FOG Renaissance Rulebook

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Armii listy to chyba najsłabszy punkt systemu. Z tego co wiem armii listy do FOG-R będą zawierać w sumie około 130 armii, więc całkiem sporo jak na standardy przepisów do renesansu. Większość armii listów jest oparta na armii listach do systemu DBR z tym, że są mocno uproszczone w stosunku do orginału (a armii listy do DBR w opinii wielu graczy są niedościgłym wzorem dla wiekszości systemów bitewnych).

Więc może zamiast tych ogólnych dewagacji napiszesz co twoim zdaniem jest nie tak i jak to powinno wyglądać. Takie informację dla mnie ale i pewnie dla innych graczy byłyby bardzo interesujące, zwłaszcza, że jesteś ekspertem od wojny XXX - letniej a takich ze świecą szukać.

Od siebie dodam, że sam system jest dosyć plastyczny i modyfikowanie go pod kątem większej historyczności tylko zwiększa radość z zabawy jaką jest wargaming.
Kadzik

Post autor: Kadzik »

W oryginalnym FoG była tabelka, pokazująca na jakiej zasadzie przydziela się koszt punktowy jednostce: rodzaj, pancerz, wyszkolenie i oręż. Zdziwiłbym się gdyby w wersji dla renesansu tego nie było. A mając taki schemat można bez problemu modyfikować listy, które są IMHO tylko orientacyjne i dla potrzeb turniejowych.
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Dokładnie. Dlatego ja się nie przejmuję. Np. Pancerni będą wyglądali tak:

Pancerni are Superior or Average Armoured Cavalry, with Carbine and Melee Pistol before 1676, Light lancers and melee pistol therafter. Lots of them.

Ale przecież jak pomaluję oddział z kałkanami i spisami - to on też będzie nadal oddziałem Pancernych. I raczej nikt nie będzie szukał muszkietów przy ich siodle. A jak sobie będziemy robili bitkę pod Beresteczkiem to myślicie, że ich nie wystawię?

Wystawię. Tylko na miejscu przed grą ustalimy, czy są oni Armoured Cavalry, with Carbine and Melee Pistol czy bawimy się w WYSIWYG.

Co prawda tylko raz pojawiłem się na bitce do FoGa, ale nie było żadnego problemu z tym, aby moich Spartan wkomponować w armię pozostałych graczy.

W XVII wieku tyle się bito, że zawsze znajdziemy coś odpowiedniego dla naszej kolekcji figurek.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

I ja mam podręcznik, dziś przyszedł jako prezent imieninowy od moich braci :D Zacnie wygląda, wieczorem biorę się za lekturę. A co do wspomnianej przez Kadzika tabeli - oczywiście jest.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez czaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Pablo pisze: Więc może zamiast tych ogólnych dewagacji napiszesz co twoim zdaniem jest nie tak i jak to powinno wyglądać. Takie informację dla mnie ale i pewnie dla innych graczy byłyby bardzo interesujące, zwłaszcza, że jesteś ekspertem od wojny XXX - letniej a takich ze świecą szukać.

Od siebie dodam, że sam system jest dosyć plastyczny i modyfikowanie go pod kątem większej historyczności tylko zwiększa radość z zabawy jaką jest wargaming.
Obawiam się, że nie mam aż tyle wolnego czasu, by podać niedociągnięcia czy dziwne rzeczy w każdej liście armijnej ;D Faktycznie dobrą rzeczą jest to, że system jest bardzo plastyczny i, zwłaszcza za zgodą przeciwnika, można tam sporo zmienić. Sugerowałbym nie patrzeć zbyt mocno na 'Starter Army', gdyż czasami są mocno naciągane, na szczęście dużo dodatkowych oddziałów jest przy każdej armii w sekcji o budowaniu armii.

