[AAR] Wojny włoskie: Hiszpanie kontra Francuzi (FoGR)

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Szkoda że nie daliście znać.

Chętnie bym się dołaczył do gry.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Mam pewien pomysł.

Jako że dział w tej chwili dotyczy FoG i DBR pomyślałem że ciekawym doświadczeniem może być rozegranie tej samej bitwy w dwóch systemach.

Przyznam się że robiłem juz takie rzeczy porównując DBR z Pistolado i drugi raz z Warfare (Renesanse) I było bardzo ciekawie. Co może, mam nadzieje, potwierdzić Radek z którym grałem bitwy porównawcze w DBR i w Warfare :)

Co prawda tamte bitwy były bitwami historycznymi ale, tak jak już pisałem, w przypadku FoG, moim zdaniem, trochę trudno odtworzyć bitwę historyczną kiedy muszę użyć Grup bojowych-pionów o określonym składzie :)

Dlatego właśnie proponuję zagrania tej samej bitwy którą sami ułożyliście, na tym samym terenie, przy tym samym rozstawieniu takich samych sił.

Po przejrzeniu składu armii i list armii DBR wyszło mi że będzie to bitwa z roku 1523 (po 1522).

Są pewne nieścisłości historyczne (biorąc pod uwagę listy armi DBR którym bardziej wierzę niż FoG któych jeszcze nie mam :)) ale jakoś sobie damy radę.

Postaram się niedługo przedstawić jak punktowo będzie się przedstawiały te armie w DBR (z minimalnymi modyfikacjami co do składu)
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Greebo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Cool!
Ja nawet chętniej niż FOGa.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

No to postaram się jutro coś dokładniejszego napisać
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Nie jest to termin do którego się zobowiązałem ale wreszcie się udało.
Oto moje sugestie do bitwy porównawczej FoG/DBR w kontekście składu armii do bitwy w DBR.

Przetwarzając armie ze scenariusza FoG-R na armie do DBR zacząłem od sprawdzenia kiedy lista armii DBR dopuszcza w armii francuskiej wystawienie jednocześnie Szwajcarów i Lancknechtów (albo wojsk tworzonych na ich wzór).

Zgodnie z listą armii DBR (I/2 Italian Wars French 1494-1559) piechota lancknechska jest w tej armii po 1512r a Szwajcarzy są w dwóch okresach (1494-1512 i od 1522 do 1559) a zatem wyszło mi że komponuje armie na 1522r. Tym samym ustaliłem również z jakiej listy mam korzystać w przypadku Hiszpanów. Skoro rok 1522 to nie wchodziła w grę armia „I/4 Neapolitan Spanish 1495-1518” tylko „I/5 Spanish Imperial 1519-1558”


Armia francuska - 407 pkt. z Art. (I) (lub 437 pkt. z Art. (O) i zaprzęgami)

3 x Generałowie – jako Ln (S) - 105 pkt.

2 x 4 Gendarmes = 8 Ln (S) - 120 pkt.

1x 4 Stradiots = 4 LH (O) - 20 pkt.

1 x 12 Szwajcarów = 12 Pk (S) - 60 pkt.

1 x 12 Lanquesnet = 12 Pk (O) - 56 pkt.

1 x 6 Lanquesnet harcowników (arkebuzerzy) = 6 Sk (O) - 18 pkt.

1 x 6 Aventuries (kusznicy) = 6 Sk (O) - 18 pkt.

2 x Artyleria = 2 Art. (i) - 10 pkt.
(lub) 2 Art. (O) 30 pkt (lub) 2 Art. (O) z zaprzęgami 40 pkt.

Tak skomponowana armia w dwóch miejscach różni się od armii FoG.
Przede wszystkim w kolumnach pikinierskich nie ma elementów z „ciężka bronią” czyli halabardników. DBR nie ma takich elementów zdaje się bowiem że autorzy systemu uznali że halabardnicy nie odgrywali ważniejszej roli w takiej kolumnie pikinierskiej.

Armia jest formalnie liczniejsza o 3 elementy ciężkich kopijników Ln (S) w DBR bowiem Generałowie nie są znacznikami (jak w FoG) ale dodatkowymi elementami o lepszych parametrach. To jednak będzie działać w przypadku obu armii.

Różnice są również w stosunku do listy armii francuskiej stworzonej dla DBR.

Zgodnie z listą armii DBR Lanquesnet harcownicy są dołączani do pikinierów w proporcji do 1 elementu harcowników na 4 elementy pik. A zatem na 12 pik Lanquesnet można by wystawić jedynie 3 elementy harcowników. Mimo to zdecydowałem się pominąć tę zasadę DBR aby porównanie bitew było pełniejsze.

Większy problem mam z artylerią. Francuzi w DBR w ogóle nie mają lekkiej artylerii. Ich lista dopuszcza bardzo dużą jak na ten system liczbę dział ale są to „field and/or Hevy guns”.

Mam więc dylemat czy dostosowując się do FoG wystawić lekką artylerie czyli Art. (I) czy też „fild guns” ale z zaprzęgami co dałoby im mobilność.

Armia hiszpańska - 390 pkt.

3 x Generałowie – jako Ln (S) - 105 pkt.

3 x 4 Burgundian i German men-at-arms oraz Włoscy Elmeti = 12 Ln (O) - 144 pkt.

