KONKURS OSPREY'OWY - XLIII edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

KONKURS OSPREY'OWY - XLIII edycja

Post autor: Raleen »

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy XLIII edycję naszego forumowego konkursu, w którym do wygrania są książki i inne publikacje wydawnictwa Osprey. Ta edycja będzie poświęcona średniowieczu.

Zasady konkursu są takie jak w przypadku Konkursu Historycznego Forum Strategie - odsyłam do regulaminu I edycji konkursu, czyli krótko mówiąc, ci, którzy odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań, mają szansę zdobyć nagrodę. O tym, komu ostatecznie przypadnie nagroda, zdecyduje losowanie - oczywiście losować będziemy spośród tych osób, które prawidłowo odpowiedzą na największą liczbę pytań.

W związku z wątpliwościami co do kwestii uczestnictwa w naszym forum, informuję, że posiadanie aktywnego konta na naszym forum jest warunkiem uczestnictwa w konkursie. Powyższy wymóg uwarunkowany jest tym, że musimy mieć możliwość jakiejkolwiek weryfikacji osób, które biorą udział w konkursie.

1) Państwa A, B i C rywalizowały o pewne przygraniczne terytorium, przez które biegł ważny szlak handlowy. Państwa A i B były sojusznikami, zaś państwo C miało stać się w przyszłości sojusznikiem państwa A. Ostatecznie terytorium to opanowało państwo A, którego władca był spokrewniony z ostatnim zmarłym bezpotomnie władcą owego terytorium. Był to jednak długoletni proces, w trakcie którego władca państwa A musiał niekiedy czynić pewne ustępstwa dyplomatyczne w stosunku do władców państw B i C. Z czasem terytorium to na trwałe zrosło się z państwem A i zaczęto je uważać za jego naturalną część składową. Panujący w czasie rywalizacji o owo przygraniczne terytorium władcy państw A i B byli wybitnymi monarchami i jako tacy przeszli do historii. Proszę rozszyfrować państwa A, B i C oraz o jakie przygraniczne terytorium chodzi.

2) Władca państwa A był wybitnym, a przy tym niezwykle aktywnym monarchą. Na różne sposoby starał się poszerzyć swoje terytorium. Nadarzyła się ku temu wkrótce znakomita okazja wskutek wygaśnięcia dynastii władającej znacznymi obszarami położonymi w sąsiedztwie jego państwa. Konkurentem do opanowania tych terytoriów było państwo B, z którym władca państwa A rywalizował. Władcy państwa A udało się zwycięsko wyjść z tej rywalizacji i opanować większość spadku po wygasłej dynastii. Ambicje władcy państwa A sięgały jednak dalej. Korzystając z zamętu, jaki panował w sąsiednim państwie C, podjął starania o zdobycie jego korony. Nie powiodły się one jednak, a nowy władca państwa C w niedługim czasie zmusił władcę państwa A do złożenia sobie hołdu lennego. Wkrótce władca państwa A musiał też zrzec się większej części swoich nabytków terytorialnych. Dalsza ambitna polityka władcy państwa A sprawiła jednak, że konfrontacja stała się nieunikniona. W bitwie, do jakiej doszło między władcami państw A i C, znaczną część armii władcy państwa A stanowili zbrojni pochodzący z księstw położonych na północ od państwa A, ponoć służący jako najemnicy. Władca państwa A przegrał tę decydującą bitwę i poległ w niej, jak głosi legenda, z odrąbaną prawicą, co miało być karą bożą za krzywoprzysięstwo. Wiele wskazuje jednak, że rannego władcę dobił podczas ucieczki z pola bitwy ktoś z jego orszaku. Zwycięstwo pozwoliło władcy państwa C na trwałe opanowanie wszystkich terytoriów, które wcześniej zajął władca państwa A. Proszę rozszyfrować państwa A, B i C oraz władców państw A i C.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: raleen@gmail.com do dnia 21 lutego 2017 r.

Autorem pytań jest Raleen.

2. Nagroda

Zwycięzca będzie mógł sobie wybrać dowolną książkę wydaną nakładem wydawnictwa Osprey w 2013, 2014, 2015, bądź 2016 r. (może być to także książka będąca w zapowiedziach), której wartość nie przekracza kwoty 105 złotych. Niżej kilka przykładowych pozycji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sponsorem konkursu jest militarna księgarnia internetowa WOJENNA:

http://www.wojenna.pl

prowadzona przez dobrze znanego bywalcom forum jabu, który wraz ze mną jest współorganizatorem konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XLIII edycja

Post autor: Raleen »

Prawidłowe odpowiedzi

1) Państwa A, B i C rywalizowały o pewne przygraniczne terytorium, przez które biegł ważny szlak handlowy. Państwa A i B były sojusznikami, zaś państwo C miało stać się w przyszłości sojusznikiem państwa A. Ostatecznie terytorium to opanowało państwo A, którego władca był spokrewniony z ostatnim zmarłym bezpotomnie władcą owego terytorium. Był to jednak długoletni proces, w trakcie którego władca państwa A musiał niekiedy czynić pewne ustępstwa dyplomatyczne w stosunku do władców państw B i C. Z czasem terytorium to na trwałe zrosło się z państwem A i zaczęto je uważać za jego naturalną część składową. Panujący w czasie rywalizacji o owo przygraniczne terytorium władcy państw A i B byli wybitnymi monarchami i jako tacy przeszli do historii. Proszę rozszyfrować państwa A, B i C oraz o jakie przygraniczne terytorium chodzi.

