ZSRR w ,,Osi"?

Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

ZSRR w ,,Osi"?

Post autor: viking »

dla wielu niewiarygodne ale jednak taka myśl kłębiła sie w umyśle Stalina-w 1940r na spotkaniu z szefem Kominternu Dymitrowem ten przywódca bułgarskich komunistów żalił sie Stalinowi,że Bułgaria przystąpiła do ,,Osi" na to Stalin oznajmił ,ze nie trzeba sie smucic tylko cieszyc ponieważ on sam zamierza wprowadzic wkrótce ZSRR do tej organizacji :lol: -zachowały się stenogramy z tej rozmowy

przypomina sie także dyrektywa Stalina wydana podczas ataku niemieckiego w 1940r na zachodzie o tym ,że komunisci mają Niemcom nie przeszkadzać a wręcz ich wspierać

jak myślicie,czy była to tylko zagrywka czysto taktyczna czy jednak Stalin rzeczywiscie chciał trwałego sojuszu z Hitlerem?
Ostatnio zmieniony piątek, 14 grudnia 2012, 14:46 przez viking, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

tak pozatym to tuż po przejeciu władzy w latach 20-tych Mussolini stwierdził,że stalinizm to ,,faszyzm słowiański" :wink:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja pamiętam jak Herling-Grudziński opisywał taką scenę jak Żydzi uciekali przez granicę ZSRR-Niemcy w 1940, z Niemiec do ZSRR oczywiście, częsc w połowie drogi zawracała.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
hubertok
Capitaine
Posty: 881
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Kielce

Post autor: hubertok »

viking pisze:tak pozatym to tuż po przejeciu władzy w latach 20-tych Mussolini stwierdził,że stalinizm to ,,faszyzm słowiański" :wink:
Musolini to stary socjalista. A faszyzm to po prostu "socjalizm inaczej"

Największym intelektualnym zwycięstwem stalina było wmówienie światu, iż socjalista=antyfaszysta. Bo to jedno i to samo zbrodnicze nasienie.

Zabawne, że w I wojnie światowej Anglicy subsydiowali socjalistyczne pismo gdzie Musolini był redaktorem i nawoływał do przystąpienia przez Włochy do wojny. Niemcy zaś płacili Leninowi by otworzył puszkę pandory i ZDRADZIŁ swój kraj zdając go na łaskę Niemców. To znaczy wywołał rewolucję i doprowadził do tego że żołnierze odmawiali walki wobec dużo mniej licznego przeciwnika, kolejarze strajkowali i nie dowozili zaopatrzenia i tak dalej i tak dalej...
A najzabawniejsza jest to, że Lenin dotarł do Piotrogrodu przez Finlandię za pośrednictwem Niemców bo obawoiał się że w Londynie zostanie aresztowany ( i to by było najlepsze co anglicy by zrobili)

Zdrówko
"O Boże, jeśli w ogóle istniejesz, zbaw mą duszę, jeśli w ogóle mam jakąś duszę!"

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim
Awatar użytkownika
Kuba
Caporal
Posty: 54
Rejestracja: środa, 10 maja 2006, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Kuba »

faszyzm to po prostu "socjalizm inaczej"
Największym intelektualnym zwycięstwem stalina było wmówienie światu, iż socjalista=antyfaszysta. Bo to jedno i to samo zbrodnicze nasienie.
Hmm. Ciekawe. Czy komunizm nawołuje do nienawiści do kogoś ze względu na jego pochodzenie? Czemu partie socjalistyczne są legalne, a faszystowskie nie? Czemu Marks uważał terror za zło, a Lenin musiał wprowadzić go jako konieczność? Nie, nie nie! Kolego! Naucz się rozróżniać faszyzm od nazizmu i stalinizm od komunizmu!
(prawie) Tylko 1/72

Warsztat:
różne dziwne rzeczy
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Re: ZSRR w ,,Osi"?

Post autor: Nico »

viking pisze:jak myślicie,czy była to tylko zagrywka czysto taktyczna czy jednak Stalin rzeczywiscie chciał trwałego sojuszu z Hitlerem?
Jak mogl chciec sojuszu jak od konca lat 30ych gotowal sie do wojny z Europa? Odsylam do Lodolamacza/Dzien M/Ostatnia Republika W.Suworowa.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Hmm. Ciekawe. Czy komunizm nawołuje do nienawiści do kogoś ze względu na jego pochodzenie? Czemu partie socjalistyczne są legalne, a faszystowskie nie? Czemu Marks uważał terror za zło, a Lenin musiał wprowadzić go jako konieczność? Nie, nie nie! Kolego! Naucz się rozróżniać faszyzm od nazizmu i stalinizm od komunizmu!

