XI Pola Chwały

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Niepołomicach pod Krakowem w drugiej połowie września.
mp_stilgar
Appointé
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 25 czerwca 2015, 20:36
Lokalizacja: Kraków

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: mp_stilgar »

To były moje pierwsze "Pola Chwały" i choć byłem krótko, bardzo mi się podobało. Dziękuję Leliwie i Andersowi oraz młodym współgraczom za epickie starcie w C&C (mam trochę wyrzuty sumienia że namówiłem Andersa, przynajmniej poznał w tym czasie zasady do "Hands in the sea" ;) ). Fajnie że udało się także z Andersem rozegrać parę tur w Hellenes. Było sporo gier w które bym zagrał, albo chociaż poznał, niestety sił już nie wystarczyło. Następnym razem. Dzięki!
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: wheeski »

Pozwolę sobie na moje 3 grosze..

W tym roku nie wybierałem się do Niepołomic z racji pewnych zobowiązań rodzinnych. W ostatniej chwili sprawa się posypała i lekarz nie pozwolił zabrać młodych w góry. Tym samym pojawiła się możliwość odwiedzin Pól Chwały. (Szczególnie że w swoim towarzystwie uprawiałem silny marketing bezpośredni tego wydarzenia.) Pojawiłem się jako widz z dwójką córek które miały "różne" humory w tym dniu.

Garść spostrzeżeń.

Co mi się podobało:

1.) Moja starsza (6 lat) była zachwycona pokazami kilku grup rekonstrukcyjnych. Sama siadała na trawie i stwierdzała że dalej nie idzie bo "fajnie mówią". Wysłuchaliśmy więc wykładu o szermierce wśród szlachty, o Gotach i coś tam jeszcze (młodsza miała napad humoru więc nie bardzo uważałem).
2.) Obie wręcz piały z zachwytu podczas pokazu mody.
3.) Kącik zabaw dla dzieci (bańki, zjeżdżalnie, etc) fajna rzecz, szczególnie jak masz bardzo małe.

Co podobało mi się mniej.

1.) Przez strefę gier niestety przeleciałem jak wicher. Najmłodszą ledwo powstrzymałem przed demolką stołu do Ogniem i Mieczem. (Szczęśliwie dogoniłem ją zanim dopadła stołu). Planszówki to tylko przeleciałem przez salę. Najwyraźniej w tym roku znowu nie dane mi było się dołączyć. Ale to akurat nie wina organizacji.
2.) Niestety nie podobało mi się podejście kilku osób do używania piro (ew. gazu).
Ja rozumiem że pokazy wojskowe, broń i tak dalej, ale czy naprawdę trzeba było strzelać z Mosina 50cm od głowy trzylatki? Czy ta grupka musiała się rozłożyć w przejściu między zamkiem a "gastronomią"? Panowie byli tak zafascynowani że nie zwracali uwagi na przechodzące osoby. Naprawdę można było się przenieść troszkę dalej, albo przynajmniej zwracać uwagę na otoczenie.
Troszkę podobnie było podczas pokazu mody. Jeszcze się nie skończył, dzieci nie zdążyły wyjść z dziedzińca a koledzy walnęli sobie bez ostrzeżenia serią z rkmu. Mi to nie tragedia, ale parę mam zbierało spanikowaną dziatwę w pośpiechu. (Wystarczyło by uprzedzić)

Na koniec chodzi jednak o to by te drobne minusy nie przesłoniły nam niewątpliwych plusów.
Impreza bardzo fajna, dziewczyny szczęśliwe. Czego chcieć więcej..

Za rok też wpadnę.. A czy zagram w coś to jeden BÓG wie..
Vassal projects:
Facelifting: Rallyman, Outlaws:Adventures in the old west, SpeedCircuit (TransAmMOD), Formula Motor Racing
Finished: Down in Flames (DVG), DieCastTableRacing, Orly i Rakiety, We Must Tell the Emperor, Wings of Glory, The Barbarossa Campaign.

