II Grenadier (2007)

Impreza historyczno-wargamingowa odbywająca się co roku w Warszawie, którą współtworzyliśmy przez pierwszych jedenaście edycji (2006-2016).
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Cyfrówka Samsunga.Soczewka obiektywu lekko zamazana palcem przez córkę :wink: .
Na pierwszych dwóch zdjęciach widoczna jest gra "Konflikt" z autorem w roli głównej.
Na zdjęciu czwartym krajobraz po zwycięstwie kartagińskim pod Akragas.
Nie przedstawiam innych osób na zdjęciach, bo może ktoś sobie nie życzy.
Faguss
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2007, 18:36
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: Faguss »

Co za feralne zdjęcia. Zwłaszcza to drugie ;-)
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Fakt, że może nieszczęśliwie Cię chwyciło, ale z drugiej strony zdjęcie nie jest pomnikowe, widać dynamizm akcji, że w pomieszczeniu panował taki zgiełk, że musiałeś się nachylać nad grającymi, żeby coś usłyszeli :wink: .
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

slowik pisze:Drugie pytanie : Nico, ty to ten co gra w Stonewalla?
Tą informacje udzielam tylko zaufanym osobom :> .
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Mozna zrobic dochodzenie i analize zdjec (Nico w dlubaniny by sie nie bawil) wice i tak wczesniej czy pozniej odpowiedz bedzie znana :)
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Analiza zdjęć?

Na jednym z nich widać jak Ryszard T., znany w niektórych kręgach jako RyTo, sprząta pobojowisko pod Akragas. Na tym samym zdjęciu widać przynajmniej dwóch innych, bardziej znanych, forumowiczów, ale to opowieść na inny post.
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

RyTo pisze:Analiza zdjęć?

Na jednym z nich widać jak Ryszard T., znany w niektórych kręgach jako RyTo, sprząta pobojowisko pod Akragas
...a po mnie na przeciwnym krześle zostały tabletki przeciwbólowe i butelka Nestea.
Jak RyTo z Andersem dowodzą to niewiele zostaje z przeciwnika...
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Dziękuję, czy to znaczy, że znajdę teraz przeciwników do gry? Pewnie tak jak na Dzikim Zachodzie... nie będę miał spokoju.
Więc do zobaczenia za rok. Może wtedy wielka bitwa rewanżowa? Lilibajon Pyrrusowe? Hydaspes/Gaugamela?
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Anders »

Daj mi skrzydło (najlepiej punickie) i możemy grać ;)
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

RyTo pisze:Dziękuję, czy to znaczy, że znajdę teraz przeciwników do gry? Pewnie tak jak na Dzikim Zachodzie... nie będę miał spokoju.
Więc do zobaczenia za rok. Może wtedy wielka bitwa rewanżowa? Lilibajon Pyrrusowe? Hydaspes/Gaugamela?
Mam nadzieję, że znajdzie się okazja wcześniej niż za rok :wink: .A za rok na Grenadierze oczywiście też.
Jak chodzi o wybór bitwy, to wiele wskazuje, że w tym roku ukarze się SPQR i sprawiedliwie w polu rozsądzimy spór rzymsko-grecki :) .Będzie do wyboru Heraklea, Magnezja, Kynoskefalaj, Benewent :D.
Do tego oczywiście do wyboru spór rzymsko-kartagiński, a więc Kanny, Zama, Bagradas!
A jeżeli się nie ukarze, to Pyrrus pod Lilybajon, bo lokalne koło starożytne nie dysponuje na razie Tyrantem.
Awatar użytkownika
zygfryd
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 10 maja 2006, 07:37
Lokalizacja: Motkowice
Kontakt:

Post autor: zygfryd »

RyTo - zawsze mozesz liczyc na mnie. Nasze bitwy stoczone do tej pory byly bardzo wyrownane i pewnie tak pozostanie.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Zgromadzić Was, koledzy, w jednym miejscu - to ziemia się zatrzęsie a kości się potoczą... dziesięciościenne.