Jako przykład jak dziwne podejście mają autorzy do epoki którą się zajęli rzut oka na moją ukochaną armię, czyli 'Early TYW Swedish', poniżej kilka uwag:
- armia opisana jako Starter Army powinna tak naprawdę nazywać się 'Royal Field Army' ;) gdyż przykładowy skład zrobiony jest w oparciu o główny korpus armii dowodzony bezpośrednio przez Gustawa II Adolfa, żaden innych tak nie wyglądał :)
- mercenery karbinryttare (skąd taka nazwa?) nie powinni być w Starter Army, król bowiem nie wydawał patentów na tak uzbrojone jednostki i mamy bardzo mało dowodów na istnienie wielu takich oddziałów w armii. Oddział powinien być opisano tylko jako 'Horse, z uzbrojeniem 'Pistol', bez opcji Shooting (Carbine)
- other regiments - biorąc pod uwagę że walczą w szyku szwedzkiej brygady powinna być adnotacja jakie oddziały tak walczyły - pod komendą Gucia wszystkie (krajowe - fińskie i szwedzkie, najemnicy w Wysp Brytyjskich, nowe kolorowe) więc lista nie powinna mieć tutaj oddziału 'mercenary infantry regiments'
- opis na stronie 44 że dowódcy to 'latta ryttare', with or without armour - dziwne, oficerowie mieli wszak specjalny rozkaz od Gucia by nosić możliwie najwięcej zbroi (on sam nie mógł takowej nosić)
- Finnish hakkapelitta nie powinni mieć takiego podrasowanego profilu, zamiast tego powinni być z takim samym profilem jako Swedish latta ryttare/veteran German Cavalry
- dziwna gradacja piechoty - tylko Żółty (a właściwie błędnie -Żółta Brygada) jest jako Elite - imho tak Żółty jak i Niebieski powinny być jako Elite, ewentualnie wrzucić je do jednego worka z dwoma pozostałymi 'starymi kolorowymi' i zrobić je jako Superior. Tak samo przynajmniej część szkockich regimentów (zwłaszcza McKay-Munro) powinna być Superior, tymczasem są tutaj są załadowane do worka jako 'other regiments' i są Average
- wpis 'dragoons and mounted jagers' traktować tylko jako 'dragoons', wyrzucić ten Opsreyowy nonsens o konnych strzelcach :)
- German or Livonian cuirassiers zmienić na 'Livonian, Courland or German cuirassiers, dodałbym też adnotację, że w armii dowodzonej przez Gustawa II Adolfa musi się znajdować przynajmniej jeden oddział
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Opublikujesz na necie - poprawione listy jako PDF i będzie git..
A mniej pracy niż ta strata czasu do WABa :>
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Gdzie tam, ja się FOGiem nie będę zajmował, już mi chyba wargaming się przejadł i mnie nie bawi. Co najwyżej mogę sobie takie książki z kolorowymi obrazkami jak te Ospreyowe pooglądać :rotfl:
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Bardzo ciekawe informacje dawaj więcej to zrobimy konkretną rozpiskę dla Gucia.
AWu pisze:Opublikujesz na necie - poprawione listy jako PDF i będzie git..
A mniej pracy niż ta strata czasu do WABa :>
Tak jak AWu uważam, że para poszła nie w ten gwizdek.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

No i się zniechęcił bidulek, przy WABie każdy by się zniechęcił :>
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Przyłaczam się do prośby o wiecej.

Może gremialne błagania ludu zmiękczą kadrinaziego :wall: .
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Bynajmniej wargaming nie przejadł mi się z powodu WAB, jak zwykle AWu wyciąga zbyt daleko idące wnioski :>
Nie mam podręcznika głównego do FOG, więc trudno przerobić całą listę armijną, jeżeli nie wszystkie zasady specjalne są jasne. Oczywiście z tego co czytam w 'Wars of Religion' jakieś wnioski co do zasad dało się wyciągnąć, stąd mogłem to i owo o liście szwedzkiej napisać.
Kontakt tylko na maila
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

kadrinazi
Nie masz wogóle podrecznika do FOG czy tylko do renesansu?
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Mam tylko 'Wars of Religion' bo po pytaniach jakie Nik zadawał na grupach dyskusyjnych chciałem zobaczyć jakie cuda zrobili w listach armijnych :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Przeniosłem posty do odpowiedniego tematu:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?t=8987

W kwestii postów - nie bójcie się zakładać nowych tematów tak jak to zrobił Pablo, zamiast upychać wszystko w jednym, dotyczącym podręcznika.

W wolnej chwili postaram się posprzątać w naszym dziale.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Yori pisze:Dokładnie. Dlatego ja się nie przejmuję. Np. Pancerni będą wyglądali tak:
Pancerni are Superior or Average Armoured Cavalry, with Carbine and Melee Pistol before 1676, Light lancers and melee pistol therafter. Lots of them.
A gdzie można podczytać jakieś preview naszej armii?
Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”