FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Forum systemów bitewnych "De Bellis Renationis", "Field of Glory" oraz "Field of Glory Renaissance".
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Greebo »

W czwartek udało mi się ostatecznie skończyć tłumaczenie zmian jakie weszły w wersji 2.0 do starego FoG-a :D

Nowe fragmenty wprowadziłem do wcześniejszego tłumaczenia całych przepisów, zaznaczając jednocześnie co zostało zupełnie osunięte a co zmienione. Wydaje mi się, że w ten sposób łatwiej będzie uniknąć jakiś nieporozumień.

Choć zmian nie jest może bardzo dużo ale zrobienie wszystkiego zajęło mi dwa do trzech tygodni i w tej chwili mogę śmiało powiedzieć ze nie do końca są to zmiany tylko kosmetyczne.

Co najmniej kilka zmian jest moim zdaniem dość istotnych.

Może spróbuje tu za jakiś czas streścić te zmiany, ale to raczej za trochę, jeśli znajdę trochę czasu. No i oczywiście jeśli będzie ktoś tym zainteresowany ;)

Na razie raczej wrócę do tłumaczenia PIQUET.
Pod koniec ubiegłego roku skończyłem roboczą wersję głównego podręcznika a teraz wezmę się chyba dodatek dla okresu 1200-1600.

Alternatywą są przepisy WARLORD - czyli ojciec i matka FoG ;), albo Impetus - w pełnej wersji.

Na dobrą sprawę jeszcze nie zdecydowałem, ale na pewno coś z tych trzech rzeczy.
Na pewno wszystkie te trzy przepisy chcę mięć po polsku więc jest tylko kwestia kolejności :D
Ostatnio zmieniony środa, 30 stycznia 2013, 15:56 przez Greebo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: FOG 2.0

Post autor: Jarek »

Greebo pisze: No i oczywiście jeśli będzie ktoś tym zainteresowany ;)
Znajdzie się paru ;)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: FOG 2.0

Post autor: AWu »

Ja też jestem ciekaw zmian.

Swoją drogą Greebo, ale masz hobby.. :)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: FOG 2.0

Post autor: Greebo »

Moim zdaniem AWu mamy mamy takie same hobby czyli figurki i gry bitewne :)

Niestety żeby pograć trzeba mieć przepisy, a w Polsce jest jeszcze ten problem że trzeba mieć przepisy po polsku ;)

Kiedyś jakoś "organizowałem tłumaczenia" albo je kupowałem ale teraz udaje mi się radzić sobie jakoś prawie samodzielnie i tylko jakieś szczególnie trudne fragmenty (dla mnie b.trudne) konsultuje ze znajomymi :)

Przy okazji wielkie dzięki po raz kolejny dla Inkuba który pomógł mi bardzo co najmniej z dwoma trudnymi fragmentami FoG z którymi nie dawałem rady sam.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: FOG 2.0

Post autor: AWu »

W części granie i modele to zgoda..

Ale by mi tłumaczenie nigdy do głowy nie przyszło :)

Zresztą uważam, że to dodawanie zbędnego poziomi interpretacji (jakby to ujął Dilthey drugi zamach koła hermeneutycznego :lol:)

Dlatego podziwiam zapał i kibicuje.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: FOG 2.0

Post autor: Greebo »

"Zbędny poziom interpretacji" ma tłumaczenie tylko kiedy możesz się bez problemu posługiwać oryginałem.

Niestety większość graczy w Polsce (w tym i ja ;) ) tego nie potrafi. Najlepszy dowód że jak ktoś wspomni o jakichś przepisach to zaraz pojawia się pytanie czy są po polsku :D

Zapał wynika więc z konieczności :lol:
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Greebo »

Jak obiecałem tak też robię czyli skrót tego co przyniósł FoG 2.0

Ze zrozumiałych, mam nadzieje, powodów przedstawiam tylko opis ważniejszych zmianach jakie weszły do przepisów.

Wrogi obóz musi być zaszarżowany, a ufortyfikowany może być zdobyty tylko przez piesze główne wojska (battle troops) czyli nie harcowników.

