Masakra w Malmedy (17.XII.1944)

Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

Dodając na sam koniec - padł też argument o tym, że nikt nie dbał o tych wymordowanych Belgów, cywilów - a skupiono się procesowaniem "odwetowo" tylko z KG Peiper i samym Dietrich'u. Otóż nie do końca. Pozew dla SS-manów zawierał dość pokaźną listę zarzutów z 6. dni ich zbrodniczej "działalności". Oto tylko 9. z nich, wszyscy z wymienionej poniżej listy zostali zabici przez SS... :
(a) 86 captured American soldiers on the road from Baugnez , Belgium on 17 Dec 1944
(b) 50 captured American soldiers around Bullingen 17 Dec 1944
(c) 19 other American POWs at Honnsfeld, Belgium 17 Dec 1944
(d) 93 civilians at Stavelot, Belgium 18 Dec 1944
(e) 31 captured American soldiers at Cheneux, Belgium 18 Dec 1944
(f) 8 other American POWs at Stavelot 19 Dec 1944
(g) 44 American POWs at Stoumont on 19 Dec 1944
(h) 5 Belgian civilians around Wanne, Belgium 20 Dec 1944
(i) over 100 American POWs at La Gleize, Belgium on 18 Dec, 21 Dec and 22 Dec 1944
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

q.b. ten ostatni cytat to dotyczy procesu w Dachau czy jakiegoś innego?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

Ten cytat to fragment książki "Hitler's Gladiator..." Messenger'a, którą w rozmowie polecił mi historyk, były dość wysoko postawiony wojskowy US Marine (który mieszka u mnie w hotelu, gdzie aktualnie pracuje). Według jego wiedzy to właśnie były główne zarzuty, (które pod hasłem "Masakry Malmedy" zostały spięte "do kupy") według których SS-mani odpowiadali przed Trybunałem Wojskowym USA, czyli raczej chodzi tu o proces w Dachau.

p.s - dla chętnych z innej beczki - coś z kategorii autobiografii oraz współczesnej sensacji na faktach autentycznych, polecam książkę (autorstwa tego człowieka, z którym przeprowadziłem rozmowę o Malmedy) "Pan Am 103: The Lockerbie Cover-Up" - czyli do czego władze federalne USA są w stanie posunąć, gdy chodzi o "zamiatanie pod dywan" niewygodnych kwestii i osób...
"Duty, Honor, Country"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”