XI Pola Chwały

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
Magnum-KR
Adjudant
Posty: 255
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 20:39
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Magnum-KR »

Samuel pisze:Magnum, to może być takie klasyczne roztargnienie fotografa: narobię zdjęć, a potem dopiero widzę, że na żadnym mnie nie ma przed obiektywem ;)
Wolę sobie wyobrażać Raleena nie jako Roztargionego (i tak mimochodem przy tym roztargnieniu nas sprał...) tylko jako Ryszarda Wielkodusznego - nie dał zdjęć z NW by nam oszczędzić wstydu oglądania swych zaczerwienionych, spłakanych twarzy bezmyślnie wpatrujących się w dal załzawionymi oczkami...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

O rozgrywce w "The Napoleonic Wars" jest parę słów we wstępie. Zdjęć rzeczywiście żadnych nie zrobiłem z tej rozgrywki, podobnie jak np. z rozgrywki w "Struggle of Empires". Jakoś tak wyszło... Może zbyt się zaangażowałem w grę ;). Zawsze to też jest wybór, jak bym chciał wszystko dokładnie relacjonować, musiałbym w ogóle albo prawie w ogóle nie grać i nie zajmować się sprawami organizacyjnymi. O szczegółach tej rozgrywki (w NW) kto jest zainteresowany może poczytać w wątku o tej grze, gdzie sporo żeśmy napisali (tak mi się wydaje). Relacja raczej adresowana jest do czytelników, którzy nie byli na imprezie, by ogólnie pokazać im jak ona wygląda. Ci co byli i tak wiedzą co i jak na niej było.

Może tak napiszę na przyszłość jeszcze: zawsze jeśli komuś będzie zależało, żeby być na zdjęciach, niech po prostu da mi znać podczas imprezy czy wcześniej (albo temu kto ewentualnie robił będzie zdjęcia). Najczęściej odnoszę wrażenie, że większość kolegów woli być na nich jak najmniej, ceniąc sobie anonimowość. Inna sprawa, że jak już ktoś jest na kolejnej edycji imprezy i wcześniej był na 5-ciu czy 10-ciu, to mu już mniej zależy, ale rozumiem, że punkt widzenia może tu zależeć od punktu siedzenia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: maciunia »

Po obejrzeniu relacji Raleena przypomniało mi się, że graliśmy jeszcze w Warriors of God z Leliwą. Chyba tylko przez ogólne "zmęczenie konwentowe" zapomniałem o tej partii wspomnieć :roll: ten niesławny scenariusz z Robinem Hoodem ;)
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

I jak wrażenia z tego scenariusza z Robin Hoodem? :) Ja kiedyś grałem raz czy dwa razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: maciunia »

Raleen pisze:I jak wrażenia z tego scenariusza z Robin Hoodem? :) Ja kiedyś grałem raz czy dwa razy.
Jest zdecydowanie bardziej losowy. Po pierwsze dlatego, że przechodni dowódcy są naprawdę mocni i dają olbrzymi dopał - słabsza strona chyba nie jest w stanie zrekompensować sobie tego inicjatywą. Jeśli Anglik zgarnie dwóch synów Henryka II, który dodatkowo pożyje dłużej niż dwie tury, to jest pozamiatane. Po drugie król nie ma takiego znaczenia jak w wojnie stuletniej, bo nie wpływa na inicjatywę. No i Robin... z łucznikiem i drugim wodzem z bombardami rozwalają wszystko... Na plus wykorzystanie najemników, dla Francuza w tym scenariuszu to mogą być jednostki na wagę złota.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry bitewne:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=135
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