Fuj, co za bzdury. Popytaj sie dzieci posiadaczy ziemskich czy to nie czasem ich obszarnicze pochodzenie nie spowodowalo ich zeslania do gułagów, wiem ze masz na mysli wzgledy narodowosciowe, ale czym sie rozni nienawisc do Żyda i nienawisc do wlasciciela malej fabryczki ?
Czemu partie socjalistyczne sa legalne ? Sam sie czasem zastanawiam ;-)
ale naszzcescie partie komunistyczne sa zakazane, szkoda tylko ze nikt nie po zamyka tej gówniażerii paradujacej w mundurach krasnej armii a nalezocej do partii komunistycznej. Ja tam bym marksowi nie ufal, byl przeciw kapitalizmowi a am obracal na gieldzie i pasozytowal na engelsie.
Czy ja tu widze usprawiedliwianie Lenina i Feliksa ? Gdyby tak rosjanie pragneli komunizmu to by nie byla potrzebna czeka, jak przeczytalem ten tekst to mi sie w srodku zagotowalo ! Nie wiem cztym rozni sie stalinizm od Maozimu, Pol Pota. Cociaz wiem, STalin mial duzo lasow do karczowania, Mao duzo stali do wytopu, a Pol Pot mial wiele krokodyli, innych roznic nie widze. A gdzie nazizm i faszyzm ?Ta sama nienawisc do wroga i zwalczanie tymi samymi srodkami, ta sama ideologia gospodarcza. Jedni zwalczali kułaków, inteligentow a inni zydów.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

ale czym sie rozni nienawisc do Żyda i nienawisc do wlasciciela malej fabryczki ?
Wlasciciel malej fabryczki moze przestac byc wlascicielem malej fabryczki, Zyd nie moze zmienic tego ze jest zydem ;)

Mysle ze sa roznice miedzy np. nazizmem a faszyzmem, jednak w koncowym produkcie tego rodzaju terroru roznice nie sa juz widoczne.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Nie sa widoczne??? Faszym Wloski i Nazizm Niemiecki, roznice sa horrendalne. Nie, zeby gloryfikowal faszyzm.

Gdyby Mussolinii nie wszedl do II WS to dzis pomniki by mial na bank w calych Wloszech :o :!:
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

W przypadku faszyzmu a nazizmu Niemieckiego to roznice nie sa takie horrendalne.
Porownywanie systemow terroru ( wladania :? ) raczej lepiej robic na podstawie tego samego panstwa...

Wydaje mi sie ze nie by mial pomnikow - Wlosi wczesniej czy pozniej by sie znudzili Duce ;) i by byla szybka i bolesna (dla niego) zmiana.... :D
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Kuba pisze:
faszyzm to po prostu "socjalizm inaczej"
Największym intelektualnym zwycięstwem stalina było wmówienie światu, iż socjalista=antyfaszysta. Bo to jedno i to samo zbrodnicze nasienie.
Hmm. Ciekawe. Czy komunizm nawołuje do nienawiści do kogoś ze względu na jego pochodzenie? Czemu partie socjalistyczne są legalne, a faszystowskie nie? Czemu Marks uważał terror za zło, a Lenin musiał wprowadzić go jako konieczność? Nie, nie nie! Kolego! Naucz się rozróżniać faszyzm od nazizmu i stalinizm od komunizmu!
1.tak komunizm nawołuje do nienawisci wobec klas posiadających , wystarczy ,ze ktoś ma ,,burzujskie" pochodzenie

2.,,czemu partie socjalistyczne sa legalne a faszystowskie nie"-otóz w wielu krajach parie faszystowskie są legalne np we Włoszech,Danii,USA-każdy kraj sam rozwiazuje takie sprawy, a dlaczego w wielu krajach np wybiela sie stalinizm -bo komunisci wygrali wojnę, a to wygrani piszą historię

3.kolego Marks nawoływał do DYKTATURY PROLETARIATU, do WALKI KLAS i do ROZPRAWY Z ,,BURżUJAMI" , a że twierdził że nie chce przemocy, no cóż Hitler tez się kreował przez długi czas na gołąbka pokoju tylko co z tego?

4.komunizm zabił wielokrotnie wiecej ludzi niż nazizm,faszyzm itp w samych Chinach historycy oceniaja liczbe zmarłych za czasów Mao-Tse tunga nawet na 70 mln,ZSRR to dalsze kilkadziesiat milionów,głód na Ukrainie pochłonął prawdopodobnie wiecej ofiar niz holocaust,Kambodza -następnych kilka milionów,wojny w Afryce w których ZSRR wspierało różne komunizujace rzady itp,itd długo by wymieniać

a ,że trafiaja się dobrzy komuniści vide Gierek to jeszcze nie świadczy,że cały komunizm jest/był taki,mozna tez podać przykłady prawie bezkrwawych dyktatur typu faszystowskiego vide Salazar w Portugalii,tylko co z tego?wiadomo,że kazdego trzeba inna miarą mierzyć,ale generalnie komunizm był najkrwawszym systemem, obok nazizmu
Awatar użytkownika
Shoguniasty
Caporal
Posty: 73
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 20:52
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Shoguniasty »

