Wyklęty

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wyklęty

Post autor: Leliwa »

Indar pisze:Muszę spytać o "Roja" - to z tego serialu jest fragment jak wokół w/w pojawia się rój pszczół i przegania gestapowców?
Tak to sam początek i wyjaśnienie pseudonimu. W wersji kinowej też jest. A wyjaśnienie podtytułu "w ziemi lepiej słychać" jest w onirycznych scenach, które są w 4 odcinku serialu, którego niestety wczoraj nie obejrzałem. mam nadzieję, że szybko będzie na stronie VOD. Szkoda tylko, że z reklamami.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Wyklęty

Post autor: Indar »

Widziałem fragment, i jak mam być szczery to raczej poczułem zażenowanie. Może powinienem obejrzeć całość, nie wykluczam, ale samo umieszczenie takiej sceny jako sugerowanie pewnej "mocy" jest odrobinę... naciągane? Mam w domu jakiś komiks gdzie pokazuje się żołnierzy wyklętych jako superbohaterów, każdy posiada jakąś "supermoc" - to pasuje do komiksu a nie do film aspirującego do miana historycznego.
Czy też się mylę i to nadinterpretacja?
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wyklęty

Post autor: Leliwa »

Indar pisze:Widziałem fragment, i jak mam być szczery to raczej poczułem zażenowanie. Może powinienem obejrzeć całość, nie wykluczam, ale samo umieszczenie takiej sceny jako sugerowanie pewnej "mocy" jest odrobinę... naciągane? Mam w domu jakiś komiks gdzie pokazuje się żołnierzy wyklętych jako superbohaterów, każdy posiada jakąś "supermoc" - to pasuje do komiksu a nie do film aspirującego do miana historycznego.
Czy też się mylę i to nadinterpretacja?
Ja bym nie przesadzał. Może to przypadek, może i znak, ale jakoś ten pseudonim musiał powstać, pewnie w nawiązaniu do tego epizodu. Albo to jest jedna z opowieści, które po wsiach krążyły o Roju. Takiej pamięci zbiorowej. Ludzie lubią ubarwiać swych bohaterów.

Sam bohater przecież nie miał żadnej "mocy". Nie ma potem ani słowa nawiązania do tego roju, ani żadnego innego nawiązania, tylko "Pogoda" jest trochę wkurzony, że brat też wchodzi do konspiracji, bo sam chciałby go od tego trzymać z daleka, no i inni trochę krzywi byli, że wysłali jako łącznika "niezaprzysiężonego". Co do łączności duchowej z bratem jako zjawiska dla niektórych może nadnaturalnego, to w filmie w momencie śmierci brata "Rój" budzi się w koszarach i mówi, że muszą uciekać z wojska. Ale takie świadectwa łączności duchowej osób sobie bliskich są znane i z innych przypadków i świadectw.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Wyklęty

Post autor: adalbert »

A wczoraj to w ogóle był odcinek? Bo mecz leciał.
To jest ostatecznie film, a nie dokument i kilka razy w nim widać, że reżyser bawi się pewnymi konwencjami/prowokuje widza w sposób mniej lub bardziej udany. Mi to jakoś kompletnie nie przeszkadza.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Wyklęty

Post autor: Darth Stalin »

leliwa pisze:
Darth Stalin pisze:
leliwa pisze:Nacjonalizm może być dobrze lub źle wykorzystany. Nie jest synonimem zła.
:shock: :roll: :?: znasz jakieś "dobre" wykorzystanie nacjonalizmu?
Tony. Między innymi działalność tajnej Ligi Narodowej, i późniejszych organizacji dla odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Czyżbyś o tym zapomniał?
Tjaaa... ruch niepodległościowy = nacjonalizm? :shock: :o żeś mnie zadziwił, naprawdę...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”