Uzupełnienie merytoryczne relacji, być może dla niektórych interesujące, dlatego o tym piszę: Wargamer prezentował jeszcze system "Tanks!", na tym samym stoliku co "Ogniem i Mieczem", ale zarówno ja, jak i większość osób, z którymi rozmawiałem, mimo że przechodziliśmy przez tę salę kilka razy w ciągu dnia, jakoś w ogóle go nie zauważyliśmy (to był wyjątkowo zakamuflowany pokaz ;)). System jest symulatorem czołgu, z tego co się dowiedziałem, na chwilę obecną stosuje figurki w skali 1:100 (15 mm). Był też w sali Akustycznej sklep Veto z Krakowa, który przynajmniej jeśli chodzi o figurki, według tego co wiem od głównego organizatora, nie miał jednak nic poza tym co oferuje Wargamer (pokazywał jeszcze trzy proste planszówki).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – tańce średniowieczne:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=148
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Samuel »

Bardzo miłe, Raleenie, że o tym też wspomniałeś, ja zachęcam Roberta, by rozwijał tę część imprezy, bo w ten sposób stajemy się bardziej atrakcyjni dla drugiej połowy populacji (a, jeśli dobrze pomyśleć, pośrednio także dla tej pierwszej, choć przy grach to może rozpraszać ;) )
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

Nie ukrywam, że jako pasjonatowi średniowiecza zawsze podobały mi się tańce z tej epoki w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, zwłaszcza ich ładniejszej części. Widziałem je już w poprzednich latach. Szkoda, że nie dane mi było zobaczyć w tym roku renesansowych, ale może na którejś z kolejnych edycji imprezy się uda.

Kiedyś udało mi się obserwować inny znakomity pokaz tańców historycznych na Polach Chwały i zrobić z niego zdjęcia:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=148
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

Mam jeszcze kilka fotek z różnych części imprezy, ale raczej są one pojedyncze albo jest ich zbyt mało by nadawały się na zrobienie relacji. Może jeszcze w przyszłości zrobimy jakiś szerszy materiał poświęcony rekonstrukcjom, zwłaszcza o starożytności (w tym roku wiodący temat), ale póki co to by było tyle jeśli chodzi o relacje z tegorocznych Pól Chwały. Zawsze muszę dzielić swój czas między organizację, granie i fotografowanie, i nie jest to łatwe, ale nie użalam się...

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim, którzy przybyli. Osobno chciałem podziękować tym, z którymi grałem (Marcon - Hannibal: Rome vs. Carthage), (Monthion i Kregis - Ostrołęka), (Raubritter, Pietia, Herman, Gollum, Zygfryd, Maciunia - Struggle of Empires), (Magnum, Monthion, Namek - The Napoleonic Wars).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Sarmor »

Raleen pisze:System jest symulatorem czołgu
Nie przesadzajmy z tym "symulatorem", to X-Wing z plastikowymi czołgami z Flames of War zamiast statków kosmicznych. ;)

Widzę, że gry bitewne miały całkiem silną reprezentację. :) Jak życie pozahobbystyczne pozwoli, to może się wybiorę za rok...
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

Ja nieobeznany, z tym systemem piszę co mi powiedzieli ;). Mogę dodać, że Stemirowi, znanemu części z Was, się spodobał. Natomiast rzeczywiście, bitewniaki w tym roku wypadły bardzo dobrze, lepiej niż w poprzednich, powiedzmy dwóch, latach (dalej wstecz chyba ciężko mi porównywać). Widać było sporą różnorodność, czyli poza Wargamerem i FtF było kilka innych, ciekawych pokazów, moim zdaniem bardziej interesujących niż to co prezentują te dwie bardziej masowo działające firmy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Leliwa »

mp_stilgar pisze:To były moje pierwsze "Pola Chwały" i choć byłem krótko, bardzo mi się podobało. Dziękuję Leliwie i Andersowi oraz młodym współgraczom za epickie starcie w C&C (mam trochę wyrzuty sumienia że namówiłem Andersa, przynajmniej poznał w tym czasie zasady do "Hands in the sea" ;) ). Fajnie że udało się także z Andersem rozegrać parę tur w Hellenes. Było sporo gier w które bym zagrał, albo chociaż poznał, niestety sił już nie wystarczyło. Następnym razem. Dzięki!
W Łapy na Morzu zagraliśmy nazajutrz.
wheeski pisze:Pozwolę sobie na moje 3 grosze..

