskoki). Przepiękne zdjęcia. Znakomity Kot (choć Cannes zachwycało się raczej Kulig).
Ciekawy jestem czy Pawlikowski podejmie rękawicę i spróbuje zrobić coś w kolorze, inaczej sam zamknie się w czarno-białej szufladzie retro.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 lipca 2018, 23:32 przez Kretus, łącznie zmieniany 1 raz.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna

Post autor: Raleen »

Dzięki za opinię. Też jestem ciekaw co będzie dalej robił. Zgadzam się, że trzeci z rzędu film czarno-biały to by już chyba było za dużo jak na współczesnego, dość młodego jeszcze reżysera.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna

Post autor: Raleen »

Właśnie wróciłem z kina. Film na topie po nominacjach do Oskarów. Trzymam kciuki, by udało się coś z tego uszczknąć, choć ostatnio nasłuchałem się ile trzeba zainwestować w promocję, żeby film mógł się tam przebić i w ogóle mieć szansę.

Generalnie podobało mi się, z jednym wyjątkiem: sam początek i ukazywanie siermiężności Polski, zwłaszcza polskiej wsi. Siermiężność i specyficzne cechy komunizmu to odrębny temat i one zostały dobrze pokazane. Niestety, obawiam się, że na zachodzie takie obrazki będą wpływać na wizerunek Polski, utrwalając pewne istniejące tam stereotypy. Wydaje mi się, że można było ukazać pewne rzeczy inaczej, aczkolwiek rozumiem ogólny zamysł reżysera. Chodziło o pokazanie, jakie ludzie u nas, zwłaszcza tacy artyści, jak bohaterowie filmu, mieli wyobrażenie o świecie i to jest pokazane ich oczami. Tak to przynajmniej interpretuję. Tytułowa para zdecydowanie najlepsza, choć Szyc też dobrze zagrał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
qqrq
Appointé
Posty: 49
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 00:23
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zimna wojna

Post autor: qqrq »

A mi się dla odmiany ten początek właśnie bardzo podobał. Ponieważ to też trochę film o muzyce ludowej a tam jest pokazane jak ona wyglądała naprawdę, w wiejskich, siermiężnych realiach. I "dwa serduszka" śpiewane przez tą wiejską dziewczynę, tak, że wszystkie późniejsze warianty bledną :) Jaki głos... I muzyka łemkowska... ładna ale szkoda, że taka niepolska.
Naprawdę piękny film. ..
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Zimna wojna

Post autor: Raleen »

Być może nie potrafię docenić subtelności muzyki łemkowskiej, ale tym bardziej pewnie nie będzie w stanie ich docenić zagraniczny widz (może poza jurorami Akademii Filmowej wprowadzonymi w temat przez innych).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”