Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest piątek, 22 września 2017, 06:43

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: XII Pola Chwały (22-24.IX.2017)
PostNapisane: sobota, 9 września 2017, 10:09 
Colonel Général

Uzupełnienie listy uczestników

Informuję, że ponieważ rejestracja elektroniczna jest w tym roku po raz pierwszy i Michał Stachura dodatkowo zgłasza nowych uczestników (dzieci, które do nas dołączą i będą wieczorem poznawać gry wojenne), to istnieje możliwość dopisania się do listy, najpóźniej do 14 września (tego dnia ostatecznie zamykamy rejestrację). Proszę pisać do mnie na PW albo zgłaszać się w tym wątku. Istotne informacje: 1) w które dni będziecie, 2) czy potrzebujecie noclegu w szkole i w które noce.

Wszystkich, którzy w międzyczasie sygnalizowali, że chcieliby się dopisać, już uwzględniliśmy.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 9 września 2017, 10:59 
Major

Raubritter napisał(a):
Anders napisał(a):
Nie mówię nie... ale szykujcie się na dużo gorzkich słów pod adresem gry. :P

No, no, widzę, że tak jak walka klasowa zaostrza się w miarę postępów rewolucji, tak Twoja opinia o tej grze ulega z czasem systematycznemu pogorszeniu. A pamiętam, że po pierwszych rozgrywkach byłeś umiarkowanie na "tak" :-)

Ja mam z Peryklesem nieco inaczej - design uważam za dobrze przemyślany, imponujący nawet, ale niekoniecznie ten podziw wiąże się z chęcią siadania do kolejnych rozgrywek. O wiele więcej radości z gry dała mi ostatnio Time of Crisis. Proste to to, chromem nie ocieka, a jakie grywalne.

A ja, w przeciwieństwie do Kolegów, chętnie zasiądę do "Peryklesa", jeśli obowiązki rodzinno-organizacyjne mi nie przeszkodzą. Trochę nie rozumiem przy tym Andersa - ma zamiar zasiąść do gry po to, żeby negatywnymi komentarzami psuć współgraczom rozgrywkę? Bo nie bardzo widzę, jaką inną przyjemność można mieć z gry, do której ma się tyle negatywnych odczuć? To tak, jakby umówić się z brzydką i niesympatyczną dziewczyną po to tylko, by mówić jej cały czas, jak bardzo chciałoby się być z inną. Oczywiście, jest w tym pewna perwersyjna przyjemność dołożenia nielubianej koleżance, ale ile wyrzeczeń w imię jej uzyskania. Czy nie prościej, acz nieskończenie bardziej trywialnie jest po prostu spędzać ten sam czas z dziewczyną ładną i sympatyczną, albo grając w grę, którą się lubi?
Podejście Raubrittera też wydaje mi się nieco pokrętne - kobietę szanuję itd. ale jakoś nie mam ochoty z nią... no, spotkać się. Kogo jak kogo, ale zwolennika funu jako jedynego kryterium oceny gier nie podejrzewałbym o takie rozróżnienie. Czyżbyśmy mieli tu do czynienia z przyznaniem, że z tych czy innych powodów winogrona są tym razem za wysoko dla mnie zawieszone? Obawiam się, że nie masz racji, Zbójcerzu, idąc dalej tropem Nietzschańskiej metafory winogrona, do których Ty intelektualnie byś nie sięgnął to takie, do których ja nie sięgnąłbym nawet stając na zydelku. Po prostu gra, niezależnie od jej innych plusów ujemnych, wymaga natężenia uwagi trudnego do osiągnięcia w stanie konwentowym i stąd osoby nastawiające się na miłe i lekkie spędzenie czasu z przyjaciółmi nad planszą raczej nie powinny po nią sięgać.
Co nie znaczy, że gra nie ma, być może, poważnych wad w samym założeniu, tj. przez nieumiejętność wymuszenia właściwej interakcji między czterema graczami. Coraz bardziej jestem skłonny stwierdzić, że ma, jeśli mój wniosek ostatecznie się potwierdzi, odstawię ją na półkę (nie mam serca odsprzedawać bubla naiwnemu kolekcjonerowi gier-półkowników) a kosteczek użyję do potestowania sobie jakiegoś kolejnego własnego niespełnionego projektu.
Reasumując: Leliwo, jeśli z Zygfrydem i Brendanem szukacie czwartego do "Peryklesa" zważcie, że ja nie będę mówił Wam cały czas, jak beznadziejnego wyboru dokonaliście. :evil:
PS Andersie, mam nadzieję, że nie masz pretensji o złośliwości. Jak widzisz, mam tu cel całkiem pragmatyczny. Zupełnie jak nasi politycy - nie bierz sobie do serca tego tekstu o wieszaniu, w końcu jakoś człowiek musi wygrywać te wybory... ;)