In plan: Red Storm Rising; Guderian's Best
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

Pola Chwały już za nami, człowiek powoli wraca do zwyczajnej rzeczywistości. Myślę, że wypadły udanie (jak zawsze ;)). Cieszę się, że poznałem parę nowych twarzy, znanych mi do tej pory tylko z forum. Udało mi się zagrać w "Hannibal: Rome vs Carthage", "Ostrołękę 26 maja 1831", "Struggle of Empires" i "Napoleonic Wars". Z tego najbardziej emocjonująca była z pewnością ta ostatnia rozgrywka, ale podczas wszystkich dobrze się bawiłem. W przypadku dwóch gier musiałem sobie odświeżyć zasady na miejscu (Hannibal) albo byłem przyuczany w trakcie rozgrywki (Struggle of Empires), ale szło całkiem dobrze. Czasem, jak w przypadku "Hannibala", to jest specyficzne uczucie, jak się w grę już kiedyś sporo grało, napisało jej obszerną recenzję, a potem człowiek przestał w nią grać na wiele lat, tak że zapomniał, i uczy się od nowa. Oczywiście pewnych praktycznych rzeczy (zagrań, różnych zależności) się nie zapomina, i to zawsze zostaje w pamięci (na szczęście!). Jako organizator części planszówkowej imprezy, dziękuję wszystkim, którzy się pojawili. Wkrótce pojawi się relacja na Portalu, gdzie postaram się obszerniej rozpisać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Namek
Adjudant-Major
Posty: 308
Rejestracja: środa, 22 września 2010, 19:31
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Namek »

Na wstępie cichłem podziękować organizatorom oraz wszystkim współgraczom.

W tym roku udało mi się zagrać we wszystko na co się umawiałem, plus nawet nadprogramowo: piątek to rozgrywki w Orła i Gwiazdę, Orła i Rakiety oraz czeskie wydanie Bitwy na polach Pelenoru. Sobota: Race to Berlin, Richard III oraz nadprogramowo nocna rozgrywka w HIS. A w niedzielę Napoleonic Wars.

Dzięki raz jeszcze całemu towarzystwu za świetny klimat i udaną imprezę, teraz zaczynam odliczać dni do Krakowskiego konwentu :) pozdrawiam i do zobaczenia.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Samuel »

Dołączę się do podziękowań dla organizatorów i współgraczy. Nic to, że brzmią dwuznacznie, bo organizatorem byłem sam, a z przyczyn zdrowotnych i organizacyjnych raczej nie miałem okazji sobie pograć. ;) Za to przywiezieni przeze mnie Jaś i Grześ i owszem. :) Dziękuję więc w szczególności synom Jacka, a także Leliwie za wciągnięcie Młodych do epickiej rozgrywki w Command & Colors. Mam nadzieję, że zobaczę choćby jakieś zdjęcie w relacji! :)
Do zobaczenia w przyszłym roku - choć w organizacji znów brać będę czynny udział, to mam nadzieję, że tym razem zdrowie nie przeszkodzi w rozgrywkach. No i nie mniejszą, że tym razem wypełnimy sale Freskową i Jagiellońską jak rok czy dwa lata temu! - cieszę się, że przybyli liczniej Koledzy z Krakowa, ale mocno brakowało mi Płocka, Szczecina czy innych kresowych miasteczek... :)
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Herman »

Tradycyjne podziękowania dla Ryśka i Michała za zorganizowanie spotkania. Ja mam jakiś dziwny sentyment do Pól Chwały, lubię klimat tej masowej imprezy. Oprócz grania zawsze sporo się dzieje.

My (ja i Golum) w tym roku byliśmy na PCh zawodowo, ale wieczorami udało się znaleźć chwilę na pogranie. W piątek dostałem oklep w FAB:Bulge. W sobotę w 7 osób (golum, ja, zygfryd, pietnia, raubritter, maciunia i pędrak/raleen) usiedliśmy do Struggle of Empires. Rozgrywka była jak zwykle bardzo ciekawa, rywalizacja o czołowe miejsca trwała do ostatnich rund. Ostatecznie zwyciężył Raubritter. Słowa uznania dla Ryśka, który mimo późnej pory zgodził się zastąpić dezertera Pędraka i dzielnie dotrwał z nami do końca. Bardzo chciałem zagrać w swój nowy nabytek, czyli Hands in the Sea. Niestety czasu nie starczyło, ale przynajmniej Anders i Leliwa mieli okazje przetestować ten tytuł.