Może będzie okazja na Polach Chwały we wrześniu? Albo na kolejnym Grenadierze?
Awatar użytkownika
zygfryd
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 10 maja 2006, 07:37
Lokalizacja: Motkowice
Kontakt:

Post autor: zygfryd »

Ja wybieram sie do Muszyny. Jesli Pola Chwaly beda w pierszej polowie wrzesnia to tez bede. Co do SPQR Delux to rzeczywiscie ma sie ukazac pod koniec roku. Takie plany ma gmt i musimy sie uzbroic w cierpliowsc.
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Pola Chwały odbędą sie 29 i 30 września 2007 (sobota i niedziela).
Anders
Lieutenant
Posty: 508
Rejestracja: niedziela, 8 października 2006, 16:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Anders »

Obiecałem, obiecałem - więc chwila refleksji nad polskim "Hannibalem".

Na wstępie - gra jest świetna.

Bardzo dobry i ciekawy system ekonomiczny i rekrutacyjny, zmusza do planowania na wyższym poziomie niż tylko przewidywanie ruchów przeciwnika. Dobry system rozstrzygania starć, przypominający trochę "Crusader Rex", świetnie obywa się bez tabelek i skomplikowanych zasad - trzeba tylko załapać ideę przerzucania i już idzie z górki (Gra rozróżnia różne typy broni! I to w sposób znaczący dla rozgrywki! Alleluja!). Solą gry są karty - potrafią nieźle namieszać (rozegraliśmy raptem kilka etapów (jest 6 na rok), a już zdążyłem np. udaremnić próbę zebrania środków na akcję dyplomatyczną poprzez zagranie powstania niewolników), a przede wszystkim dają niespotykaną mnogość opcji - można je wykorzystać bodaj na pięć sposobów,co daje olbrzymie pole do popisu kombinatoryki. Kolejny plus gra ma za dyplomację - ta jest warta sporych wyrzeczeń, których niestety wymaga - wsparcie np. Syrakuz jest nie do pogardzenia.

Ogólnie gra - mimo złożoności i kompleksowego oddania realiów - jest dość prosta w "obsłudze", a jednocześnie wydaje się być zbalansowana (z tego urywku, który rozegraliśmy) i nie faworyzuje żadnej ze stron.

Żeby nie było za słodko - zobaczymy jaka będzie ostateczna wersja, ale wydaje się, ze np. gra nie straciłaby na zmniejszeniu żetonów i planszy, np. kosztem tak dużego toru oblężeń. Nie dotarliśmy do tego momentu, ale o ile pamiętam (choć moja pamięć może szwankować) jak na razie gra zakłada, ze gracz rzymski może dwa razy z rzędu wylosować tego samego konsula, co nie jest raczej zgodne z prawdą historyczną - lepiej byłoby IMHO dać możliwość przedłużenia Imperii poprzez np. odpowiednią kartę. Nie dostrzegłem też różnic w możliwościach rekrutacyjnych Rzymu i Kartaginy - wszystkim rządzi pieniądz, ale może legiony powinny być tańsze, lub ilość jednostek dostępnych dla Kartaginy (jak w GMT Carthage) ograniczona? Bo choć oba mocarstwa stosowały armie obywatelskie, uzupełniane jedynie najemnikami (a w wypadku frontu hiszpańskiego i italskiego sojusznikami), to trudno stawiać potencjały Kartaginy i Rzymu na równych pozycjach. Mile widziane byłoby też zaakcentowanie przewagi jakościowej jazdy punickiej - może +1 do rzutu kostką?

W skrócie: grało mi się bardzo miło, niecierpliwie wyglądam wydania gry, a powyższe uwagi to trochę szukanie dziury w całym.
Zablokowany

Wróć do „Konwent GRENADIER”