PostNapisane: sobota, 9 września 2017, 11:24 
Colonel Général

Samuel napisał(a):
A ja, w przeciwieństwie do Kolegów, chętnie zasiądę do "Peryklesa", jeśli obowiązki rodzinno-organizacyjne mi nie przeszkodzą. Trochę nie rozumiem przy tym Andersa - ma zamiar zasiąść do gry po to, żeby negatywnymi komentarzami psuć współgraczom rozgrywkę? Bo nie bardzo widzę, jaką inną przyjemność można mieć z gry, do której ma się tyle negatywnych odczuć? To tak, jakby umówić się z brzydką i niesympatyczną dziewczyną po to tylko, by mówić jej cały czas, jak bardzo chciałoby się być z inną. Oczywiście, jest w tym pewna perwersyjna przyjemność dołożenia nielubianej koleżance, ale ile wyrzeczeń w imię jej uzyskania. Czy nie prościej, acz nieskończenie bardziej trywialnie jest po prostu spędzać ten sam czas z dziewczyną ładną i sympatyczną, albo grając w grę, którą się lubi?

A ja go jak najbardziej rozumiem. Nie podobają mu się pewne rozwiązania i nie boi się o tym napisać, łamiąc swego rodzaju poprawność polityczną panującą wśród niektórych graczy, a przy tym stara się zweryfikować swoje pierwsze wrażenia, by rzetelnie ocenić grę. Bo może jednak okaże się, że jest w niej coś czego wcześniej nie zauważył. Mam dokładnie tak samo. Również chętnie zagram jeśli nadarzy się okazja.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 9 września 2017, 11:59 
Major

Raleenie, wszystko zalezy od tego, czy zamierzasz weryfikowac opinie swoja, czy wspolgraczy. W tym pierwszym wypadku mozna oczekiwac wstrzymania sie na czas rozgrywki od negatywnych komentarzy, werbalnych i niewerbalnych.

PostNapisane: sobota, 9 września 2017, 12:09 
Colonel Général

Mnie się wydaje, że to zależy jakiego rodzaju to są komentarze. Poza tym jak komuś się podoba coś to zwykle mówi o tym w trakcie rozgrywki, najczęściej pod koniec - takie są moje doświadczenia z rozgrywek. Zatem skoro można chwalić, to powinna być chyba równowaga "w drugą stronę".

PostNapisane: sobota, 9 września 2017, 12:38 
Major

Mialem na mysli osoby zasiadajace do gry z intencja obrzydzenia innym rozgrywki. Twoja postawa jest natomiast ze wszech miar godna pochwaly.

PostNapisane: sobota, 9 września 2017, 12:41 
Colonel Général

Tutaj co do tego obrzydzania zgadzam się jak najbardziej Samuelu, choć pewnie zależy jeszcze co komu obrzydza grę...

Pozwolę sobie trochę zmienić temat na coś znacznie przyjemniejszego (przynajmniej dla mnie):
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=118
Kto będzie zainteresowany - zapraszam.

PostNapisane: sobota, 9 września 2017, 19:05 
Général de Division

Michale, O ile mi wiadomo Zygfryd będzie zajęty graniem w jedną ze swych gier, stąd Brendan i ja poszukujemy jeszcze dwóch graczy. Ponieważ mam dwa projekty niejako umówione więc będzie to najpewniej niedziela. Nie wiem czy uda się zmieścić w sobotę po obiedzie.

PostNapisane: niedziela, 10 września 2017, 17:18 
Lieutenant

Michale,

Obrażać się nie zamierzam.
Gra jako gra - w oderwaniu od tematyki - jest niezła. Są lepsze (ze starożytnych gier na tym poziomie ogólności chętniej zagrałbym np. w Hands in the Sea), jest też wiele gorszych. Dlatego też gra się w to dość przyjemnie - tak jak w warcaby albo cokolwiek innego. Natomiast jako symulacja konfliktu, nie jest moim zdaniem udana. Dlatego bez bólu, a pewnie i z pewną frajdą, oddam się rozgrywce (choć chyba nie kumam głębi, bo dla mnie nie jest to gra na tej półce intelektualnej co GoG choćby).

Nie zmienia to faktu, że jestem zwiedziony tym, w jaki sposób obrazuje ona konflikt - skala uproszczeń w tym wypadku 'zabiła' historyczność. Szkoda.