A - Królestwo Polskie
B - Królestwo Węgierskie
C - Wielkie Księstwo Litewskie
Terytorium przygraniczne - Ruś Halicko-Włodzimierska


To była opowieść o przyłączeniu przez Kazimierza Wielkiego Rusi Halickiej, czy mówiąc precyzyjniej Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Drugim wybitnym władcą z pytania był Ludwik Węgierski (na Węgrzech zwany Wielkim).

2) Władca państwa A był wybitnym, a przy tym niezwykle aktywnym monarchą. Na różne sposoby starał się poszerzyć swoje terytorium. Nadarzyła się ku temu wkrótce znakomita okazja wskutek wygaśnięcia dynastii władającej znacznymi obszarami położonymi w sąsiedztwie jego państwa. Konkurentem do opanowania tych terytoriów było państwo B, z którym władca państwa A rywalizował. Władcy państwa A udało się zwycięsko wyjść z tej rywalizacji i opanować większość spadku po wygasłej dynastii. Ambicje władcy państwa A sięgały jednak dalej. Korzystając z zamętu, jaki panował w sąsiednim państwie C, podjął starania o zdobycie jego korony. Nie powiodły się one jednak, a nowy władca państwa C w niedługim czasie zmusił władcę państwa A do złożenia sobie hołdu lennego. Wkrótce władca państwa A musiał też zrzec się większej części swoich nabytków terytorialnych. Dalsza ambitna polityka władcy państwa A sprawiła jednak, że konfrontacja stała się nieunikniona. W bitwie, do jakiej doszło między władcami państw A i C, znaczną część armii władcy państwa A stanowili zbrojni pochodzący z księstw położonych na północ od państwa A, ponoć służący jako najemnicy. Władca państwa A przegrał tę decydującą bitwę i poległ w niej, jak głosi legenda, z odrąbaną prawicą, co miało być karą bożą za krzywoprzysięstwo. Wiele wskazuje jednak, że rannego władcę dobił podczas ucieczki z pola bitwy ktoś z jego orszaku. Zwycięstwo pozwoliło władcy państwa C na trwałe opanowanie wszystkich terytoriów, które wcześniej zajął władca państwa A. Proszę rozszyfrować państwa A, B i C oraz władców państw A i C.

A - Królestwo Czeskie, władca - Przemysł Ottokar II
B - Królestwo Węgierskie
C - Królestwo Niemieckie, władca - Rudolf Habsburg


To z kolei była opowieść o rywalizacji o spadek po Babenbergach i Przemyśle Ottokarze II, którego panowanie i zarazem żywot zakończyła bitwa pod Suchymi Krutami (1278). W ramach uzupełnienia dodam, że owymi najemnikami w armii Przemysła Ottokara II z księstw położonych na północ od jego państwa byli Polacy, którzy w bitwie pod Suchymi Krutami stanowić mieli 1/3 armii czeskiej.

Dziękujemy wszystkim za nadesłane odpowiedzi.

Nagroda: nagrodę otrzymuje Kretus, który jako jedyny nadesłał komplet poprawnych odpowiedzi.

Gratulacje!

Wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję, podczas której będzie okazja wygrania następnych Osprey'ów.

Jabu
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XLIII edycja

Post autor: Kretus »

nagrodę otrzymuje Kretus, który jako jedyny nadesłał komplet poprawnych odpowiedzi.
Nie wierzę :D
Mam jedno pytanie do autora pytań - skąd odcięta prawica u Przemysła? W żadnym z opisów bitwy nie natknąłem się na ten szczegół.
Przyznam, że pasowało mi wszystko oprócz tego właśnie faktu, więc też nie byłem na 100% pewien czy odpowiadam poprawnie.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XLIII edycja

Post autor: Raleen »

Kretus pisze:Mam jedno pytanie do autora pytań - skąd odcięta prawica u Przemysła? W żadnym z opisów bitwy nie natknąłem się na ten szczegół.
Przyznam, że pasowało mi wszystko oprócz tego właśnie faktu, więc też nie byłem na 100% pewien czy odpowiadam poprawnie.
Trochę z pamięci to pisałem, więc nie wiem już skąd to znam. Może pomieszało mi się z jakąś inną sytuacją. Jeśli w żadnym z opisów bitwy tego nie ma, nie pozostaje nic innego jak uznanie tego za stworzoną przeze mnie na potrzeby pytania barwną legendę.

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich uczestników konkursu. Górna wartość książek jakie można wybierać jako nagrody wzrasta do 150 zł (do tej pory było 105 zł). Co do tej edycji, zostawiam to ewentualnie Kretusowi do negocjacji z jabu, ale wiem, że jabu jest elastyczny, tym bardziej, że dotychczas niektórzy i tak przekraczali ten wyznaczony próg cenowy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Konkursowe”