[4] WYNIKI IV EDYCJI KONKURSU

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

[4] WYNIKI IV EDYCJI KONKURSU

Post autor: Raleen »

WYNIKI IV EDYCJI KONKURSU

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Nazwa jednej z dywizji pancernych SS pochodziła od nazwiska niemieckiego XVI-wiecznego dowódcy wojsk cesarza Maksymiliana I i Karola V, o którą dywizję chodzi?

10 Dywizja Pancerna SS "Frundsberg"

2. Który z alianckich dowódców w II wojnie św. miał ksywkę/pseudonim "Ike"?

gen. Dwight Eisenhower

3. W ostatnich dniach II wojny światowej, dosłownie tuż przed kapitulacją III Rzeszy, pułk grenadierów pancernych SS z jednej z dywizji pancernych SS dokonał dość śmiałego i niezwykłego wyczynu. Rzecz miała miejsce dosłownie w ciągu dwóch ostatnich dni przed kapitulacją III Rzeszy. Otóż w jednym z miast, znajdujących się już wówczas nieco za linią frontu, zostały odcięte oddziały niemieckie. W mieście tym wybuchło bowiem powstanie przeciwko Niemcom, które doprowadziło do opanowania znacznych jego połaci. Mimo, że w zasadzie wiadomo było, iż wojna dobiega już końca i lada chwila rozpoczną się rozmowy pokojowe, dowódca wspomnianego pułku grenadierów pancernych zawrócił by przebić się do otoczonych rodaków i umożliwić im ewakuację z obcych etnicznie ziem. Gdy grenadierzy dotarli do wspomnianego miasta, powstańcy próbowali wyperswadować im, że wojna już się kończy i że walka nie ma sensu. Z kolei SS-mani zagrozili, że jeśli nie przepuszczą ich do centrum miasta i nie oddadzą jego części, tak by umożliwić wycofanie znajdującym się w nim Niemcom, użyją siły i niewykluczone, że "przy okazji" zniszczą mającą duże znaczenie historyczne starówkę. Ostatecznie powstańcy przystali na ich żądania i w ten sposób, w chwili gdy godziny dzieliły III Rzeszę od kapitulacji, Niemcy triumfalnie wmaszerowali do wspomnianego miasta, wyprowadzili z niego swoich ziomków, po czym rozpoczęli odwrót w kierunku Rzeszy. Miasto to jest dziś stolicą jednego z państw europejskich. Proszę podać o jakie miasto chodzi, biorąc pod uwagę podane wyżej okoliczności oraz pamiętając, że powyższe zdarzenia miały miejsce w ostatnich dwóch dniach II wojny światowej.

Praga (stolica Czech)


Odpowiedzi dobrych było sporo (złych też kilka dostałem), tak że ostatecznie musiałem się uciec do loteryjnych metod przyznania nagród (nie przez wszystkich lubianych). Tym, którzy na pierwsze pytanie podali na początku jako odpowiedź 17 Dywizję Grenadierów Pancernych SS "Götz von Berlichingen", zwracałem uwagę, że chodzi o dywizję pancerną i pozwalałem poprawić odpowiedź.

Zwycięzcy:

1. Shadow of the East
2. Michał 'Zgryd' Jankiewicz
3. Teresa 'bazylissa' Iłczyk



Zwycięzcy, w kolejności, wybierają sobie po jednej z poniższych nagród (i jeśli to jest książka, to jedną z dwóch książek):

1) 120 zł do wydania na gry i/lub figurki w sklepie Wargamer, na zakup w ramach tej nagrody sklep przyznał 15% rabat. Początkowo chcieliśmy ufundować konkretną grę, ale z czasem doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie, jeśli zwycięzca sam wybierze sobie grę, jaka najbardziej mu odpowiada. Takie jest założenie tej nagrody.
2) Jedna z książek M. Reynoldsa do wyboru: "Stalowe piekło. I Korpus Pancerny SS w Normandii" albo "Synowie Rzeszy. II Korpus Pancerny SS w Normandii, Ardenach i na froncie wschodnim".
3) Jedna z książek M. Reynoldsa do wyboru: "Stalowe piekło. I Korpus Pancerny SS w Normandii" albo "Synowie Rzeszy. II Korpus Pancerny SS w Normandii, Ardenach i na froncie wschodnim".

Dziękuję sponsorowi wszystkich nagród, którym w tej edycji konkursu był Instytut Wydawniczy Erica.


