KONKURS OSPREYOWY - III edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Spisek! Chcą zatrzeć ślady machinacji i będą zmieniać źródła ;)
Widzę już biednego staruszka Polibiusza wyciągniętego z łoża śmierci by starczą i zgrzybiałą ręką zmieniać pod presją dzieło swego życia. :lol:
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

elahgabal pisze:Dostrzegam reakcje skrajne :>
Od przymilnych:
Jarek pisze:Zapomnijcie o rzymskiej demokracji, trybunach ludowych itp.

To jest JABU SAN!
Ja jestem bezstronny i bezpieczny, nie brałem udziału.

Nie wiem jak po łacinie nazywa się fallus :>

;D
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Zastraszają republikę !!
Ja jako jej ostatni obrońca i Cenzor ogłaszam się dyktatorem, zdejmuję Kwestora ze stanowiska i wygrywam :>

No i wydam listę proskrypcyjną lub dwie na tych co otruli jabu wyziewami ;>
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Jarek pisze:Nie wiem jak po łacinie nazywa się fallus
W takim razie to my - konkurencja - jesteśmy bezpieczni :>
Teufel pisze:Spisek! Chcą zatrzeć ślady machinacji i będą zmieniać źródła
No właśnie! Okaże się, że numery legionów z Lasu Teutoburskiego zostały zmienione przez cenzurę Augusta, a Klaudiusza nigdy nie było w Brytanii ;D
Żądamy ponownego przeliczenia głosów! ;D
A, nie, to nie wątek o wyborach na Ukrainie ;D

Żądamy interwencji trybunów! :jupi:
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Konkurs został zakończony.

Prawidłowe odpowiedzi

1) Podaj numery rzymskich legionów "wyciętych" w Bitwie w Lesie Teutoburskim w 9 r. n.e.?

XVII, XVIII, XIX

2) Jak nazywał się najwyższy rangą (i doświadczeniem) centurion w legionie doby Pryncypatu?

Primus Pilus

3) Ile sestercji był wart jeden denar rzymski (I-III w. n.e.)?

4

4) Jak długo przebywał w Brytanii cesarz Klaudiusz (słynny bohater dwóch powieści Roberta Garves'a)?

16 dni

5) Jak nazywał się drewniany miecz wręczany gladiatorowi jako symbol odzyskania wolności?

Rudis

6) Jaką rangę nosił dowódca rzymskiego legionu?

Legat

7) Jaką nazwę nosiły rzymskie oddziały pomocnicze rekrutujące się głównie spośród ludności podbitej prowincji?

Auxilia

8) Ilu legionistów tworzyło centurię?

60-80

9) Jak po łacinie nazywano penisa w mowie potocznej?

Gladius

Od Jabu:
9 pytanie zdecydowałem się potraktować z przymrużeniem oka i ostatecznie bardziej miało rozbudzić dyskusję między uczestnikami konkursu a samemu konkursowi przydać odrobinę pikanterii. Nie uwzględnialiśmy go też w ostatecznym rozrachunku w odpowiedziach.
Ze swej strony przyznaję też, że powinienem był od razu, w samym pytaniu zaznaczyć, że odpowiedź prawidłowa powinna mieć związek z militariami (np. bronią).
Poniżej dwa słowa ode mnie - dlaczego właśnie gladius:
Moja znajomość łaciny, poza tym, co wyniosłem ze studiów dzięki świetnej lektorce, oscyluje wokół tekstów historycznych i militarnych. O gladiusie – jako o penisie wspominają Plutarch i Dionizjusz np. w kontekście bitwy pod Ausculum, gdzie poległ Spartakus. Plutarch wprost pisze (Krassus 11, 9-11), że: „tych, których złapano w rejonie pola bitwy dopiero po pewnym czasie – oskobano (wykastrowano) pozbawiając Ich gladiusa” (mowa o powstańcach). Appian też nadmienia o kastracji – w kontekście usuwania gladiusa. Gladius jako zwrot wymienny na kreślenie członka stosowany był w armii rzymskiej, ale nie tylko. W domu publicznym, w Pompejach (gdzie takich domów uciechy było wyjątkowo dużo) zachowała się mozaika – taka forma ówczesnego komiksu, gdzie pokazano panie i panów spółkujących bodajże z psami i tam też jako podpisy pod obrazkami użyto formy – gladius.
Z koleżanką z filologii, która takiego porównania nie wymieniła, może być trochę tak, jak ze znajomą Japonką, która ma doktorat z polonistyki i potrafi wypowiadać się w kilku naszych polskich, regionalnych gwarach, ale jak zacząłem ją uczyć militarnej gwary i wyjaśniać co jest co, to kompletnie zdębiała słysząc znaczenie słów rozpylacz, grucha (pancerfaust), giwera, gnat itp.


