Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 22 października 2018, 05:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: VIII Pola Chwały (27-29.IX.2013)
PostNapisane: wtorek, 1 października 2013, 14:16 
Padpałkownik

I ja tradycyjnie dołączam się do tradycyjnych podziękowań dla organizatorów i współuczestników. Towarzystwo było zacne, a zabawa - przednia (szczególnie piątkowy HIS :-) ). Poza tym miałem okazję zagrać w Sukcesorów, Struggle of Empires, Orła i Gwiazdę oraz - po raz pierwszy - Smutę. Gra sprawia dobre wrażenie. Nie jest to może przebłysk geniuszu, ale - przynajmniej na pierwszy rzut oka - solidna propozycja, do której kiedyś jeszcze chciałbym wrócić.

Co do wrażeń natury ogólnej - jama planszówkowców faktycznie prezentowała się okazale, szczególnie na tle skromniejszej niż zwykle reprezentacji figurkowców. Mam też wrażenie, że rekonstruktorzy dopisali słabiej niż rok temu. Ale nic to, i tak było fajnie i mam nadzieję, że za rok będzie jeszcze fajniej :-)

Czy coś byś przeciw miała?

PostNapisane: wtorek, 1 października 2013, 15:44 
Błędny rycerz

Ja również w imieniu ekipy łomżyńskiej dziękuję za przyjęcie. Pomimo tego że jestem zapalonym rekonstruktorem to na PCh przyjechałem celowo na planszówki, i nie za bardzo chciało mi się nawet chodzić do rekonstruktorów.
Mam dosyć własnych imprez, poza tym jakoś odchodzimy od imprez "publicznych" na rzecz prywatnych, zamkniętych. A na dodatek, jak mam być szczery to strasznie dużo było "rekocepelii". Ale ze mną o rekonstrukcji nie powinno się rozmawiać, ponoć jestem w tym temacie skrajny.

Jestem bardzo zadowolony, bardzo dziękuję Leliwie za wytłumaczenie zawiłości "Sukcesorów", kpt. Bombie i koledze którego imienia zapomniałem za cierpliwość przy tłumaczeniu rozgrywki "Guns of Gettysburg". Swoją drogą gra wskoczyła na moją listę "must have".
Niby byłem tam od nocy piątek/sobota a nie zdążyłem zobaczyć wszystkiego, no i szkoda że nie zdążyłem porozmawiać dłużej z Raleenem, ale przyjdzie jeszcze czas.
Pewnie do zobaczenia za rok.

PostNapisane: wtorek, 1 października 2013, 22:45 
Colonel Général

Relacja z konwentu na Portalu Strategie (gry planszowe):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: wtorek, 1 października 2013, 23:55 
Censor

Fajne fotki.
Ale Silver mało podobny do Guya z G :>

A łysej ekipy z Łomży to można się przestraszyć :>

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 08:31 
Général de Brigade

Starość nie radość - akurat zamierzałem zmienić swego avatara i stało się; na pamiątkę Niepołomic.

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 10:17 
Consul

A ja mam takie pytanie - co to za cudo:
Cytuj:
wieloosobowa gra o II wojnie punickiej, autorstwa Philipa Sabina (zagrać w nią może do 12 osób).

kto ją ma, skąd i gdzie ją można nabyć/zrobić?

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 10:33 
General

Cudem bym tego nie nazwał - to bardzo prosta gra która raczej w łopatologiczny sposób pokazuje mechanizmy rządzące Wojną Punicką niż stanowi jakieś bardzo mózgożerne wyzwanie.

Do dyspozycji mamy 12 stron konfliktu podzielonych co do zasady na trzy grupy - Rzymianie i ich sojusznicy, Kartagińczycy i ich sojusznicy oraz nacje neutralne, które mogą zaopatrywać w wojsko każdą ze stron. Wszystkich niestety nie wymienię.

Każda frakcja z tych 12 ma określone ile PZ otrzymuje w przypadku zwycięstwa Rzymu, Kartaginy lub braku rozstrzygnięcia.

