Studzianki 1944

Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Studzianki 1944

Post autor: Andrzej »

Zaczynam pisać książkę o Studziankach a właściwie o działaniach 1 BPanc w tym rejonie. I nasuwa mnie się jedno pytanie czy brygada odniosła tam sukces czy też poniosła klęskę ? Zbieram o tych walkach wszystko. Mam sporo ale liczę na innych forumowiczów.
Andrzej
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Ładnie, a wydasz ja? Bo ja jestem chętny, ale chyba Niemcy były w gorszej sytuacji więc to aż takie wielkie zwycięstwo nie było.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Po to przecież piszę żeby wydać. Zlecił mi tą robotę wydawca więc nie będzie problemu. Kłopot mam z ustaleniem strat zadanych Niemcom. Wiem że wysłano dwa meldunki o nich jeden do dowództwa 4 K Strz Gw drugi do dowództwa wojsk pancernych i zmechanizowanych przy dowództwie Armii Polskiej. Co ciekawe oba się znacznie różnią.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Andrzej pisze:Kłopot mam z ustaleniem strat zadanych Niemcom. Wiem że wysłano dwa meldunki o nich jeden do dowództwa 4 K Strz Gw drugi do dowództwa wojsk pancernych i zmechanizowanych przy dowództwie Armii Polskiej. Co ciekawe oba się znacznie różnią.
Andrzeju, ta bitwa podobnie jak Lenino jest do dziś z tego co słyszałem pełna przekłamać.

Chętnie dowiem się czegoś więcej, liczę też, że podrzucisz nam coś na naszą stronę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 grudnia 2010, 17:21 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

Podasz też autora (czyli siebie) i pełny tytuł, bo już się nie mogę doczekać :twisted:

A jakie książki wydałeś do tej pory i gdzie?
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez toldo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Wszystkie moje książki wydaje pan Ledwoch z wydawnictwa "Militaria". Do tej pory napisałem Tannenberg 1914, Wiedeń 1945, Belgrad 1944, Barbarossa cz II. Teraz wyjdzie Prochorowka 1943 a następnie Finlandia 1941, Budziszyn 1945. Obecnie piszę Studzianki i Białoruś 1941. Ponadto do kilku książek dałem swoje mapy i tabelki z OoB. Polecam wznowienie Balatonu.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Panowie, Rosjanie prawie nic na temat walk nie napisali. