[7] WYNIKI VII EDYCJI KONKURSU

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

[7] WYNIKI VII EDYCJI KONKURSU

Post autor: Raleen »

WYNIKI KONKURSU

Prawidłowe odpowiedzi

1. W czasie II wojny światowej Amerykanie nadawali samolotom japońskim własne określenia. Nazwy przypisywano według ogólnego, przyjętego z czasem powszechnie klucza, opracowanego w połowie 1942 roku przez pewnego oficera wywiadu wojsk lądowych. Proszę podać według jakich zasad to czyniono tzn. jak wyglądał ten klucz, z rozbiciem na następujące rodzaje samolotów:
- bombowce
- myśliwce
- szybowce
- rozpoznawcze (jednosilnikowe i wielosilnikowe)
- szkolne
- transportowe.


Bombowce - imiona kobiece
Myśliwce - imiona męskie
Szybowce - ptaki
Rozpoznawcze jednosilnikowe - imiona męskie
Rozpoznawcze wielosilnikowe - imiona kobiece
Szkolne - drzewa
Transportowe - imiona kobiece na T


Na podstawie: James F. Duningan, Albert A. Nofi "Wojna na Pacyfiku. Encyklopedia", wyd. Magnum, Warszawa 1998, s. 10.

2. Państwa A, B, C i D rywalizowały ze sobą na płaszczyźnie politycznej i handlowej. Najpierw, wskutek najazdu przybyszów z północy oraz przegranej bitwy z państwem B, z rywalizacji odpadło najpotężniejsze początkowo państwo A. Z kolei państwo B pokonane zostało z czasem przez C. Klęska ta sprawiła, że straciło ono do tego stopnia na znaczeniu, że zostało podporządkowane przez państwo E. Dalsza rywalizacja toczyła się między państwami C i D. W pewnym momencie państwo D postanowiło skorzystać z nieoczekiwanej okazji i przyczyniło się do powstania nowego państwa F, na którego terytorium, w tym także w stolicy, otwarło swoje placówki handlowe. Państwo C jednak nie próżnowało. Wsparło siły, które doprowadziły do upadku państwa F, wynosząc z tego duże korzyści, tak polityczne, jak i handlowe. Jednocześnie C zwyciężyło w bitwie siły zbrojne D. Zwycięstwo to, ze względu na charakter starcia, nie przyniosło jednak decydujących rozstrzygnięć i rywalizacja między C i D trwać miała jeszcze wiele lat. Jakie państwa kryją się pod literami A, B, C, D, E i F?

A - Amalfi
B - Piza
C - Genua
D - Wenecja
E - Florencja
F - Cesarstwo Łacińskie


Na podstawie podręcznika Benedytka Zientary "Historia powszechna średniowiecza". Pytanie było jedną wielką podróżą przez historię średniowiecznych włoskich republik miejskich.

3. Komu Talleyrand w czasie Rewolucji Francuskiej, żartując z niego, radził, że jeśli bardzo zależy mu na umocnieniu nowej religii republikańskiej, to powinien sam dać się ukrzyżować, gdyż jest to najlepszy po temu sposób?

Louis Larevalliere-Lepeaux, członek Dyrektoriatu

Na podstawie: Marian Kukiel "Wielkie wojny napoleońskie", wyd. Kurpisz, Poznań 1994, s. 7.

4. W bitwie tej siły jednej ze stron liczyły około 13 tys. ludzi, głównie piechoty, zaś druga strona miała około 2,5 tys., w tym 1000-1500 jazdy. Jednakże spośród sił strony przeważającej tylko około 3 tys. stanowiły wojska regularne, resztę można określić jako formacje pospolitego ruszenia. Bitwa toczyła się koło jeziora, z którym wiąże się jej nazwa. Początkowo stroną ofensywną była liczebniejsza z armii. Ciężkiej jeździe mniej liczebnej ze stron udało się pobić piechotę strony przeciwnej i zepchnąć sporą jej część do jeziora. Są różne wersje zdarzeń. Niektóre powiadają, że pokonani uciekać mieli przez groblę, na której wszyscy nie mogli się zmieścić i wskutek czego znaczna ich część, stłoczona, została na niej wyrżnięta. Tak czy inaczej bitwa zakończyła się pogromem liczebniejszej z armii. Jej straty w zabitych szacuje się na około 4500, do tego stracili znaczną liczbę jeńców (szacunki podają od 1000 wzwyż). Straty zwycięzców były minimalne. Ostatecznie konfrontacja obu stron zakończyła się ukorzeniem pierwszej z nich przed drugą. W związku z tym pierwsza ze stron zobowiązała się m.in. przyjąć prawo, opracowane przez jednego z biskupów, przeciwko któremu się wcześniej buntowała i które było jedną z głównych przyczyn sporu. Co to za bitwa (miejsce, data roczna)?

Bitwa nad Jeziorem Lubieszowskim (1577)

Na podstawie: Jerzy Besala "Stefan Batory" i źródeł internetowych.

Zwycięzcy
Cóż, jest to sytuacja trochę nietypowa, jako że nie dostałem żadnych odpowiedzi. Nie wiem czy pytania były aż tak trudne, że uznaliście, że szkoda się męczyć, czy doszliście do wniosku, że jak nie znacie odpowiedzi na wszystkie pytania (co nie było sprawą prostą), to nie warto wysyłać odpowiedzi, czy konkurs chwilowo wzbudza trochę mniejsze zainteresowanie, bo jak to mówią "się przejadł". W każdym razie, konkurs był czysto wiedzowy. Była możliwość wygrania czasopism, bo było ich aż 5, czyli dla 5 osób. Dla mnie będzie to także wskazówka co do trudności i ilości pytań konkursowych, ale że ostatnio sporo osób narzekało, że jest za łatwo, tym razem bardziej się postarałem. Reasumując: zwycięzców brak.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”