Skręcone (kinked) kolumny nie mogą przechwytywać (interception), uchylać się (evade) albo deklarować szarży, ale nie są zwolnione z szarżowania bez rozkazów.

Określono trzy wypadki kiedy dowódca wałczący pierwszym szeregu nie wpływa na podwyższenie rzutów na trafienie BG:
1) Dowódcy nie mają wpływu na ponowny rzut rydwanów z kosami i artylerii.
2) Tylko dowódcy przedstawieni na słoniach (i tak opisani w specjalnych instrukcjach do ich list armii) mogą wpływać na ponowny rzut słoni.
3) Dowódcy przedstawieni na słoniu nie wpływają na ponowny rzut innych konnych wojsk.

Ograniczono liczbę BG wchodzących w skład Linii bojowej (battle line) jaką może dowodzić (prowadzić) dowódca określając liczbę BG na 2, 4 i 6 odpowiednio dla TC, FC i IC.

Określono inny moment zakończenia bitwy przez rozgromienie armii (army rout). Poprzednio koniec następował kiedy liczba punktów zniszczenia (attrition points) była większa niż liczba BG Teraz gra kończy się kiedy punkty zniszczenia osiągną mniejszą z dwóch wielkości;
1) Liczby BG na początku gry (a zatem już nie ponad)
2) Wartości otrzymanej z podzielenia całkowitej liczby punktów armii przez 50 - zaokrąglonej do góry. (Np. liczby 16 przy armii za 798 pkt). (Widocznie ktoś wpadł na pomysł dużej liczby małych BG jako pomysł na wygrywanie bitew)
Dodano też nową wartość do punktów zniszczenia – teraz BG głównych wojsk uchylających się poza stół powoduje 2 punkty zniszczenia. (dotychczas tyle pkt. było tylko za jakąkolwiek rozbitą albo zniszczoną BG)

Pewne zmiany zaszły w tabeli odległości ruchu:
1) Ciężka Piechota (HI) dostała dodatkowy 1 MU ruchu w nierównym (uneven) i bardzo trudnym terenie (difficult)
2) Rycerze zostali podzieleni na Opancerzonych (armoured) z szybkością ruchu Kawalerii i Ciężko opancerzonych (hevily armoured) którzy zostali razem z Katafraktami
3) Ciężka Artyleria uzyskała prawo ruchu jak Średnia Artyleria bez zaprzęgu w FoGR (sic!)
4) Wojska w kolumnie straciły prawo do +1 MU w terenie który ograniczał ich ruch poniżej ruchu w otwartym terenie. (Pozostał ten dodatek dla ruchu po drodze.)

Skreślono cały tytuł o Trudnym ruchu do przodu (Difficult forward move)

Zmieniła się tabela Prostych i Złożonych Ruchów:
1) Kolumnę „Inne nieszkolone” podzielono na dwie wprowadzając nową „Inne nieszkolone z dowódcą”
2) Wprowadzono nowy wariant Natarcia (Advances) dodając pojęcie „z wrogiem blisko” czyli z wrogimi harcownikami do 4 MU i innymi wojskami do 6 MU.
3) Przy Rozszerzaniu (Expansions) oraz Zwrotach (Turns) o 900 i dwóch zwrotach o 1800 z ruchem między nimi maksymalny ruch Natarcia ograniczono do 2 MU (wcześniej bez ograniczeń lub ograniczenie do 3 MU).
4) Więcej wojsk może wykonać dwa zwroty o 1800 z ruchem między nimi.

Dodano (przenosząc stosowne zapisy z FoG R) cały tytuł o Zwrotach blokowanych przez wroga.

Przy przesunięciach (shift) na bok w czasie natarcia zmieniono odległości w jakich wolno robić taki ruch stosując parametry określone dla „z wrogiem blisko” (patrz wyżej).

Spore zmiany wprowadzono w przenikaniu (interpenetrations):
Zniesiono dodatek do ruchu 2MU dla Lekkiej Piechoty teraz nie ma ograniczenia dodatkowego ruchu.
W związku z powyższym nie ma częściowego przenikania (np. tylko przez jeden szereg) i kontynuacji tego ruchu w następnej fazie ruchu.
Nie ma też Dezorganizacji (DISO) do czasu zakończenia przenikania w następnej turze.
Wprowadzono nowe zasady kiedy można a kiedy nie można przenikać.

