[7] PYTANIA KONKURSOWE

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3965 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

[7] PYTANIA KONKURSOWE

Post autor: Raleen »

PYTANIA KONKURSOWE

1. W czasie II wojny światowej Amerykanie nadawali samolotom japońskim własne określenia. Nazwy przypisywano według ogólnego, przyjętego z czasem powszechnie klucza, opracowanego w połowie 1942 roku przez pewnego oficera wywiadu wojsk lądowych. Proszę podać według jakich zasad to czyniono tzn. jak wyglądał ten klucz, z rozbiciem na następujące rodzaje samolotów:
- bombowce
- myśliwce
- szybowce
- rozpoznawcze (jednosilnikowe i wielosilnikowe)
- szkolne
- transportowe.

2. Państwa A, B, C i D rywalizowały ze sobą na płaszczyźnie politycznej i handlowej. Najpierw, wskutek najazdu przybyszów z północy oraz przegranej bitwy z państwem B, z rywalizacji odpadło najpotężniejsze początkowo państwo A. Z kolei państwo B pokonane zostało z czasem przez C. Klęska ta sprawiła, że straciło ono do tego stopnia na znaczeniu, że zostało podporządkowane przez państwo E. Dalsza rywalizacja toczyła się między państwami C i D. W pewnym momencie państwo D postanowiło skorzystać z nieoczekiwanej okazji i przyczyniło się do powstania nowego państwa F, na którego terytorium, w tym także w stolicy, otwarło swoje placówki handlowe. Państwo C jednak nie próżnowało. Wsparło siły, które doprowadziły do upadku państwa F, wynosząc z tego duże korzyści, tak polityczne, jak i handlowe. Jednocześnie C zwyciężyło w bitwie siły zbrojne D. Zwycięstwo to, ze względu na charakter starcia, nie przyniosło jednak decydujących rozstrzygnięć i rywalizacja między C i D trwać miała jeszcze wiele lat. Jakie państwa kryją się pod literami A, B, C, D, E i F?

3. Komu Talleyrand w czasie Rewolucji Francuskiej, żartując z niego, radził, że jeśli bardzo zależy mu na umocnieniu nowej religii republikańskiej, to powinien sam dać się ukrzyżować, gdyż jest to najlepszy po temu sposób?

4. W bitwie tej siły jednej ze stron liczyły około 13 tys. ludzi, głównie piechoty, zaś druga strona miała około 2,5 tys., w tym 1000-1500 jazdy. Jednakże spośród sił strony przeważającej tylko około 3 tys. stanowiły wojska regularne, resztę można określić jako formacje pospolitego ruszenia. Bitwa toczyła się koło jeziora, z którym wiąże się jej nazwa. Początkowo stroną ofensywną była liczebniejsza z armii. Ciężkiej jeździe mniej liczebnej ze stron udało się pobić piechotę strony przeciwnej i zepchnąć sporą jej część do jeziora. Są różne wersje zdarzeń. Niektóre powiadają, że pokonani uciekać mieli przez groblę, na której wszyscy nie mogli się zmieścić i wskutek czego znaczna ich część, stłoczona, została na niej wyrżnięta. Tak czy inaczej bitwa zakończyła się pogromem liczebniejszej z armii. Jej straty w zabitych szacuje się na około 4500, do tego stracili znaczną liczbę jeńców (szacunki podają od 1000 wzwyż). Straty zwycięzców były minimalne. Ostatecznie konfrontacja obu stron zakończyła się ukorzeniem pierwszej z nich przed drugą. W związku z tym pierwsza ze stron zobowiązała się m.in. przyjąć prawo, opracowane przez jednego z biskupów, przeciwko któremu się wcześniej buntowała i które było jedną z głównych przyczyn sporu. Co to za bitwa (miejsce, data roczna)?

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: raleen@gmail.com
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”