Wołyń

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wołyń

Post autor: cdc9 »

elahgabal pisze:Tak w sumie nie na temat, ale: jakby dzisiaj nakręcić "Krzyżaków" z bitwą pod Grunwaldem zrobioną w stylu Bitwy Bękartów w GoT to klękajcie narody. :) Gdyby batalistykę kręcić wciąż tak, jak zrobił to Ford to nie mielibyśmy chociażby Stirling i Falkirk od Gibsona.
Pewnie masz rację. Nie spieram się, bo też i nie jestem znawcą kina. Jako ciekawostkę podam jednak, że na liście największych polskich filmów, którą firmuje Martin Scorsese, Krzyżacy są.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Martin_Sc ... ish_Cinema
To pewnie bitwa też mu się podobała. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Wołyń

Post autor: TommyGn »

cdc9 pisze:
elahgabal pisze:Tak w sumie nie na temat, ale: jakby dzisiaj nakręcić "Krzyżaków" z bitwą pod Grunwaldem zrobioną w stylu Bitwy Bękartów w GoT to klękajcie narody. :) Gdyby batalistykę kręcić wciąż tak, jak zrobił to Ford to nie mielibyśmy chociażby Stirling i Falkirk od Gibsona.
Pewnie masz rację. Nie spieram się, bo też i nie jestem znawcą kina. Jako ciekawostkę podam jednak, że na liście największych polskich filmów, którą firmuje Martin Scorsese, Krzyżacy są.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Martin_Sc ... ish_Cinema
To pewnie bitwa też mu się podobała. :)
"Krzyżacy" byli odpowiedni do swoich czasów. Kino idzie do przodu, ale bez przesady. Jeśli ktoś chce robić w filmie historycznym efekty batalistyczne jak jak z "Gry o tron", "300", czy z "Troi", to wychodzi to żenująco jak w ostatniej "Bitwie pod Wiedniem", gdzie każdy trafiony eksplodował fontanną krwi. Czyli batalistyka na poziomie włosko-amerykanskich filmów wojennych z lat 60 i 70tych. Efekt śmiech na sali. Więc z efekciarstwem nie ma co przesadzać. To by było na tyle OOT. [może do wydzielenia?]
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Wołyń

Post autor: Kretus »

Byłem, widziałem.
Film bardzo dobry, ważny i straszny.
Moim zdaniem nie byłby to dobry kandydat do Oskara ponieważ nikt poza Polską i ewentualnie Ukrainą/Rosją go raczej nie zrozumie. Nie widziałem jeszcze "Jestem mordercą" ale po porównaniu "Wołynia" z "Ostatnią rodziną" tym bardziej dziwi mnie ciągła niechęć jury w Gdyni wobec Smarzowskiego.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Wołyń

Post autor: Jan1980 »

Teraz można by nakręcić "Jedwabne".
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Wołyń

Post autor: cadrach »

Jeśli chodzi o dylematy i ocenę wyborów różnych jury, to muszę powiedzieć, że, może jak niektórzy jurorzy, bardziej wolę tragedię jednostki niż sceny biblijne, toteż wybieram "Ostatnią rodzinę", a nie "Wołyń". Ten drugi jest rodzajem kina edukacyjnego, bardzo dobrze zrobionego, wyważonego w doborze środków i potrzebnego, ale bohaterowie służą tam głównie przedstawieniu wydarzeń, pojawiają się i znikają jak w kalejdoskopie.

Nie jest ten film tak straszny jak mógłby być i chyba jak się spodziewałem, że będzie. Nie sądzę jednak, by znający dobrze tę historię, a na tym forum pewnie co drugi jest taką osobą, znalazły w tym filmie coś więcej, niż już wiedzą o rzezi. Szczególnie podobały mi się pierwsze sceny filmu, folklor, obrazki z życia wiejskiego, które jeszcze niedawno ciągle tak wyglądało. Wszystko bardzo pieczołowicie przedstawione. Dobrze, że ten film nakręcił Smarzowski.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Wołyń

Post autor: Torgill »

Byłem dziś na Wołyniu. Wstrząsający. Świetny. Na razie nic więcej nie jestem w stanie napisać.
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Wołyń

Post autor: Petru Rares »

Obejrzałem film. Bardzo dobrze zrobiony, wstrząsający, wywierający ogromne wrażenie na widzu. Uważam że to dobrze, że film o tych wydarzeniach w końcu powstał. Po obejrzeniu filmu,mimo, że własciwie wszystko to co zostało tam pokazane było mi znane ,dochodziłem do siebie dluższą chwilę.