Wprowadzono nową (precyzyjniejszą) definicję szarży (przedtem były dwa warunki teraz jest cztery), doprecyzowano też pojęcie szarzy od boku i do tyłu.

Przy szarży bez rozkazu Nie przyjmuje się ruchu szarży dłuższej o 2MU przy szarży na wojska które mogą się uchylać.

Szarżowani Harcownicy nie mogą już wybrać czy się uchylają (evades) czy zostają (jeśli zdadzą CMT) jeśli są szarżowani przez nie harcowników. Teraz zawsze muszą uchylać się chyba że już są w walce lub cała BG harcowników jest w terenie.

Przy uchylaniu, kiedy dochodzi się do bocznej lub wrogiej tylnej krawędzi stołu, nie można już robić zwrotu by poruszać się równolegle do krawędzi stołu.

Skreślono cały tytuł o Ruchu do Kontaktu z Wrogim Obozem z fazy Manewrów a dodano taki tytuł do Fazy Uderzenia (impact phase) (bo teraz trzeba go szarżować).

Doprecyzowano pojęcie Obszaru ograniczeń (restricted area) i jej działania.

Do drugich ruchów wprowadzono te same ograniczenia odległości co „z wrogiem blisko” (patrz wyżej).

Dodano tytuł o Ruchu Przełamanych (FRAG) Wojsk, wprowadzając zmniejszenie ruchów takich wojsk o 1 MU po wszystkich innych ograniczeniach wynikających z przepisów.

Spore zmiany wprowadzono w strzelaniu.

W tabeli zasięgów wprowadzono duże zmiany w zasięgu łuku, długiego łuku i kuszy rozróżniając jeszcze bardziej zasięgi według wojsk. Np.
1) skuteczny zasięg dla Lekkiej Piechoty i Jazdy oraz Kawalerii i Wielbłądów głębokości jednego szeregu (w jednym szeregu) z taką bronią został skrócony do 3 MU,
2) skrócono też do 3MU zasięg procy. Maksymalny zasięg pozostał jak dotychczas dla tych broni czyli jest tylko dla wojsk pieszych z łukiem, długim łukiem lub kuszą.

Zakazano strzelania BG wykonujących drugi ruch.
Dodano że lekkie rydwany do tyłu mogą strzelać tylko jeśli są uzbrojone w łuki.
Ograniczono strzelanie w terenie tylko do 1 szeregu (nic z 2-giego lub 3-ciego).
Wyjaśniono jednoznacznie, że można ostrzeliwać 3-ci i 4-ty szereg, a nawet 2-gi szereg BG w boju bo nie można strzelać do 1-go i 2-go szeregu walczącego, a zatem nie dotyczy to np. 2-go szeregu Rycerzy bo oni walczą tylko 1-szym szeregiem!

Wprowadzono grabienie obozu (jak w DBA grabienie BUA!) przez wszystkie BG (a nie tylko tę która zdobyła obóz) w kontakcie z obozem wroga trwającą do jej zatrzymania przez zdanie CMT w fazie wspólnych działań.

Słonie dostały 3 kości do walki w fazie uderzenia. (Miały dwie)

Wyjaśniono że POA walki w zwarciu zależne od terenu (tylko jeśli w dobrym terenie) przysługują jeśli w dobrym terenie jest pierwszy szereg. (Dalsze mogą być w innym!)

W tabeli przewag Nie ma Większej przewagi (++) przy strzelaniu.

Duże zmiany zaszły w tabelach POA w Strzelaniu i w Starciu (melee) najważniejsze to: w tabeli POA strzelania brak ++ i - - jako POA jakiejkolwiek broni, usunięto tam również POA strzału w fazie uderzenia, a w tabeli POA Starcia wprowadzono nową kategorię konnego szermierza, rozszerzono POA ciężkiej broni również na szermierzy i harcowników, oraz dodano specjalną zasadę że POA „lepszy pancerz” nie działa jeśli przewaga jest tylko o jeden poziom pancerza i że to POA nie może dać w sumie więcej niż jeden + (nie stosuje się go więc gdy już jest inne POA na +).