Gratulacje dla zwycięzców. Czekam na wybór nagród i dane (na PW albo maila), gdzie je przesłać.

Tych, którym się nie powiodło, zapraszam do kolejnej, startującej już w tym tygodniu, edycji. Postaram się wygospodarować do niej więcej nagród, tak żeby więcej osób mogło coś wygrać.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 marca 2010, 13:05 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
raven
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: sobota, 19 maja 2007, 11:10
Lokalizacja: /home

Post autor: raven »

Ech, jak zwykle mam pecha. Jeśli to nie tajemnica, mogę wiedzieć ilu było uczestników konkursu (na PW)?
Tańczący na zgliszczach
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Około 40. Spośród nadesłanych odpowiedzi ponad 90% było poprawnych.

W sumie po czterech edycjach doszedłem chyba do optymalnego układu jeśli chodzi o frekwencję i poziom trudności pytań. Patrzę na to przez porównanie do dużych portali, gdzie w podobnych konkursach odpowiedzi jest zwykle 200-300. Mi liczba 50 bardzo odpowiada, bo za dużo odpowiedzi to też niedobrze, bo jest z tym dużo roboty, z drugiej strony, żeby sponsorzy nas sponsorowali, nie może ona być za mała.

Z kolei jeśli chodzi o trudność pytań, nie chciałbym, żeby to było za trudne, z drugiej strony nie chciałbym, żeby to przypominało idiotele, jak na większych portalach, gdzie najczęściej jest jedno pytanie i wystarczy skorzystać z google. Chciałbym, żeby to był jednak konkurs historyczny a nie czysta loteria. To też limituje oczywiście liczbę uczestników, ale pozytywnie, bo zostają ci, którzy coś wiedzą i/lub mają ochotę poszukać w książkach odpowiedzi na pytanie. Z kolei dla uczestników jest to też korzystne, bo im mniej biorących udział w konkursie, tym większe prawdopodobieństwo, że się coś wygra :cool: . Stąd, myślę, że z grubsza udało mi się znaleźć złoty środek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Mam problem z osobą, która zajęła 1 miejsce, czyli Shadow of the East. Problem, bo się w ogóle nie odzywa, w kwestii ustaleń dot. odbioru nagrody. Jak tak dalej pójdzie, to nagroda za 1 miejsce przypadnie Zgredowi, a za Shadowa dolosujemy jeszcze jedną osobę.

Ja już pisałem na maila, ale jeśli ktoś ma z nim kontakt, mam prośbę, dajcie mu znać, żeby się do mnie zgłosił.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

Dam mu dzisiaj znać - ostatnio coś zabiegany jest... ;)
Awatar użytkownika
Shadow of the East
Appointé
Posty: 37
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:05
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: Shadow of the East »

wow! na samym początku dziękuje za I nagrodę, tak naprawdę to moja pierwsza nagroda którą wygrałem w jakimkolwiek konkurskie :)

jeszcze raz dziękuje :jupi:

PS. przepraszam za moją nieobecność na forum, ale najpierw ja przeszedłem chorobę, a później moje dziecko, i nie miałem głowy aby zaglądać na swoją pocztę jak i na fora ... przepraszam :)

dane wyśle na maila
A Eruchîn, ú-dano i faelas a hyn an uben tanatha le faelas! (Show them no mercy! For you shall receive none!)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

OK, dobrze, że się znalazłeś :)

Rzeczywiście straszna kicha, gdyby Ci pierwsza nagroda przeszła koło nosa.

Jeszcze raz gratulacje :cool:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Do IV edycji nagrody już rozdałem (ostatnią wysyłałem wczoraj). Jeśli możecie, dajcie znać jak dojdą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

Raleen pisze:120 zł do wydania na gry i/lub figurki w sklepie Wargamer, na zakup w ramach tej nagrody sklep przyznał 15% rabat.
Czy w te 120 zł jest juz wliczony ów 15% rabat, czy też należy to liczyć osobno?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Powinno być liczone osobno.

Jeszcze tego nie zrealizowałeś :?:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Post autor: pablo8019 »

Ano tak jakoś wyszło - w sumie to nie moja nagroda była, a Shadow zupełnie nie czasowy ostatnimi czasy... Ale w końcu podjęta została decyzja, że sprawę trzeba ostatecznie sfinalizować - staram się więc pomóc na wszelkie możliwe sposoby ;D
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

To proponowałbym się pospieszyć z realizacją.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”