Field of Glory Renaissance

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Field of Glory Renaissance

Post autor: Pablo »

Pod koniec bieżącego roku Osprey planuje wydanie drugiej części FOG-a, czyli Field of Glory Renaissance – The Age of Pike and Shot. Przepisy będą dotyczyć starć z okresu XV, XVI i XVII w. zgodnie z poniższą zapowiedzią:

Following on from the success of "The Field of Glory: Ancient and Medieval Rules", Slitherine and Osprey are proud to present this new rulebook for a whole new era of wargaming. "Field of Glory: Renaissance" takes a fresh look at the weapons and tactics that dominated the battlefields of the fifteenth, sixteenth, and seventeenth centuries, and presents a brand-new system that captures the flavour of this colourful period while remaining familiar to current Field of Glory players. Completely independent of the early books, "Field of Glory: Renaissance" has been designed in an approachable and easy-to-learn manner that allows players to employ on realistic formations and battlefield tactics of the early modern era.

Do powyższych przepisów wydane zostaną w pierwszej kolejności 3 dodatki z listami armii:

Wars of Religion – Western Europe 1610 – 1660 obejmujący około 20 armii z okresu ECW i wojny trzydziestoletniej. Planowanie wydanie razem z podręcznikiem 10 wrzesień 2010;

Whether you stand with the Roundheads, the Cavaliers, the Bourbons or the Habsburgs, this first supplement for "Field of Glory: Renaissance" gives you everything you need to fight battles from the English Civil Wars, the Irish Confederate Wars and the Thirty Years' War. Packed with Osprey artwork, maps and historical overviews, this book contains 20 new army lists and is an essential aid for anyone wishing to wargame the push of pike, charge of horse, and thunder of cannon of the 17th century.

Trade and Treachery – Western Europe 1494 – 1610 – obejmujący okres od wojen włoskich poprzez Francuskie Wojny Religijne Wczesną wojnę 80 letnią I wojny Angielskie w Szkocji I Irlandii. Wydanie 21 grudnia 2010.

While the Renaissance was a time of innovation and inspiration in art, literature and science, so too was it a period of military progress. From the rise of gunpowder as a battlefield-dominating weapon to the tactical genius of Machiavelli, the Italian Wars were the first step on this journey. With detailed army lists, historical overviews, maps and artwork, "Trade and Treachery" provides aspiring condottieri with everything they need to take over the armies of the Italian City States, and of the European powers of the 16th century, and lead them to glory.

Clash of Empire – Eastern Europe 1494 – 1698 Planowane Armie w tym dodatku to między innymi: Ottoman Turk, Knights of St John, Hungarian, Wallachian, Moldavian and Transylvanian, Tartar, Mamluk Egyptian, Anatolian emirates, White Sheep Turk, Safavid Persian, Imperial Austrian, Venetian Colonial, Polish-Lithuanian Commonwealth (to end of Thirty Years War), Swedish * (pre Thirty years War), Cossack, Russian, Early Danish, Scandinavian Union,Early Polish
Opis wydawcy jeszcze niedostępny, ale jest już znana okładka. Planowane wydanie Styczeń 2011

Obrazek

Recenzja systemu na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=129
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Smakowity kąsek. Wchodzimy w to? Jeśli tak, to który okres? Który teatr?
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Inkub »

Ja bym chetnie...
Proponuje ECW z obcych, ze wzgledu na ilosc figurek w rozmaitych skalach (w tym swietne plastiki 28 mm), choc w 15 mm tez jest sporo...
A z tematow blizszych sercom Clash of Empire...:) Moze w zwiazku z wydaniem gry pojawia sie jakies nowe figurki polsko-okoliczne do tego okresu.
Tu krociutkie wrazenia betatestera:

http://www.boardgamegeek.com/thread/443 ... nce-review
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Biorąc pod uwagę jakie lamerskie pytania zadawał twórca tego dodatku na różnych forach - zwłaszcza w kontekście armii RON, Moskwy czy Szwecji - to aż strach się bać. Ale przynajmniej obrazki będą ładne :rotfl:
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Pewnie przedruki z Ospreya, czyli... mało historyczne :/
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

kadrinazi pisze:Biorąc pod uwagę jakie lamerskie pytania zadawał twórca tego dodatku na różnych forach - zwłaszcza w kontekście armii RON, Moskwy czy Szwecji - to aż strach się bać. Ale przynajmniej obrazki będą ładne :rotfl:
Niewątpliwe istnieje duże prawdapodobieństwo. :f

No ja oczywiście polecam wojny włoskie, armie bardzo zróżnicowane chociażby: z jednej strony szwajcarzy a z drugiej French Ordonance czy Hiszpańska colunela a później tercios, nie zapominając oczywiście o klimatycznych armiach włoskich republic czy księstw.
W 15 jest z czego wybierać.

No i większość tych armii można wykorzystać w DBA. :faja:

Kurcze i te 28 do ECW za mną chodzą, narobiłeś mi smaka Inkub. :>
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Inkub »

ECW w 15 tez jest bardzo popularna, w koncu to najwazniejszy i najbardziej krwawy konflikt ojczyzny wargamingu;) I chyba tak naprawde ostatni, w ktorej Angole w olbrzymiej wiekszosci walczyli wlasnymi rekoma za wlasne interesy (jakkolwiek by to nie brzmialo;)).
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Jak dla mnie 15 to genialna skala do bitew, do malowania zdecydowanie wolałbym 28.