Wprowadzono trzecią sytuacje kiedy sprawdza się stratę dowódcy w walce w zwarciu. Na dodatek dowódca nie musi w tym wypadku być zgłoszony do walki w pierwszym szeregi i najłatwiej go w tym nowym przypadku zabić bo wystarcza już wynik 10 na dwóch K6. Wystarczy że dowódca jest z rozgromiona (routed) BG z która skontaktowała się wroga BG w pościgu.

Dodano obowiązek pościgu również dla BG bijącej się tylko jako zachodząca (overlap).

Przy odrywaniu się (break off) od walki dodano zapis że nie można się odrywać od wroga z którym się jeszcze nie walczyło (jeśli kontakt z nową wrogą BG, a nie ściganą, nastąpił w wyniku ruchu pościg.

Usuwanie zniszczonych BG obejmuje obecnie nową kategorie BG. Obecnie na koniec fazy wspólnych działań ze stołu usuwane są również BG które są rozbite (broken) i mają 50% albo poniżej 50% ich początkowej liczby podstawek. Na dodatek w przed ich usunięciem w fazie wspólnych działań nie wolno już takich BG zbierać (rallying). (Przepis ten jest o tyle ciekawy że powoduje szybsze zdjęcie ze stołu najlepszych BG które wcześniej dzięki zasadom o automatycznym rozbiciu (auto-broken) dopiero po stracie ponad 50% a nawet dopiero 60% swojego składu były automatycznie rozbite i zdejmowane, można też było je zbierać do czasu automatycznego rozbicia.

Szybciej też mogą być teraz rozbite przełamane (FRAG) BG. Teraz takie BG są od razu rozbite jeśli szarżują na nie z boku lub z tyłu wojska które spowodowały ich spadek poziomu spójności. Nie ma w tym wypadku potrzeby testować takiej BG.

Bardzo duże zmiany, moim zdaniem, nastąpiły w tabeli testu spójności (Cohesion Test):
1) zniesiono modyfikator przy stratach 1 HP3B w walce zwarciu, teraz jest tylko jeden za straty 1 HP2B zarówno przy walce i strzelaniu,
2) dodano ujemny modyfikator za przegraną walkę w fazie uderzenia
3) teraz ujemny modyfikator za co najmniej 2 trafienia więcej jest tylko przy przegranej walce w fazie starcia (a nie w każdym wypadku jak dotychczas).
4) ujemny modyfikator za ponad 25% strat zamieniono na taki sam ale za każde pełne 25%strat. (jest więc wielokrotny!)
5) dodano ujemny modyfikator przy teście związanym z widzeniem utraty C-in-C.
6) dodano ujemny modyfikator za przegraną walkę w fazie uderzenia nawet częściowo przeciw Ciężkim rydwanom, nawet jeśli HCh nie zadały strat.

Z tabeli efektów Poziomów spójności usunięto możliwość odejścia od wroga w zasięgu 12 MU przełamanej (FRAG) GB i dodano też rzeczy o których wcześniej pisałem tzn. zmniejszenie ruchu przełamanej (FRAG) GB o 1 MU i zakaz zbierania rozbitych BG które straciły 50% lub więcej swoich podstawek.

BG broniące fortyfikacji, ale nie przenośnych przeszkód nie są zdezorganizowane [DISO] albo bardzo zdezorganizowane [SEV DISO] przez teren.

Ciekawostka: ze słownika zdolności walki usunięto większość przykładów wojsk z daną zdolnością broni.

Dużo dokładniej opisano zasady widoczności.

Teraz gracz wygrywający inicjatywę przed bitwą może wybrać czy ja zatrzymuje czy tez przekazuje ja przeciwnikowi. Zmieniono też nieco zasady rozstawiania terenów zgodnie z przepisami.

Zwiększono obszar rozstawiania wojsk innych niż harcownicy (z 10 MU do 12 MU od tylnej krawędzi gracza, a nawet 15 MU jeśli cała BG broni fortyfikacji) oraz obszar rozstawiania zasadzek gracza bez inicjatywy (z 18 Mu od tylnej krawędzi gracza do 6 MU od środka stołu).

