Kreta 1941

Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Futrzaty pisze:Fajno......wiedzę o jednostkach biracych udział w bitwie biorę ze znanej planszówki ( poważne żródło - ale jedyne jakie mam ) - może mi ktoś wyjaśnić co to jest ten elitarny pułk szturmowy - co to było , kiedy powstało , do czego itd.???
Pułk szturmowy był największą jednostką 7ej Dywizji Spadochronowej, a resztę znajdziesz w internecie. :)
mch90
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 28 września 2006, 16:46

Post autor: mch90 »

Ja chciałbym natomiast porozprawiać nad inną kwestią- czym była/jest właściwie Kreta'41? Symbolem determinacji, zaciętości i wybitnych zdolności niemieckich spadochroniarzy, czy może po prostu fatalną plamą w historii aliantów, mam tu na myśli dowodzenie podczas bitwy? Zapewne wiele odpowiedzi będzie się sprowadzało do stwierdzenia "jedno i drugie", jednak zastanawia mnie właśnie to pierwsze- to, jak wychwala się niemieckich spadochroniarzy za ich walki toczone na Krecie. Jak to jest Waszym zdaniem?
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Jest to napewno operacja pierwsza w swoim rodzaju gdyz np. Holandia i Weserübung to dzialania gdzie spadochroniarze nie dzialali w takich ilosciach i tak dlugo "samotnie".
W sumie osiagneli zadanie - to ze Hitlerowi nie spodobalo sie ze byly wysokie straty to sprawa raczej dziwna bo wojska spadochronowe w takich sytuacjach napewno poniosa wysokie straty...

Gdyby to nie byla pierwsza taka operacja watpie by sie udalo.
urodzony 13. grudnia 1981....
mch90
Chasseur
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 28 września 2006, 16:46

Post autor: mch90 »

W sumie osiagneli zadanie - to ze Hitlerowi nie spodobalo sie ze byly wysokie straty to sprawa raczej dziwna bo wojska spadochronowe w takich sytuacjach napewno poniosa wysokie straty...
Owszem- odniesiono niekwestionowane zwyciestwo- tylko spojrzmy, w jakim stylu. Lotnisko w Maleme i Wzgorze 107, kluczowe obiekty, sily Creforce oddaly same. Wystarczy wspomniec, jak wielkie straty zadala spadochroniarzom ludnosc miejscowa. Wystarczy tu wspomniec o incydencie z malym porcie Kastella, gdzie maszerujacy ulicami miasteczka spadochroniarze zostali gwaltownie zaatakowani przez tlumy Kretenczykow uzbrojonych w widly, noze i topory. Kompania zostala rozbita, a przezylo ta masakre jedynie 17 zolnierzy, wzietych do niewoli.
Ponadto, komu nalezy przypisac to pyrrusowe, jakby nie bylo, zwyciestwo na Krecie? Spadochroniarzom? A moze raczej 5. Dywizji Gorskiej, ktorej przybycie dopiero uratowalo cala niebezpieczna sytuacje. No fakt, to spadochroniarze zajeli lotnisko w Maleme, gdzie ladowali strzelcy gorscy, jednak wlasnie warto spojrzec na dowodzenie po stronie Brytyjczykow. Toz to zakrawa na kpine.
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

