[3] PYTANIA KONKURSOWE

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43384
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3946 times
Been thanked: 2510 times
Kontakt:

[3] PYTANIA KONKURSOWE

Post autor: Raleen »

PYTANIA KONKURSOWE

1. Dwaj ludzie nosili to samo imię. Pierwszy żył w XIX wieku i walczył z Francuzami, by potem zostać wodzem naczelnym armii polskiej. Drugi walczył z Niemcami w czasie II wojny światowej, by potem osiągnąć najwyższy stopień wojskowy w armii polskiej. O jakich dwóch dowódców chodzi?

2. Jak nazywał się największy okręt, jaki wziął udział w bitwie pod Trafalgarem i do floty którego z państw należał?

3. Jak nazywał się warkocz peruki, noszony przez żołnierzy jako ich regulaminowe uczesanie, charakterystyczny zwłaszcza dla XVIII-wiecznej armii pruskiej. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego.

4. Poniżej krótki opis pewnej bitwy - trzeba oczywiście odgadnąć o jaką bitwę chodzi, podając miejsce i datę roczną:
Jedną ze stron w tej bitwie były wojska moskiewskie. Ich wódz wyraźnie zlekceważył słabszego liczebnie przeciwnika, pozwalając mu bezpiecznie przeprawić się na drugą stronę rzeki, która znajdowała się w niezbyt dużej odległości przed frontem jego pozycji. Przeciwnik przeszedł na drugą stronę rzeki, przeprawiając jazdę brodem, a piechotę i artylerię dwoma mostami pontonowymi zbudowanymi m.in. na beczkach. Przeciwnik starał się rozstrzygnąć bitwę w centrum, gdzie skupił gros swoich sił, podczas gdy wojska moskiewskie starały się go oflankować. Działania sił moskiewskich na ich prawym skrzydle, gdzie początkowo prowadziły natarcie, skończyły się niepowodzeniem wskutek waśni między dowódcą prawoskrzydłowego pułku armii moskiewskiej a głównodowodzącym. Nie mogąc uzyskać powodzenia na prawym skrzydle, Moskale uderzyli od strony lewego skrzydła. Początkowo szło im dobrze, jednak przeciwnik zastawił tutaj na nich zasadzkę: podprowadził nacierające oddziały moskiewskiej jazdy pod ukryte stanowiska swojej piechoty i artylerii, których ogień doprowadził do rozbicia całego nacierającego zgrupowania, a w dalszej perspektywie do klęski całej armii moskiewskiej. Moskale, mimo że posiadali przewagę liczebną, przegrali tę bitwę z kretesem, ponosząc bardzo duże straty. Przez pewien czas rocznica tej bitwy była świętem armii jednego z państw.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”