[2] Prawidłowe odpowiedzi

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

[2] Prawidłowe odpowiedzi

Post autor: Raleen »

Ponieważ minął termin nadsyłania odpowiedzi, zamieszczam prawidłowe odpowiedzi:

1. W I połowie XVII wieku dokonano niewielkiej przebudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, dobudowując kryty krużganek łączący Zamek z kolegiatą (dziś archikatedrą) Św. Jana. Dzięki temu król mógł bezpośrednio przechodzić z Zamku do kolegiaty. Z jakim wydarzeniem wiąże się ta przebudowa?

Chodziło o zamach na Zygmunta III Wazę, dokonany w 1620 r. przez na wpół obłąkanego szlachcica Michała Piekarskiego. Rzucił się ona na króla z czekanem kiedy ten przechodził z Zamku do kolegiaty Św. Jana (dziś archikatedry) na mszę świętą. Niedoszły królobójca nie dopiął oczywiście swego celu. Złapano go i poddano torturom, z czego wzięło się powiedzenie "Bredzić jak Piekarski na mękach". Bezpośrednie połączenie Zamku z nieodległą kolegiatą dobudowano właśnie ze względów bezpieczeństwa, aby król nie musiał wychodzić na zewnątrz tylko mógł tą drogą przechodzić bezpośrednio z Zamku do kolegiaty.


2. Słynny dyplomata, zniechęcony do swojego monarchy, pracował na rzecz wywiadu rosyjskiego jako Anna Iwanowna. O kogo chodzi?

Talleyrand

3. Władca hellenistyczny, „miłośnik oblężeń”, na co dzień prowadzący dość rozpustny i hulaszczy tryb życia, mimo obiecujących perspektyw nie zrealizował ambicji swojego ojca i nie został „drugim Aleksandrem”. O kogo chodzi?

Demetriusz Poliorketes

4. W kampanii wrześniowej 1939 roku jeden z polskich generałów swoim zachowaniem spowodował, że później Niemcy przypisywali Polakom „nierycerskie obyczaje”. O jakiego dowódcę chodzi i co takiego nierycerskiego, zdaniem Niemców, uczynił?

Gen. Wiktor Thommee, dowódca GO "Piotrków", a później dowódca wojsk zgromadzonych w Modlinie w końcowym okresie obrony twierdzy. Podczas kapitulacji nie podał ręki niemieckiemu generałowi, przed którym kapitulował, i to o ten gest chodziło.

5. Średniowieczny władca chrześcijański, któremu w okresie tzw. pełnego średniowiecza udało się wprowadzić w rządzonym przez siebie kraju stałą armię, stałe podatki i rządy silnej ręki, niemal absolutystyczne. Co ciekawe, mimo, że był władcą chrześcijańskim, w jego armii służyły oddziały muzułmańskie. Monarcha ten znany jest ponadto ze znakomitego podręcznika do polowania z sokołami, a także z protekcji, jaką otaczał jeden z zakonów rycerskich, który później wyraźnie czerpał od niego wzorce organizacyjne. O kogo chodzi?

Fryderyk II Hohenstauf, poza tym, że był cesarzem rzymskim władał także Królestwem Sycylii, stąd te wojska muzułmańskie w pytaniu i ustrój zbliżony do absolutystycznego, a także protekcja jaką otaczał jeden z zakonów - tutaj chodziło oczywiście o Krzyżaków, ponieważ czwarty wielki mistrz Krzyżaków Hermann von Salza był jego bliskim przyjacielem i powiernikiem, od cesarza z Sycylii czerpał też wzorce organizacyjne dla swojego zakonu

6. Linia fortyfikacyjna, której nazwa pochodzi od nazwiska głównodowodzącego armii kraju, w którym powstała. W czasie II wojny światowej bardzo skutecznie przyczyniła się do zatrzymania agresji ZSRR na ten kraj przez około 3 miesiące powstrzymując oddziały Armii Czerwonej. O jaki zespół fortyfikacji chodzi?

Linia Mannerheima, w Finlandii

Odpowiedzi nieco rozszerzyłem, ale to jedynie w ramach wyjaśnienia, np. na pytanie 5 wystarczyło napisać, że chodziło o cesarza Fryderyka II, jak ktoś dopisał "Hohenstauf" albo "z dynastii Hohenstaufów" wystarczało już w zupełności.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”