W tym roku nie wybierałem się do Niepołomic z racji pewnych zobowiązań rodzinnych. W ostatniej chwili sprawa się posypała i lekarz nie pozwolił zabrać młodych w góry. Tym samym pojawiła się możliwość odwiedzin Pól Chwały. (Szczególnie że w swoim towarzystwie uprawiałem silny marketing bezpośredni tego wydarzenia.) Pojawiłem się jako widz z dwójką córek które miały "różne" humory w tym dniu.

Garść spostrzeżeń.

Co mi się podobało:

1.) Moja starsza (6 lat) była zachwycona pokazami kilku grup rekonstrukcyjnych. Sama siadała na trawie i stwierdzała że dalej nie idzie bo "fajnie mówią". Wysłuchaliśmy więc wykładu o szermierce wśród szlachty, o Gotach i coś tam jeszcze (młodsza miała napad humoru więc nie bardzo uważałem).
2.) Obie wręcz piały z zachwytu podczas pokazu mody.
3.) Kącik zabaw dla dzieci (bańki, zjeżdżalnie, etc) fajna rzecz, szczególnie jak masz bardzo małe.

Co podobało mi się mniej.

1.) Przez strefę gier niestety przeleciałem jak wicher. Najmłodszą ledwo powstrzymałem przed demolką stołu do Ogniem i Mieczem. (Szczęśliwie dogoniłem ją zanim dopadła stołu). Planszówki to tylko przeleciałem przez salę. Najwyraźniej w tym roku znowu nie dane mi było się dołączyć. Ale to akurat nie wina organizacji.
2.) Niestety nie podobało mi się podejście kilku osób do używania piro (ew. gazu).
Ja rozumiem że pokazy wojskowe, broń i tak dalej, ale czy naprawdę trzeba było strzelać z Mosina 50cm od głowy trzylatki? Czy ta grupka musiała się rozłożyć w przejściu między zamkiem a "gastronomią"? Panowie byli tak zafascynowani że nie zwracali uwagi na przechodzące osoby. Naprawdę można było się przenieść troszkę dalej, albo przynajmniej zwracać uwagę na otoczenie.
Troszkę podobnie było podczas pokazu mody. Jeszcze się nie skończył, dzieci nie zdążyły wyjść z dziedzińca a koledzy walnęli sobie bez ostrzeżenia serią z rkmu. Mi to nie tragedia, ale parę mam zbierało spanikowaną dziatwę w pośpiechu. (Wystarczyło by uprzedzić)

Na koniec chodzi jednak o to by te drobne minusy nie przesłoniły nam niewątpliwych plusów.
Impreza bardzo fajna, dziewczyny szczęśliwe. Czego chcieć więcej..

Za rok też wpadnę.. A czy zagram w coś to jeden BÓG wie..
Napisałeś co podobalo się dziewczynom. A co Tobie się podobało?
Raleen pisze: Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim, którzy przybyli. Osobno chciałem podziękować tym, z którymi grałem (Marcon - Hannibal: Rome vs. Carthage), (Monthion i Kregis - Ostrołęka), (Raubritter, Pietia, Herman, Gollum, Zygfryd, Maciunia - Struggle of Empires), (Magnum, Monthion, Namek - The Napoleonic Wars).
A można by też wspomnieć o tym, który użyczył Hannibala.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Monthion »

Zbierając się w niedziele z sal dla nas przeznaczonych znalazłem następujące rzeczy:
mapę Agincourt z magazynu C3i, zalaminową mapę Agincourt (BSO Games) i jakieś ksera materiałów do którejś z tych gier.
Właścicielowi mogę je zwrócić osobiście np. na konwencie w Krakowie lub wysłać pocztą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”