Dyktatura Proletryatu o najgorsza rzecz jaką w życiu słuszałem obok bezpodstawnego wybijania żydów. Jak mozna powierzyć całą włądze w ręce ciemnoty która nie wie do czwego służy konstytucja itp. Człowiek w którego domu nie były kultywowane pewne tradycje i wartości takie jak : honor, patriotyzm, dobro narodu itd. nie może po prostu zacżac decydować o sprawach wagi państwowej zwłąszcza gdy mamy do czynienia z dyktaturą czyli systemem nie znającym sprzeciwu i kontroli. POnadto w rządzie trzeba ludzi światłych których uczono o mechanizmach zachodzących w gospodarce. polityce i wojskowosci, ludzi z wyższym wykształceniem a nie zgraji buraków pastewnych i KOziej wólki. W Polsce prosze państwa, dzieki"prawciwoemu" czysto "demokratycznemu" PiS'owi w kirunku czegos takiego kroczymy. Wróciłem kilka dni temu z trzy- tygodniowego pobytu w INidach i zobaczyłem co oznacza oddac władze w rece ludu. Ludu w 90 % tka zacofanego jak plemiona afrykańskie wiek temuk, podatnego na populizm i wszą demagogie niż jakikolwiek inny naród na ziemi. W Indiach przez wieki rządzili obcy najeźdzcy czy to Wielcy Mogołowie czy jakis Timur czy to Angole., którzy za kazdym razwem wprowadzali swój system polityki, próbowali jednoczyć Indie czyli zlpeek panstewek w jedno imperium narzucajac jedno religię, jedną władze. Co z tego wyszło ? Dzis HIndusi nei potrafią sie zając własnymi sprawami, nie wiedza do czego jest Demokracja, akazdy kolejny rzad ich rozkrada tworzac przy okazji panstwo policyjne gdzie gdyby nie wojsko wszedzie obecne , wszytsko by sie posypało jak domek z kart. Tydzien temu były tam wybory i olbrzymi poparcie zdobyła zwłaszcza na południu opartia KOMUNISTYCZNA noszaca za znak Sierp i mŁot- na włąsne oczy widizałe plakaty wyborcze kóre mnie doprwadziły do rozaczy. Oni nie wiedza co zrobił komunizm w Europie. To tak na zasadzie dygresji ale obrazunme jak swiat wschodzni nadal jest zacofany i że cały cza moga sie pojawic kolejni Ho Czi Minowie na tym świecie.
"Ja z synowcem na czele i jakoś to będzie"
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Racja. Roznice efektow tych rzadow nie sa jednak wielkie, i o to mi chodzilo.
Jeszcze lepsze porownanie to faszyzm austryjacki a nazizm niemiecki.
Gdybac mozna. Trudno powiedziec czy we wloszech nie zniesiono by rzadow, kto by pomyslal ze tak trzymajacy wladze w rekach Berlusconi ja straci :) Wlosi to niepoczytelny i kaprysny narod ;) :)
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Shoguniasty
Caporal
Posty: 73
Rejestracja: środa, 8 marca 2006, 20:52
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Shoguniasty »

NIe cce zeby wyszło ze mam jakieś pro-faszystkowskie poglądy, ale jak dla mnie faszyzm był ustorjem uczciwszym dla narodu niż taki komunizm czy co gorsza stalinizm. Tam przynajmniej tak perfidnie nie okłamywano ludu, jak to robił całysztab komuchów Stalina na czele z MOłotowem. Mówie tu oczywscie o faszyźmie a nie naziźmie bo tam też Goebbels sie popisał. Lecz co innego jakaś wojenna propaganda robiąca z wojaków żołnierzy wolnosci a co innego wciskanie ludziom tak już niewyobrażalnych bzdur jak. Stalin cudowny ojciec narodu dbający o każdego z osobna jak i jednocześnie o cały naród. Mimo wszystko nazizm, faszyzm, komunizm, stalinizm jeden ten sam terror.
"Ja z synowcem na czele i jakoś to będzie"
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ale Hitler to samo wciskał swojemu narodowi, że dba o wszystkich, że jest nieomylny, że dysponuje geniuszem strategicznym itd. :)

Nazizm był "uczciwszy" ale dla tych, którzy zostali uznani za Aryjczyków, zwróc uwagę, że dla tej części narodu niemieckiego i innych narodów, która nie została uznana za Aryjczyków był mniej "uczciwy".

Komunizm tępił jednak węższe grupy ludności i współpracując odpowiednio nawet ludzie pochodzący z warstwy ziemiańskiej się przechowywali, w końcu komunistom też jakaś inteligencja była potrzebna.

Tak jak w "Pułkowniku Kwiatkowskim" Kwiatkoś mógł zostac SBekiem i się uratowac nawet mimo tego, że sporo nabroił, ale to wymagało pójścia na współpracę. Żydzi z reguły nie mieli takiej szansy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”