Renesans w miniaturze - 15mm

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Pablo pisze:
Fromhold pisze:Co do jakości malowania mam zastrzeżenia, ale same figurki były robione po konsultacjach z człowiekiem któremu w tym wypadku można ufać jak mało komu ^^
Coś mi się wydaje że to bardziej promocja była niż konsultacja. :pom:

Chcę z nich zrobić Kirasjerów Pappenheima, takich których mógłbym spokojnie wystawić pod Breitenfeld lub pod Lutzen. Malowanie zrobili z Brzezińskiego a ja zastanawiam się czy takie nie byłoby bardziej odpowiednie.

Obrazek

To chyba nieporozumienie.
R.Brzeziński nie jest autorem opracowań o armii cesarskiej ,ale o szwedzkiej . Obrazka z Wiki który wrzuciłeś nie można traktować serio. Nie jest źródłowy a do tego przekłamany ;)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Fromhold pisze: To chyba nieporozumienie.
R.Brzeziński nie jest autorem opracowań o armii cesarskiej ,ale o szwedzkiej . Obrazka z Wiki który wrzuciłeś nie można traktować serio. Nie jest źródłowy a do tego przekłamany ;)
Chodziło mi o ten obrazek z książki Brzezińskiego, mam nadzieje, że koszerny.

Obrazek
kadrinazi pisze: A co do Pappenheima - ten w służbie cesarskiej regimentu kirasjerów się nie dorobił więc zapewne chodzi o regimenty z jego 'korpusu' ;) Imho modelarsko z tego okresu to najciekawszy z tej armii byłby regiment Piccolomini albo straże przyboczne Wallensteina lub Pappenheima właśnie.
A mógłbyś rozwinąć swoją myśl, zwłaszcza jeśli chodzi o różnicę między kirasjerami korpusu Pappeheima, a regimentem Piccolomini.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Pablo pisze: A mógłbyś rozwinąć swoją myśl, zwłaszcza jeśli chodzi o różnicę między kirasjerami korpusu Pappeheima, a regimentem Piccolomini.
Regiment Piccolomini to bodaj najlepsza jednostka kawalerii cesarskiej w całej wojnie. Oficjalnie zaliczana do regimentów arkebuzerskich, była jednak wyposażona jak kirasjerzy - i to jeszcze w 1645 roku, kiedy generalnie nie używano uzbrojenia ochronnego, ponad 150 żołnierzy regimentu miało zbroje 3/4 (dzięki czemu modeli można używać przez całą wojnę). Regiment bardzo silny - 12 kompanii- wsławił się 5 szarżami pod Lutzen, gdzie pułkownik stracił 5 koni w toku bitwy, a prawie wszyscy dowódcy kompanii zginęli lub zostali ranni. Jeżeli czytasz po niemiecku mogę Ci wskazać ciekawą pracę o tej jednostce - mam monografię regimentu. Po 1633 roku regiment został rozdzielony na dwie jednostki - Alt und Jung ;) - każda po 10 kompanii.

Regimenty kirasjerów pod komendą Pappenheima - jeżeli chcesz zrobić modele uciekające to są idealne ;) patrz regiment Sparra pod ppłk. Hofkirchenem (który zresztą został skazany na karę śmierci za ucieczkę z pola bitwy). Niczym się te oddziały nie wsławiły, poza tym biorąc pod uwagę, że Pappenheim swój korpus składał z mocno improwizowanych jednostek w czasie kampanii w Westfalii wątpię by standard wyposażenia był tam wysoki.

Co do oddziałów przybocznych Wallensteina - polecam lekturę:
http://durecu.blogspot.com/2010/01/wall ... unted.html
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Pablo pisze:
Chodziło mi o ten obrazek z książki Brzezińskiego, mam nadzieje, że koszerny.

Obrazek
Tak. Ten wizerunek kirasjera jest koszerny, czego już o piechocie szwedzkiej nie da się powiedzieć. Czerwone szarfy to kolor rozpoznawczy wojsk katolickich.Co do tego czy musi ona być u każdego kirasjera mam wątpliwości.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

W bitwie rożnie bywa. Jakbym był Kirasjerem to bym zadbał by taką mieć...
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

AWu pisze:W bitwie rożnie bywa. Jakbym był Kirasjerem to bym zadbał by taką mieć...
Taka szarfa mogła być wyróżnikiem oficerskim. Stosowano też małe kokardy wiązane na ramieniu. Są też w ikonografii przykłady na brak jakichkolwiek szarf i wstęg wśród kirasjerów. ;)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

AWu pisze:W bitwie rożnie bywa. Jakbym był Kirasjerem to bym zadbał by taką mieć...
Zależy w jakiej armii byłbyś tym kirasjerem AWu ;) Kilka masz do wyboru a nie w każdej czerwona szarfa mogłaby się przydać.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Trzeba przy tym pamiętać że nie był to jakiś tani rekwizyt. Używano materiałów kosztownych, o mocnym nasyceniu kolorem, pewnie jedwabiu. Wszystkie zbliżenia w ikonografii pokazują że brzegi tkaniny były zdobione, miały często złote obszycia , chyba koronkowe.Cena takiej szarfy zapewne była wysoka co z konieczności pociągało za sobą mniejszą popularność. ;)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Kadri, chodzi mi o oznaczenie a nie o czerwoną szarfe :P

Fromhold - słyszałeś o proxach ? :>
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

AWu pisze: Fromhold - słyszałeś o proxach ? :>
Raczej nie tym razem, przy innych okazjach zdarzało się ;)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Nowy namiar na liście (przynajmniej jak dla mnie) Dixon Miniatures i Two Dragons.

Dzięki Rafał. :pom:
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”