Film przypomniał mi też rodzinne opowieści, mianowicie w jednej ze scen filmu główna bohaterka przechodzi swoisty test ukraińskości - taki sam musiał przejść mój 17 letni wówczas wujek - test zdał i jeszcze został przez upowców nakarmiony i napojony.
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: Wołyń

Post autor: rastula »

Jan1980 pisze:Teraz można by nakręcić "Jedwabne".
Pokłosie widziałeś?
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Wołyń

Post autor: elahgabal »

Jan1980 pisze:Teraz można by nakręcić "Jedwabne".
Ale co na to Niemcy jak im dodać kolejny akt barbarzyństwa? Możemy nie dostać dofinansowania z UE. :P
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Wołyń

Post autor: adalbert »

Film z pewnością dobry/bardzo dobry, ale gdybym miał się czepiać:
wg mnie Wołyń jest mocno depresyjny, tzn. zaczyna się niewinnie i potem stopniowo jakby "zadusza" widza. Dzieje się tak nie tylko z powodu samej rzezi, ale ponieważ od początku jest tu mało postaci pozytywnych, czy choćby wzbudzających sympatię. Większość to takie trochę "typki" (Skiba, ksiądz itd.)
Moim zdaniem jednak te 15 min. gdzieś w środku można było skrócić.
Nie do końca przekonuje mnie ukazanie reakcji polskiej jedynie jako odwetu jakiejś grupki Kowalskich napadających na Bogu ducha winnych ludzi...wydaje mi się, że w pierwszej kolejności powinno to być jednak pokazanie stopniowo organizującej się samoobrony, co byłoby zresztą i ciekawe, i wg mojej wiedzy prawdziwe.
Mimo wszystko zabrakło mi jakiś liczb, np. w napisach końcowych.
Wołyń odebrałem chyba jako film przede wszystkim antynacjonalistyczny czy coś w ten deseń, a nie np. antyukraiński. Z całą pewnością nie jest to film "propolski".
Awatar użytkownika
Albert Warszawa
Adjoint
Posty: 717
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 18:54
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Wołyń

Post autor: Albert Warszawa »

Jeszcze nie widziałem działa Smarzowskiego, ale o wysoki poziom jestem spokojny. Natomiast chętnie zobaczyłbym jeszcze jeden film o tej tematyce, choć odrobinę bardziej "pozytywny" - koniecznie ktoś kiedyś musi nakręcić film o obronie Przebraża! To taka "filmowa" historia! Skoro temat ludobójstwa na Kresach został w polskim kinie "odczarowany", może ktoś się odważy.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Wołyń

Post autor: cadrach »

Zastanowiłem się nad tym, co napisał Adalbert i muszę powiedzieć, że mnie akurat podoba się dobór postaci w Wołyniu. Jest on elementem decydującym o tym, że nie jest to film propolski; nie wzbudza dzięki temu podejrzeń, że mamy do czynienia z bieleniem którejkolwiek ze stron - każdy widzi, co się dzieje i oceny może dokonać sam. Jak dla mnie to najlepsza możliwa droga przy realizowaniu podobnych filmów. Ponadto, jeśli chodzi o obecność "typków", kolonizacja Ukrainy (poza tym, co wyraźnie w filmie zostało przedstawione) przebiegała w części przy sprowadzaniu na nią albo ludzi z marginesu, albo radzących sobie w takich warunkach. Rząd polski czynił działania, by zrobić na Ukrainie strefę buforową; lepszych pomysłów nie miał. Wszystko zależało więc od ludzi i różnie mogło być, chociaż warunki okupacji sowieckiej i niemieckiej nie sprzyjały budowaniu przyjaźni, wręcz przeciwnie...
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wołyń

Post autor: cdc9 »

Jako uzupełnienie bardzo polecam obejrzenie filmu dokumentalnego:
http://www.newsweek.pl/plus/historia/pe ... 4,1,z.html
Jest to opowieść o Wołyniu z perspektywy rodziny Krzesimira Dębskiego (chyba powszechnie znany kompozytor, muzyk) oraz mieszkających dziś w Kisielinie ludzi. Z pewnością łatwo odszukać go gdzieś w internecie. Ja obejrzałem przypadkiem kilka dni temu w TVP Historia.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wołyń

Post autor: Leliwa »

Albo wreszcie ekranizacja znakomitej Pożogi Zofii Kossak, czyli Wołyń 25 lat wcześniej w wydaniu bolszewickim.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Wołyń

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Recenzja filmu na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=114
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”