Przy marszach oskrzydlających BG, która nie może zmieścić się na stole w tej turze nie wchodzi obecnie w ogóle na stół i będzie liczyła się jako spóźniona {zagubiona}(straggling). (Wcześniej wchodziła w następnej turze kiedy mogła to zrobić).

Przedstawiono nowe propozycje rozmiaru stołu do gry w zależności od punktowej wartości armii.

Doprecyzowano oczywiście zapisy tabeli z Pełna kolejnością tury na końcu podręcznika zarówno pod względem wprowadzonych zmian jak i samej jasności zapisów.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Dodatek 9 do FOG 2.0 zawiera erratę do wszystkich wydanych list armii.
Zmiany dotyczą głównie list armii starożytnych ale raczej z grupy mniej popularnych. Dość duże zmiany dotyczą kawalerii Bizantyjskiej (z różnych okresów). Z późniejszych okresów zmiany dotyczą tylko dwóch wypadków: Later Ottoman Turkish i Wszystkich Szkolonych, Przeciętnych (Drilled, Average) Rycerzy określanych jako „najemnicy”, jak rozumiem, z braku innych ograniczeń, we wszystkich armiach!
Kadzik

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Kadzik »

Duże zmiany zaszły w tabelach POA w Strzelaniu i w Starciu (melee) najważniejsze to: w tabeli POA strzelania brak ++ i - - jako POA jakiejkolwiek broni, usunięto tam również POA strzału w fazie uderzenia, a w tabeli POA Starcia wprowadzono nową kategorię konnego szermierza, rozszerzono POA ciężkiej broni również na szermierzy i harcowników, oraz dodano specjalną zasadę że POA „lepszy pancerz” nie działa jeśli przewaga jest tylko o jeden poziom pancerza i że to POA nie może dać w sumie więcej niż jeden + (nie stosuje się go więc gdy już jest inne POA na +).
Nie mam teraz tekstu przy sobie, ale ten brak +POA dla pancerzy jest chyba tylko w połączeniu ze Skilled Swordsman (tak, by Rzymianie nie masakrowali barbarzyńców niczym maszynki)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Telamon »

Bardzo dobra robota Greebo, sporo tych zmian wypisałeś.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Kretus »

Heroiczna praca. Podziwiam.
oraz dodano specjalną zasadę że POA „lepszy pancerz” nie działa jeśli przewaga jest tylko o jeden poziom pancerza i że to POA nie może dać w sumie więcej niż jeden + (nie stosuje się go więc gdy już jest inne POA na +).
Nie mam teraz tekstu przy sobie, ale ten brak +POA dla pancerzy jest chyba tylko w połączeniu ze Skilled Swordsman (tak, by Rzymianie nie masakrowali barbarzyńców niczym maszynki)
Czytając rozumiałem to raczej w ten sposób, że czynnik lepszego pancerza nie może podnieść przewagi do ++ jeżeli pancerz jest tylko o jeden poziom lepszy. To bardzo trudne, dziwne zdanie...
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: AWu »

Rzeczywiście sporo zmian. Niby sporo kosmetycznych, ale jednak łatwo je przegapić, a mogą mieć znaczenie.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Greebo »

Co do Pancerza to konsultowałem tłumaczenie tego fragmentu i jego sens jest taki jak napisałem:

Ma zastosowanie dla wszystkich.
Daje POA jeden + tylko jeśli jest dwa poziomy lepszy pancerz
i nie daje w ogóle POA jeśli BG ma już jeden +POA za coś innego.

Na dodatek jest to jeszcze opisane w przykładowej walce między Legionistami a Galami.
Walka jest z obrazkami prawie takimi jak była ale prawie bo ze względem na zmiany przepisów (w tym POA) musieli trochę pozmieniać i dać inne wyniki na kościach. W poprzednim przykładzie Rzymianie mieli właśnie w tym przykładzie jeden +POA więc teraz chociaż w ogóle tego POA nie ma (bo jest tylko różnica jednego poziomu) to wyraźnie napisali że go nie ma bo za mała różnica a nawet jakby różnica była o dwa to i tak nie było by z tego + bo rzymianie mają już jeden za coś innego.

