KONKURS OSPREY'OWY - XXXIII edycja

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

KONKURS OSPREY'OWY - XXXIII edycja

Post autor: Raleen »

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy XXXIII edycję naszego forumowego konkursu, w którym do wygrania są książki i inne publikacje wydawnictwa Osprey. Ta edycja będzie poświęcona starożytności.

Zasady konkursu są takie jak w przypadku Konkursu Historycznego Forum Strategie - odsyłam do regulaminu I edycji konkursu, czyli krótko mówiąc, ci, którzy odpowiedzą poprawnie na największą liczbę pytań, mają szansę zdobyć nagrodę. O tym, komu ostatecznie przypadnie nagroda, zdecyduje losowanie - oczywiście losować będziemy spośród tych osób, które prawidłowo odpowiedzą na największą liczbę pytań.

W związku z wątpliwościami co do kwestii uczestnictwa w naszym forum, informuję, że posiadanie aktywnego konta na naszym forum jest warunkiem uczestnictwa w konkursie. Powyższy wymóg uwarunkowany jest tym, że musimy mieć możliwość jakiejkolwiek weryfikacji osób, które biorą udział w konkursie.

1) Rzymski wódz, mówca, literat i polityk o republikańskich przekonaniach, po śmierci Cezara znalazł się na liście proskrypcyjnej triumwirów. Walczył po stronie zabójców Cezara w bitwie pod Filippi gdzie znacząco się wyróżnił. Po klęsce republikanów przyłączył się najpierw do Antoniusza, a potem do Oktawiana. Brał udział w rozstrzygającej bitwie pod Akcjum. Oktawian pochwalił go nieco złośliwie po tej bitwie mówiąc, że spisał się tak jak pod Filippi na co otrzymał odpowiedź - owszem, a to dlatego, że wtedy i teraz walczyłem w słusznej sprawie. Nie tracąc przyjaźni Augusta, z uwagi na sympatie republikańskie, zrezygnował z czynnego uprawiania polityki i zajął się twórczością literacką. Pisał między innymi dzieła historyczne oraz opiekował się znanymi poetami. Jako mówca ceniony był przez późniejsze pokolenia wyżej niż Cyceron. Proszę podać o kogo chodzi.

2) Rzymski mówca sądowy, z pochodzenia Macedończyk, urodzony na terenie Bitynii, autor dzieła z dziedziny wojskowości, które stało się popularne dopiero w epoce bizantyjskiej aż do tego stopnia, że jeden z cesarzy bizantyjskich uznał książkę bohatera zagadki jako jedno z dwóch dzieł historycznych, którymi każdy władca powinien dysponować podczas kampanii wojennych. Polski czytelnik mógłby kojarzyć autora z ... Zagłobą. Proszę podać autora i dzieło.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres: raleen@gmail.com do dnia 10 kwietnia 2015 r.

Autorem pytań jest Strategos.

2. Nagroda

Zwycięzca będzie mógł sobie wybrać dowolną książkę wydaną nakładem wydawnictwa Osprey w 2012, 2013, 2014, bądź 2015 r. (może być to także książka będąca w zapowiedziach), której wartość nie przekracza kwoty 105 złotych. Niżej kilka przykładowych pozycji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sponsorem konkursu jest militarna księgarnia internetowa WOJENNA:

http://www.wojenna.pl

prowadzona przez dobrze znanego bywalcom forum jabu, który wraz ze mną jest współorganizatorem konkursu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXIII edycja

Post autor: Raleen »

Zostało już niewiele czasu, bo niecałe 3 dni, a kończymy w nie byle jaki dzień bo 10 kwietnia.

Strategos jako autor pytań pewnie będzie rad jeśli pojawi się dużo odpowiedzi, więc zapominalskim i spóźnialskim przypominam...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXIII edycja

Post autor: Raleen »

Prawidłowe odpowiedzi

1) Rzymski wódz, mówca, literat i polityk o republikańskich przekonaniach, po śmierci Cezara znalazł się na liście proskrypcyjnej triumwirów. Walczył po stronie zabójców Cezara w bitwie pod Filippi gdzie znacząco się wyróżnił. Po klęsce republikanów przyłączył się najpierw do Antoniusza, a potem do Oktawiana. Brał udział w rozstrzygającej bitwie pod Akcjum. Oktawian pochwalił go nieco złośliwie po tej bitwie mówiąc, że spisał się tak jak pod Filippi na co otrzymał odpowiedź - owszem, a to dlatego, że wtedy i teraz walczyłem w słusznej sprawie. Nie tracąc przyjaźni Augusta, z uwagi na sympatie republikańskie, zrezygnował z czynnego uprawiania polityki i zajął się twórczością literacką. Pisał między innymi dzieła historyczne oraz opiekował się znanymi poetami. Jako mówca ceniony był przez późniejsze pokolenia wyżej niż Cyceron. Proszę podać o kogo chodzi.

Marcus Valerius Messala Corvinus

2) Rzymski mówca sądowy, z pochodzenia Macedończyk, urodzony na terenie Bitynii, autor dzieła z dziedziny wojskowości, które stało się popularne dopiero w epoce bizantyjskiej aż do tego stopnia, że jeden z cesarzy bizantyjskich uznał książkę bohatera zagadki jako jedno z dwóch dzieł historycznych, którymi każdy władca powinien dysponować podczas kampanii wojennych. Polski czytelnik mógłby kojarzyć autora z ... Zagłobą. Proszę podać autora i dzieło.

Poliajnos, Podstępy wojenne/Strategemata

Nagroda: po losowaniu nagrodę otrzymuje Sebaar.

Gratulacje! Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Pytania okazały się wyjątkowo łatwe i tym razem zostaliśmy zasypani odpowiedziami.

Wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję, podczas której będzie okazja wygrania następnych Osprey'ów.

Jabu
Raleen
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXIII edycja

Post autor: elahgabal »

Gratulacje dla zwycięzcy!
Następną edycję prosimy epokę później. :twisted:
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXIII edycja

Post autor: Telamon »

Epoka dobra ale pytania zbyt łatwe więc jest lotto.

Gratulacje.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXIII edycja

Post autor: Raleen »

Lepiej nie prowokujcie Strategosa co do trudności pytań, on ma znacznie większą wiedzę ode mnie :).
Wkrótce kolejna edycja, zmieniamy epokę oczywiście.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: KONKURS OSPREY'OWY - XXXIII edycja

Post autor: Strategos »

Raleen pisze:Lepiej nie prowokujcie Strategosa co do trudności pytań, on ma znacznie większą wiedzę ode mnie :).
Bardzo sympatyczne kurtuazyjne stwierdzenie :oops: / :) zwłaszcza w okresie kiedy obserwuje, że u mnie pamięć już nie ta co dawniej choć nadal wydaje mi się, że wiem gdzie szukać ...

Jestem tylko jednym z Was hobbystów reprezentujących nieprzeciętny poziom wiedzy o swoim hobby.
Raleenie w wielu dziedzinach daleko mi do Ciebie.


Przy okazji tak licznych poprawnych odpowiedzi na ułożone przeze mnie na pytania, które określane są mianem łatwiutkich (banalne Watsonie jakby powiedział Darth ;)) chylę czoło przed tymi co odgadli bez trudu :!:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Konkursowe”