Zwycięzca: Po losowaniu zwycięzcą konkursu został Cisza.

Dodatkowo postanowiliśmy przyznać dwie nagrody w postaci czasopism o tematyce historyczno-militarnej i wargamingowej dla następujących osób:

Teufel
Arteusz


Zwycięzca dokona w najbliższym czasie wyboru tytułu książki przewidzianej na nagrodę.

Gratulacje! Dziękujemy również wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie. Wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję, podczas której będzie okazja wygrania następnych Osprey'ów. Pytania tej edycji dotyczyć będą średniowiecza.

Jabu
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Gratulacje dla zwycięzców ;')
Republika uratowana ;D
Spotkamy się "w średniowieczu" :>

P.S. Mam nadzieję, że po ostatecznym ujawnieniu źródeł Arteuszowe legiony jednak ominą moją skromną villa rustica :>
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Od siebie dodam, że jeśli chodzi o pytanie przedostatnie, uznaliśmy odpowiedzi praktycznie wszystkim, bo różne rzeczy tam podawaliście dodatkowo, i pytanie nie było sprecyzowane. W każdym razie nikt nie stracił zarówno na tym, jak i na ostatnim pytaniu.

Z kolei jeśli chodzi o ostatnie pytanie, mam wielką ochotę zacytować niektóre odpowiedzi, ale to za zgodą ich autorów :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Daniel
Stabsfeldwebel
Posty: 313
Rejestracja: sobota, 5 grudnia 2009, 17:15
Lokalizacja: Przemyśl
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Daniel »

Niestety ja nic nie wiedziałem .Ale może następnym razem.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Gratulacja dla Ciszy.
elahgabal pisze:
P.S. Mam nadzieję, że po ostatecznym ujawnieniu źródeł Arteuszowe legiony jednak ominą moją skromną villa rustica :>
Legiony zawróciły do swoich leży nad Renem i Dunajem. Będą walczyć z naporem "barbaricum", żeby średniowiecze przyszło później niż wcześniej. ;D
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Raleen pisze:Z kolei jeśli chodzi o ostatnie pytanie, mam wielką ochotę zacytować niektóre odpowiedzi, ale to za zgodą ich autorów .
Jeśli o mnie chodzi, to problemu nie widzę :>
Podbudowę literacką mam i wstydzić się nie zamierzam :faja:
Arteusz pisze:Będą walczyć z naporem "barbaricum", żeby średniowiecze przyszło później niż wcześniej.
W sensie, że życzysz sobie opóźnionego podania wyników konkursu także kolejnym razem ? :>
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Ten Gladius to chyba określenie specjalistyczne dość, wojskowe. Bo moje źródło informacji w postaci osobniczki która obroniła prace o Zboczeniach Cesarzy Rzymskich bez zastanowienia podała mi mentulę :P

Ale jak już pisałem, ja nie marudzę nic, opoprawki są dla mięczaków - twardym trzeba być a nie miętkim :rotfl:
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

elahgabal pisze: W sensie, że życzysz sobie opóźnionego podania wyników konkursu także kolejnym razem ? :>
Ależ nie, Średniowiecze tez mi pasuje do konkursu. Też lubię ten okres. Ten konkurs o kolorach armat był zabójczy.

Ja na 9 pytanie dałem całą litanię określeń. Takie znalazłem w źródłach i literaturze. A było to:
penis,
mentula,
virilia,
nervus,
verpa,
columna,
pipinna (w odniesieniu do małego penisa),
cauda (czyli ogon),
fascinum... Fallus był otaczany w Rzymie czcią religijną.
A i jeszcze mogło być tyrs czyli laska (buława) Bachusa.
Akurat o Gladiusie nie znalazłem. Może nie szukałem w czasach Republiki, a to określenie jak wynika z wyjaśnień jabu odnosi się do okresu jeszcze Republiki.


Bardziej zastanawia mnie pytanie 8. U mnie zakres waha się od 30 do 160 w zależności od okresu.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Sheeshka
Adjudant
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 26 grudnia 2009, 15:30
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Sheeshka »

Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Arteusz pisze: Ten konkurs o kolorach armat był zabójczy.
Tru tru, choć to było do odnalezienia.
Pytanie o buty mnie rozwaliło :rotfl:
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Post autor: elahgabal »

Arteusz pisze:Ten konkurs o kolorach armat był zabójczy.
AWu pisze:pytanie o buty mnie rozwaliło
Czyli dla każdego coś miłego, bo ja z kolei połamałem sobie zęby na regulaminie z (bodaj) 1805 i elementach drewnianych ;D
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”