Zorganizowałem też mały konkurs historyczny z nagrodami od naszego wydawnictwa. Ciesze się, że wzięliście udział. Było dosyć skromnie i szybko, ale to dlatego że nie sądziłem, że wszystkim będzie chciało się oderwać od planszy. Następnym razem postaram się zrobić go w jakiejś rozszerzonej formule i zorganizować jeszcze więcej nagród. Zdecydowaną większość nagród zgarnął Leliwa, który wykazał się wiedzą z kilku dziedzin historii Polski.
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raubritter »

Wypada serdecznie pogratulować i podziękować organizatorom oraz równie serdecznie podziękować współuczestnikom. W pamięci zostaje epicka piątkowa rozgrywka w Here I stand (choć głównie ze względu na to, co wyprawialiśmy wokół planszy) oraz bardzo ciekawa sobotnia sesja w Struggle of Empires, w której działo się sporo, unresty sypały się obficie i niemal wszyscy, z chwalebnym wyjątkiem Maciuni, skończyliśmy niebezpiecznie blisko gwałtownego wybuchu społecznego niezadowolenia.

Pozaplanszówkowa część imprezy również ciekawa, choć dostrzegam niepokojące tendencje - z roku na rok rekonstruktorów jest chyba coraz mniej. Oby w przyszłym roku trend się odwrócił.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Master Yoda
Caporal
Posty: 53
Rejestracja: środa, 7 września 2016, 21:45

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Master Yoda »

Ze swojej strony również pragnę pogratulować udanej imprezy. Ważne było też dla mnie to, że udało mi się osobiście poznać część Osobistości prowadzących bądź udzielających się na forum co, mam nadzieję, ułatwi ewentualne przyszłe kontakty.
May The Force be with You
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Khamul »

Relacja z PCh na http://strategie23pal.blogspot.com/2016 ... -2016.html poza tym podziękowania dla organizatorów i współgraczy. Jakby się ktoś sobie na zdjęciach nie podobał niech da znać, będę zamazywał wizerunki.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: maciunia »

Na PCh byłem po raz pierwszy i jestem bardzo zadowolony. Nie chodzi mi o rekonstrukcję czy tłumy które się tam przewaliły, ale o możliwość pogrania w wyjątkowym miejscu, często z autorami i bardzo dobrą organizację części planszówkowej - podziękowania dla Raleena i Samuela. Dojechałem na miejsce w świetnym humorze dzięki wybornemu towarzystwu Roberta, Marka i Pędraka. Plan miałem głównie "towarzyski", a przy okazji udało się sporo zagrać: Sukcesorzy w czwórkę z Konradem, Rafałem i Leliwą; Stawka większa niż życie - Cafe Rose z Robertem i Markiem, Majdan x2 z Pędrakiem, Struggle of Empires z Raubritterem, Hermanem, Golumem, Zygfrydem, Pietią, Pędrakiem i jego epigonem Raleenem (brawo dla Raubrittera). W niedzielę udało nam się rozegrać razem z Rafałem cztery tury Washington's War, do której usiedliśmy z marszu bez znajomości zasad, ale na szczęście mogliśmy pomęczyć znanego nauczyciela wargamingu - Leliwę. Po ciężkim tygodniu odpocząłem psychicznie, poznałem trzy nowe dla mnie gry i świetne piwo - Leżajsk Pszeniczne. Termin dla mnie dość niesprzyjający, ale może kiedyś uda się do Niepołomic wrócić.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Samuel »

Khamulu - świetne zdjęcia, a o pierwsze bardzo bym się uśmiechał :) ze względów rodzinnych (zdjęcie epickiej sześcioosobowej rozgrywki w C&C i mój bratanek na pierwszym planie). Please, please, please...
Dziękuję za podziękowania, ale - za organizację naszych gier na Zamku pełnia zasług przysługuje Raleenowi, ja nadzorowałem poniekąd gry w Mercedesie (Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa). Oczywiście, wystawcy zdyscyplinowani, więc i nadzór nie musiał być srogi ;) - dzięki, Hermanie! :)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Dajmiech »

Konwent jak co roku oceniam bardzo pozytywnie - grałem w Men of Iron i Richarda III, a spoza planszówek w DBA. Podziękowania dla wszystkich!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Magnum-KR
Adjudant
Posty: 255
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 20:39
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Magnum-KR »

Raleen pisze:Relacja z imprezy na Portalu Strategie – gry planszowe:
Widzę, że wrodzona skromność nie pozwoliła Ci się zaprezentować na zdjeciach osobiscie np. nad Napoleonic Wars ani o niej wspomnieć, by nie chwalić się, że nam spuściłeś lanie... ;-)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: XI Pola Chwały (23-25.IX.2016)

Post autor: Samuel »

Magnum, to może być takie klasyczne roztargnienie fotografa: narobię zdjęć, a potem dopiero widzę, że na żadnym mnie nie ma przed obiektywem ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwent POLA CHWAŁY”