Każda frakcja otrzymuje -1 PZ za mobilizacje jednostki.
Każda frakcja otrzymuje -1 PZ za plądrowanie (własnego terenu przez obca armię). O plądrowaniu danego obszaru przesądza armia która ma więcej jednostek niż przeciwnik na danym terytorium; w przypadku remisu brak jest plądrowania.

Walka to czysta kostkologia - każda armia to rzut k6; straty przeciwnikowi zadaje się na 5-6 (wyjątkiem jest Afryka gdzie straty zadaje się na 4-6).

Do dyspozycji mamy tereny: Afryki, Hiszpanii, Italii północnej i południowej oraz Grecji. Każdy obszar ma wskazanego gracza po stronie Kartaginy który kontroluje jednostki na jego terenie oraz gracza Rzymu. (Na przykład jednostki rodu rządzącego Italią Południową jeżeli zostaną przesłane do Afryki to przechodzą pod kontrolę Scypionów).

Tak naprawdę najbardziej statyczną role pełnią te frakcje, które z założenia dostarczają jednostek tylko jednej stronie i nie mają wyboru - co najwyżej mogą się wstrzymać od wystawienia jednostki i tyle. Frakcje mające wybór komu wystawić armię mają trochę większe możliwości zabawy.

Gra obecna na PC była samoróbka chyba.

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 16:15 
Major

Gra obecna na PC była w języku polskim - a Philip Sabin raczej nie udostępniał swoich gier w tej wersji językowej :)

Podziękowania za fajną imprezę, z której możemy korzystać i świetnie się bawić. Nie grałem w tym roku w Wielkie Bitwy Aleksandra (GBoA). Ludzi dręczyłem natomiast "Chariots of Fire" i bitwami epoki brązu. Gość ze Zjednoczonego Królestwa to mój znajomy, któremu Pola Chwały podobały się na tyle, aby zaznaczyć tą imprezę w kalendarzu na przyszły rok.

Grałem tylko w Sukcesorów, Rydwany i Band of Brothers. Jeśli kiedykolwiek stworzona zostanie planszówkowa wersja bitwy starożytnej "na silniku" Guns of Gettysburg - ten krakowski centuś wysupła na nią pieniądze. Epoka napoleońska, amerykańska wojna domowa? Nie widzę tam Greków :) (może nie widać ich tam w tej "frytkowej" skali?)

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 18:23 
Censor

RyTo napisał(a):
Grałem tylko w Sukcesorów, Rydwany i Band of Brothers. Jeśli kiedykolwiek stworzona zostanie planszówkowa wersja bitwy starożytnej "na silniku" Guns of Gettysburg - ten krakowski centuś wysupła na nią pieniądze. Epoka napoleońska, amerykańska wojna domowa? Nie widzę tam Greków :) (może nie widać ich tam w tej "frytkowej" skali?)

Byłaby bosko.
Ale nie wiem czy bitwy z epoki się nadają na ten silnik.. ;(

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 18:30 
Błędny rycerz

AWu napisał(a):
Byłaby bosko.
Ale nie wiem czy bitwy z epoki się nadają na ten silnik.. ;(

Powiedzmy że będą strzelać z katapult zamiast dział ;)

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 18:36 
Censor

A nie, to akurat znaczenie ma niewielkie.
Ale już na przykład strata w efektywności falangi po odparciu jakichś patałachów z dzidami raczej nie będzie postępować tak jak strata skuteczności grenadierów gwardii. A zasymulować starcia falangi z legionem na równym w ogóle będzie ciężko.
Chodzi mi o znacznie większa różnorodność sposobu prowadzenia walki i jej wyników. To nie jest wbrew pozorom tak łatwo przekładalny system.