Podobny zresztą przepis jest w POA Uderzenia i Starcia FOG R. Tam pewne rodzaje jazdy dostają jeden +POA jeśli ostateczny wynik, po obliczeniu wszystkich innych POA, jest dla nich ujemny. Wtedy dostają ten jeden + POA żeby wyjść na zero (jeśli wcześniej mieli jeden minus) albo z jednym minusem (jeśli wcześniej mieli dwa minusy).

Nie uważam że zmiany są tylko kosmetyczne. Może nie zmieniają całego systemu ale są dość znaczące. Kosmetyczne to są drobne poprawki w tekście o których nawet nie pisałem a mające dać lepsze wyjaśnienie tego co było już napisane. Spora cześć takich zmian jest zresztą skopiowana z FOG R :)

I tłumaczenie i sam "skrót" na forum zajęło mi szczerze mówiąc trochę więcej czasu niż zakładałem bo odpowiednio - tłumaczenie prawie trzy tygodnie a zrobienie "skrótu" dwa dni!
Ale moim zdaniem opłacało się bo mam teraz całość po Polsku.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Greebo »

Przepis z Tabeli POA
FOG 2.0 - Oryginał pisze: against any except heavy weapon, elephants, chariots, artillery or battle wagons. This POA does not apply if there is only one level of armour advantage (i.e, Protected vs Un¬protected, Armoured vs Protected, Heavily Armoured vs Armoured) and it would bring the overall net POA above +.

Tłumaczenie pisze: przeciwko jakimkolwiek oprócz ciężka broń, słoń, rydwan, artyleria lub wóz bojowy. Ten POA nie ma zastosowania [w sytuacji] jeśli jest tylko jeden poziom przewagi pomiędzy [rodzajami] zbroi (n.p. Chroniona przeciw Niechronionej, Opancerzona przeciw Chronionej, Ciężko Opancerzona przeciw Opancerzonej) oraz [wtedy gdy] dadałoby to [w całkowitym rozliczeniu] ostateczne POA powyżej +.
Opis walki
FOG 2.0 - Oryginał pisze: Also, die Romans have better armour, which can be very helpful in melee often giving a + POA. In this example, because die Romans already have a net + POA advantage, and their armour is only one class better than that of the Gauls, their armour advantage has no additional effect. The melee round is therefore resolved with the Romans at a net + POA advantage.
Tłumaczenie pisze: Rzymianie mają też lepszy pancerz, który często może być bardzo pomocny w starciu i często daje + POA. W tym przypadku, ponieważ Rzymianie maja już ostateczne {końcowe} + POA przewagi i ich zbroja jest tylko jedną klasę lepsza niż Galów, ich przewaga zbroi nie ma żadnego dodatkowego efektu. Dlatego w rundzie starcia Rzymianie mają ostateczne {końcowe} + POA przewagi.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Kretus »

Zgodziłbym się z Twoim tłumaczeniem gdyby zamiast "and" było tam "or".
Przynajmniej na forum Siltherine rozumieją to "po mojemu", choć też po dyskusji.

http://www.slitherine.com/forum/viewtop ... 43&t=38686

http://www.slitherine.com/forum/viewtop ... 43&t=39981
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Kadzik

Re: FOG 2.0 - czyli co sie zmieniło

Post autor: Kadzik »

FOG 2.0 - Oryginał pisze: against any except heavy weapon, elephants, chariots, artillery or battle wagons. This POA does not apply if there is only one level of armour advantage (i.e, Protected vs Un¬protected, Armoured vs Protected, Heavily Armoured vs Armoured) AND it would bring the overall net POA above +.
Podkreśliłem "and". Jeżeli jedyne POA jakie występuje to różnica pancerza, wtedy dostajemy + (np. walczące ze sobą bloki hoplitów z których jedni są armoured, a drudzy protected). W momencie kiedy, wchodzi inne POA (np. górale kapadoccy protected/light spear, walczący w melee z hoplitami armoured/offensive spearmen) wtedy bonus za pancerz nie jest już wliczany, bo występuje już POA+ dla Greków za spearmena, a różnica w pancerzu wynosi tylko jeden poziom.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBR, FoG, FoGR”