Starcia pancerne pomiędzy I w.ś. a wojną domową w Hiszpanii

Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Samochody pancerne walczyły pod Dyneburgiem przeciwko czołgom w 1919 (w bitwie były i pociagi pancerne ale nie wiem czy doszło do wymiany ognia...).
Polskie FT 17 wymieniły ogień z bolszewickim pociągiem pancernym w tej samej bitwie.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Starcia pancerne w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920

21. marca 1920 roku na przyczółku mostowym na rzece Słucz, koło Zwiahla, dosło do starcia polskiego plutonu samochodów pancernych "Dziadek" (1 Garford + 1 Jeffery-Popławko) z bolszewickim 6 oddziałem pancernym (4 Austiny Kegresse) w wyniku starcia Polacy zdobyli "półczołg" (tak nazywano wówczas półgąsienicowe samochody pancerne) o nazwie "Ukrainiec"

26. kwietnia 1920 roku w czasie walk o Żytomierz doszło do ponownego starcia polskiego 1 plutonu samochodów pancernych z bolszewickim 6 oddziałem, tym razem Bolszewicy stracili Austina Kegresse o nazwie "Putiłowiec"

4. lipca 1920 roku 9 ppleg wsparty czołgami 1 pcz podczas obrony Równego unieruchomił i zdobył 2 samochody pancerne (brak potwierdzenia ze dokonały tego czołgi)

4. sierpnia 1920 roku 51pskres wsparty 3 kcz, pod Mikulicami uszkodził i zdobył samochód pancerny z oddziału pancernego bolszewickiej 41 DS (brak potwierdzenia ze dokonały tego czołgi)

16. sierpnia 1920 roku podczas obrony Radzymina kontratakujące czołgi 5 kcz unieruchomiły bolszewicki samochód pancerny nieznanego typu z oddziału pancernego 27 DS

Źródło: Janusz Magnuski "Samochody pancerne Wojska Polskiego 1918-1939" Wyd. WiS, Warszawa 1993
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”