W jakim stylu?W świetnym-jedna dywizja spadochronowa mimo rozproszenia i cięzkich strat przy ladowaniu zdołała utrzymac pozycję i zdobyć kluczowe dla całej operacji lotnisko.Przecież obrońcy mieli przewagę kilkukrotną i przegrali.A ,że przegrali przez np nieudolne dowodzenie czy łacznośc?Zawsze jest jakis powód klęski.Zwycięstwo jeśli nie wynika z drastycznej przewagi, to najczęściej z błędów przeciwnika.I tak było na Krecie, co nie umniejsza tego zwycięstwa.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Owszem- odniesiono niekwestionowane zwyciestwo- tylko spojrzmy, w jakim stylu. Lotnisko w Maleme i Wzgorze 107, kluczowe obiekty, sily Creforce oddaly same.
Oddaly same? Rozumiem ze nie oddajac ani strzalu tak?
Wystarczy wspomniec, jak wielkie straty zadala spadochroniarzom ludnosc miejscowa. Wystarczy tu wspomniec o incydencie z malym porcie Kastella, gdzie maszerujacy ulicami miasteczka spadochroniarze zostali gwaltownie zaatakowani przez tlumy Kretenczykow uzbrojonych w widly, noze i topory. Kompania zostala rozbita, a przezylo ta masakre jedynie 17 zolnierzy, wzietych do niewoli.
O czym to ma swiadczyc? Widac mimo takich strat i incydentow zadanie wykonali.
Ponadto, komu nalezy przypisac to pyrrusowe, jakby nie bylo, zwyciestwo na Krecie? Spadochroniarzom? A moze raczej 5. Dywizji Gorskiej, ktorej przybycie dopiero uratowalo cala niebezpieczna sytuacje. No fakt, to spadochroniarze zajeli lotnisko w Maleme, gdzie ladowali strzelcy gorscy, jednak wlasnie warto spojrzec na dowodzenie po stronie Brytyjczykow. Toz to zakrawa na kpine.
Plan zakladal ze wlasnie spadochroniarze maja umozliwic zajmujac ktores z lotnisk ladowanie 5.DGor...twierdzenie ze DGor. ratowala sytuacje bylo jej zadaniem. Bez dzialania spadochroniarzy DGor nie mogla by wyladowac...
Plan zdobycia Krety byl ryzykowny i straty mogly byc nizsze jednak widac ze mimo to DSpad. wykonala zadanie. To ze strona aliancka popelnila wiele bledow jest faktem jednak natym polega wlasnie by takich bledow nie popelniac (gdyby Napoleona rozliczono z tego ile zwyciestw odniosl dzieki winy przeciwnikow to niewiele sukcesow by zostalo ;) ) lub je wykorzystywac.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Pamiętajmy,że poczatkowo w pierwszym rzucie atakowac miała nie jedna 7 Dywizja, ale jeszcze 22 dywizja Luftlande(bodajze na szybowcach), do tego dwie dywizje górskie i częśc dywizji pancernej w nastepnych rzutach powietrzno-morskich. Niemcy ostatecznie całą operację z konieczności przeprowadzili i zakończyli sukcesem siłami o połowę mniejszymi.Dlatego nie wypada nawet nazwac tego inaczej niż wielkim sukcesem.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Post autor: Teufel »

Pułk szturmowy był samodzielną jednostką XI Korpusu Loniczego. Po 1943 poszczególne bataliony rozparcelowano pomiędzy nowe pułki spadochronowe. Z tego co wiem, to żołnierze pułku skakali na spadochronach, a przynajmniej 2 batalion pułku. Pułk miał 4 bataliony.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Post autor: Dżenesh »

Odświeżam temat bo przypadkowo znalazłem w necie niemieckie filmy propagandowe z walk na Krecie. Ciekaw jestem ile ze scen jest autentyczną relacją z pola bitwy a ile późniejszą inscenizacją?

http://www.youtube.com/watch?v=ZIyRk33p ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=Lwx9F7Yz ... re=related
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
arushi
Appointé
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 01:34
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: arushi »

Obejrzałem z zainteresowaniem obstawiam że 80% zdjęć to dokrętki zwłaszcza te bojowe.

Natomiast zaciekawiły mnie dwie sprawy.
1. Na ciotce Ju stanowisko tylnego strzelca zajął spadochroniarz ????
2 Działko ciągnięte przez motocykl z koszem na którym w dodatku siedziała cała obsługa

A wracajac pośrednio do tematu na miejscu każdego z wodzów poświęcił bym nie tylko 7 i 5 Dyw ale jeszcze ze dwie za opanowanie Malty.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

arushi pisze:A wracajac pośrednio do tematu na miejscu każdego z wodzów poświęcił bym nie tylko 7 i 5 Dyw ale jeszcze ze dwie za opanowanie Malty.
Ani Niemcy ani Włosi nie mieli szans czy to razem czy osobno opanować Malty - i to w którymkolwiek momencie wojny.
Było to obszernie dyskutowane w innym miejscu, jak coś, to wkleję stosowne dane.
arushi
Appointé
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 01:34
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: arushi »

Moja wypowiedź nie dotyczyła samej Malty a raczej kosztów jakie warto przeznaczyć dla osiągnięcia celu.
Uważam że Kretę zdobyto za pół ceny wyższe pewnie były koszta utrzymania przez te parę lat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”