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 20:13 
Adjudant

I ja dołączam się do tradycyjnych podziękowań dla organizatorów i współgraczy (zwłaszcza Petru). Żałuję, że mogłem być tylko pół dnia, ale za to wykorzystałem ten czas, pod względem growym, tak intensywnie jak tylko się dało ;)

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 20:35 
Caporal-Fourrier

Raleen napisał(a):
Relacja z konwentu na Portalu Strategie (gry planszowe):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123

Ostatnie zdjęcie jest podpisane ''Dos de Maio''. Powinno chyba być ''Dos de Mayo''

PostNapisane: środa, 2 października 2013, 22:27 
Adjudant

Również chciałbym podziękować organizatorom jak i pozostałym współgraczom za świetnie spędzony weekend.
W zeszłym roku byłem na Polach Chwały jednak wraz ze znajomymi nie-graczami tak więc nie mogłem sobie pozwolić na radosne granie ( czego bardzo żałowałem) a czas spędziliśmy głównie na oglądaniu rekonstrukcji.
W tym roku przyjechałem już w pełni nastawiony na granie i bardzo mi się podobało, na tyle że postaram się w miarę możliwości imprezę wpisać w coroczny harmonogram :).

Tak w wielkim skrócie o rozgrywkach:

Piątek przy grach rozpoczął się i skończył dla mnie przy Orle i Gwieździe, z początku grając bolszewikami na południowym froncie a po odłączeniu się Andersa i Khamula objąłem dowodzenie nad całą siłą Armii Czerwonej. Z początku dostawałem mocnego łupnia na południu do tego Konarmia Budionnego pojawiła się najpóźniej jak się dało :). W drugim etapie po już w pełni odświeżeniu sobie zasad i wzmocnieniu, sytuacja stopniowo zaczynała się poprawiać na froncie południowym aby w końcu przerodzić się w zdecydowane spychanie i gnębienie sił polskich. Natomiast na północy Anders zostawił mi front w wyjątkowo korzystnej sytuacji dla czerwonych tak więc potem jedynie pozostało mi kontynuować jego dzieło.
W sobotę wraz z Silverem przerwaliśmy rozgrywkę pod koniec piątej tury stwierdzając że zwycięstwo Bolszewików jest raczej nieuniknione a jako że zebrała się grupa do zagrania w Smutę to nie ma co tracić czasu na już przesądzoną rozgrywkę.
W Smutę niestety udało się zagrać jedynie jedną z ośmiu tur. Po jednej turze trudno wydawać oceny ale zgodził bym się z opinią Raubrittera, gra głowy nie urywa ale jest ciekawa i w przyszłości chętnie bym znów do niej zasiadł.
Następnie przyszła kolej na poznanie i zagranie w Wellingtona jako Hiszpania a potem Bohaterów Wyklętych, swoją drogą podziękowania należą się Silverowi za tłumaczenie zasad i wprowadzenie we wszystkie trzy tytuły tego dnia. Już w nocy przyszła kolej na specyficzną tak jak wspominał Khamul na pełnym lajcie partyjkę w Zimną Wojnę :) Na zakończenie tuż przed pójściem spać zdążyłem jeszcze poznać i zagrać w Condottiere.
Na zakończenie pobytu w Niepołomicach zagrałem jeszcze z Marconem w dość ciekawą i zaciętą potyczkę w Zimną Wojnę.

Jedynie trochę szkoda że przed przyjazdem poza Orłem i Gwiazdą nie udało się umówić na konkretne rozgrywki i w sobotę to tak bardziej grało się z doskoku i na spontana ale przynajmniej poznałem parę ciekawych gier.

Trzymam kciuki za Samuela i będę wyglądał daty drugich Krakowskich Manewrów również mając nadzieje że uda się jeszcze w tym roku :).

PostNapisane: niedziela, 6 października 2013, 14:47 
Sous-lieutenant

Jedna z lepszych imprez cyklu Pola Chwały z mojej perspektywy. Może nie zagrałem jakoś specjalnie dużo, ale pod względem klimatu, wypoczynku, zakupów oceniam ją bardzo, bardzo pozytywnie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]