PS. Na razie za mało grałem, żeby się wypowiadać autorytatywnie, ale obawiam się, że wspomniane uogólnienia mogły też wpłynąć na powtarzalność rozgrywek. Choćby żeby to sprawdzić mógłbym usiąść raz jeszcze.

PostNapisane: niedziela, 10 września 2017, 18:37 
Carabinier

Zgadzam się z Andersem w 100%. Ale muszę obiektywnie przyznać że gra jest bardziej regrywalna niż to się na pierwszy rzut oka wydaje.

J.W. Goethe "Faust"

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 11:33 
Sergent-Major

Zrobiła się dyskusja o konkretnej grze w temacie XII Pól Chwały...

To ja sobie też pozwolę na pewną dygresję, choć z Polami Chwały się ostatecznie łączącą.

Ze 3 miesiące temu wciągnąłem w planszówki chłopaka mojej córki (17.5 lat, chodzą do jednej klasy w liceum). Nie miał do tej pory kontaktu z grami planszowymi czy karcianymi, a już trochę takiego lżejszego repertuaru razem przerobiliśmy - wielokrotne rozgrywki w Fires of Midway, The Lord of the Rings-Confrontation, Star Wars Rebellion, karcianka The Game of Thrones LCG, karcianka Gwint.
Jednak wczoraj oraz w niedzielę przed tygodniem miałem już w domu "Młodzieżowy Dom Kultury" - graliśmy w 6 osób w planszową Grę o Tron (ja, córka, jej chłopak i 3 innych chłopaków z ich klasy). Wydaje się, że wsiąkli w planszówki. Chyba na Pola Chwały w tym roku przyjadę w większej grupie - z młodzieżą. Będę teraz takim Samuelem Bis ;-) z zacięciem pedagogicznym i opiekunem młodzieży.... Sama męska mi się ta młodzież trafiła... ;-) Może kiedyś się wciągnie jakaś inteligentna blondynka o dużych... zdolnościach w zakresie planowania strategicznego.

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 11:44 
Général de Division

Magnum-KR napisał(a):
Zrobiła się dyskusja o konkretnej grze w temacie XII Pól Chwały...

To ja sobie też pozwolę na pewną dygresję, choć z Polami Chwały się ostatecznie łączącą.

Ze 3 miesiące temu wciągnąłem w planszówki chłopaka mojej córki (17.5 lat, chodzą do jednej klasy w liceum). Nie miał do tej pory kontaktu z grami planszowymi czy karcianymi, a już trochę takiego lżejszego repertuaru razem przerobiliśmy - wielokrotne rozgrywki w Fires of Midway, The Lord of the Rings-Confrontation, Star Wars Rebellion, karcianka The Game of Thrones LCG, karcianka Gwint.
Jednak wczoraj oraz w niedzielę przed tygodniem miałem już w domu "Młodzieżowy Dom Kultury" - graliśmy w 6 osób w planszową Grę o Tron (ja, córka, jej chłopak i 3 innych chłopaków z ich klasy). Wydaje się, że wsiąkli w planszówki. Chyba na Pola Chwały w tym roku przyjadę w większej grupie - z młodzieżą. Będę teraz takim Samuelem Bis ;-) z zacięciem pedagogicznym i opiekunem młodzieży.... Sama męska mi się ta młodzież trafiła... ;-) Może kiedyś się wciągnie jakaś inteligentna blondynka o dużych... zdolnościach w zakresie planowania strategicznego.

Właśnie. Będzie komu zagrać w CC Napoleonics. Ale potrzebna jest dobra znajomość angielskiego. Dla słabszych w tym względzie mogę przywieźć CC Ancients. Też Epic.

To by było dwa duże starcia. Musiałbym wtedy tylko skupić się na moderacji.

Mchale-Samuelu, dobrze by jednak było, gdyby egzemplarz Peryklesa był na miejscu żeby nie trudzić Brendana koniecznością przewożenia go samolotem.

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 13:14 
Colonel Général

Cytuj:

Nie ma to jak wspólna płaszczyzna budowania dobrych relacji z przyszłym teściem (patrząc ze strony chłopaka) :).

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 14:00 
Carabinier

A ja chętnie zagram w C&C:Napoleonic chociaż nie jestem młodzież.

J.W. Goethe "Faust"

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 14:14 
General

hamilkar1978 napisał(a):
A ja chętnie zagram w C&C:Napoleonic chociaż nie jestem młodzież.

Cicho...Życie zaczyna się po 40 :P

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]