3 x Colunele
(3 x 3 Pk, 3 x 1 Bd, 3 x 2 Sh Arkebuzerzy) = 9 Pk (O), 3 Bd (F), 6 x Sh (I) - 75 pkt. (1 colunela (3 Pk, 1 Bd, 2 Sh Arkebuzerzy) = 25 pkt)

1 x 6 Arquebusier Companies = 6 Sh (I) - 24 pkt.

1 x 4 Arquebusier = 4 Sk (O) - 12 pkt.

2 x Heavy Artillery = 2 Art. (O) bez zaprzęgów - 30 pkt.


Przy kompozycji armii hiszpańskiej miałem w sumie więcej problemów niż z Francuzami.
Zacznę od tego że skład armii FoG był niezgodny z listą armii FoG.

Guardies de Castilla według listy FoG może być maksymalnie tylko 8 elementów (a nie 12!) a poza tym są oni jak i reszta ciężkiej jazdy Hiszpanów uzbrojeni w ciężkie kopie (ups!) W DBR Spanish gente d’armas jest liczona jako najlepsi kopijnicy czyli Ln (S) ale może być ich tylko 3 elementy (+ generałowie) W związku z tym że w bitwie FoG ciężka jazda Hiszpanów była liczona jako słabsza od Francuskich Gandarms (lekkie kopie) tak też (jako słabsze Ln (O)) wystawiłem ją do bitwy DBR.

Kolejny problem to strzelcy i harcownicy. W DBR harcownicy hiszpańscy to muszkieterzy a zatem Sk (S) a wydzielone kompanie arkebuzerów to harcownicy (Sk (O)) a nie Sh (I).
Zdecydowałem jednak że dostosuje się do elementów FoG żeby porównanie bitew było lepsze.

Nie mogłem jednak w colunelach wystawić halabardników (ciężkiej broni) bo jak już pisałem nie ma czegoś takiego w DBR zamiast tego zgodnie z „prawdą historyczną” i listami armi DBR i FoG dałem żołnierzy z mieczem i tarczą czyli w DBR - Bd (F).

Ta zmiana w colunelach (podobnie jak w kolumnach pikinierskich Francuzów) moim zdaniem nie ma znaczenia bo w bitwie FoG ani colunele ani francuskie kolumny pikinierów faktycznie nie walczyły więc te niewielkie zmiany w ich składach nie będą moim zdaniem miały znaczenia dla porównania starć.


Jak łatwo zauważyć pierwszą różnicę między FoG i DBR widzimy już na tym etapie.

W DBR obie armie (przy dokładniejszym powtórzeniu składu Francuzów z FoG-a z Art. (I)) są prawie równe punktowo, z niewielką różnicą in plus (mniej niż 5%) po stronie Francuzów!
W DBR: Francuzi - 407 pkt, Hiszpanie - 390 pkt


Sytuacja jest zatem odwrotna niż przy FoG-u biorąc pod uwagę zarówno pierwotne wyliczenie podane przez Raleena za Pablem tzn. armia francuska - 476 pkt. a hiszpańska - 542 pkt. (różnica 66pkt) jak i późniejsze dane Pabla Francuzi - 607 pkt, Hiszpanie 672 pkt (różnica 65pkt).
W obu wypadkach armia hiszpańska w FoG kosztowała o ponad 10% więcej.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Greebo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Relacja z rozgrywki zamieszczona została na Portalu:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=132

W międzyczasie żadnych reklamacji nie było, więc odpowiada on w zasadzie temu co jest na forum. Miłej lektury, jeśli ktoś jeszcze nie czytał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Raleen
Czy byłbyś zainteresowany powtórzeniem tej bitwy w systemie DBR?

Moim zdaniem najlepiej byłoby gdyby w tej bitwie porównawczej zagrali Ci sami gracze którzy grali w FoG.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tak, ale najbliższy weekend definitywnie odpada.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Termin jeszcze do ustalenia z pozostałymi graczami.
(Tak jak napisałem było by najfajniej gdyby zagrała ta sama ekipa albo przynajmniej najbardziej zbliżona).

Ja mógłbym wtedy spokojnie porobić zdjecia albo być pomocny dla obu stron w kwestii przepisów.

A czy jesteś już w stanie coś powiedziec na temat terminu 29 lub 30 stycznia.
(Dla ustalania terminu z innymi)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wstępnie nie mam przeciwwskazań, kwestia obznajomienia się z zasadami jeszcze, tym bardziej, że DBR jest dość mocno "geometryczny". Do FoGa co prawda całej książki zasad nie zdążyłem przeczytać, ale byłem na dobrej drodze ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Co do kwestii zaznajomienia się z zasadmi - właśnie dlatego napisałem że nie wziołbym udziału w bitwie żeby coś podpowiadać.

A co do geometrycznosci DBR, masz oczywiście racje ale zobacz sobie komentarz (a właściwie erratę) na stronie FoG do 1 rysunku na 83 str. podrecznika gdzie wyjaśniają dlaczego 3 rząd BG łuczników po prawej ma pole ostrzału do przeciwnika ;D .

Wtedy porozmawiamy o geometrycznosci systemów :rotfl:

(zakładam że masz podręcznik do FoG)
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”