A figury Testudo są boskie.

Jak wojna XXX-letnia to albo Biała Góra albo czas Adolfa, a jak Gustaw, to można o Gniew zawadzić i o Wazów, no i robi się ciekawie.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Inkub pisze:ECW w 15 tez jest bardzo popularna, w koncu to najwazniejszy i najbardziej krwawy konflikt ojczyzny wargamingu;)
A mi się zawsze wydawało ,że pierwsze zasady spisano w Prusach :>
Obrazek
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Pablo pisze: Jak dla mnie 15 to genialna skala do bitew do malowania zdecydowanie wolałbym 28. :pom:
Ale czy byłbyś gotów pomalować armię do FoGa w skali 28mm? Pomijając koszt takiej armii - czas poświęcony na tę czynność byłby ogromny.
Zgadzam się z bezą i z Tobą. Skala 15mm do tego typu rozgrywek jest optymalna. A i kosztorys jest w moim zasięgu. Natomiast przy skali 28mm to już chyba nie :oops:

Reasumując - chętnie bym zagrał w renesansowego FoGa, ale w skali 15mm. Okres Wojen Włoskich wydaje się być jednym z najciekawszych, gdyż zazębia się z innymi systemami (DBM, DBR, Armati, Impetus).

Z drugiej strony - podobnie jak beza byłbym chyba najbardziej jednak zainteresowany Wojną 30-letnią.
xardas12r pisze:
Inkub pisze:ECW w 15 tez jest bardzo popularna, w koncu to najwazniejszy i najbardziej krwawy konflikt ojczyzny wargamingu;)
A mi się zawsze wydawało ,że pierwsze zasady spisano w Prusach :>
Inkub miał zapewne na myśli "ojczyznę" systemów figurkowych ^^
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

ECW jest o tyle dobra, że na bazie tych jednostek będzie można złożyć też sporą część różnych zachodnioeuropejskich armii.

Spójrzmy np. w ilu różnych armiach służyli najemni Szkoci. Byli obecni nawet podczas Potopu.

Ospreye o armii RON są niestety jednymi ze słabszych, więc tutaj żadnej rewelacji bym się nie spodziewał.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Precz z ECW !
My Polacy nie gęsi swoje okresy mamy :>

Wojna XXX letnia i RON do mnie przemawia najbardziej, ale i wojny włoskie są super. W zasadzie wszystko prócz ECW z tego okresu do mnie przemawia :>
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Cisza »

AWu pisze:Precz z ECW !
My Polacy nie gęsi swoje okresy mamy :>

Wojna XXX letnia i RON do mnie przemawia najbardziej, ale i wojny włoskie są super. W zasadzie wszystko prócz ECW z tego okresu do mnie przemawia :>
Jednak jednostki do ECW z kilkoma wyjątkami, można też zastosować np. do wojny 30letniej.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Jeśli chodzi o renesans to odnosząc się do wcześniejszych wpisów powiem tak:

De facto wybór okresu jest trochę drugorzędny dla tego okresu bo jest to dość krótki okres (oczywiście w porównaniu ze średniowieczem czy starożytnością) i wojsko można wykorzystywać zamiennie. Jedyne różnice dotyczą co najwyżej dwóch podokresów którymi dla mnie są wiek XVI i XVII. Tak więc może być mowa co najwyżej o tych dwóch okresach i odrębnych armii dla nich.

Osobiście gram bitwy z okresu renesansu (na przepisach DBR, Pistolado czy Warfare) i używam tych samych wojsk dla ECW, wojny 30 letniej czy wojen Polsko Szwedzkich, Ruskich czy Tureckich, podobnie robią inne osoby które ze mną grają. Paweł Kur lubi dużo sztandarów w swoich wojskach więc zrobił nawet chorążych z kijami na których zmienia tylko sztandary!

Oczywiście dotyczy to piechoty i jazdy uniwersalnej czyli zachodniej. Specyficzne wojsko trzeba zrobić odrębnie ale nawet wtedy LJ polska może iść np. na Kroatów itp. A Armia Rosyjska czy Turecka jest właściwie taka sama dla obu tych wieków.

Jeśli chodzi o zdjęcia to Sosna na Grenadierze chwalił mi się że dali dużo zdjęć swoich figurek do tego FoF-a.

O skali się nie wypowiadam, ale swoje wojsko mam w 15 :)!

A co do przepisów wargamingowych to powiem że sam nie jestem pewny gdzie tak naprawdę jest ich ojczyzna no bo pierwsze figurki znaleziono już w piramidach, a na pewno figurkami toczono gry na dworach Ludwików a w Prusach na dworze Fryderyka.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Cisza pisze: Jednak jednostki do wojny 30letniej z kilkoma wyjątkami, można też zastosować np. do ECW .
Cisza pomyliłeś się w tekście ale poprawiłem :rotfl:
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”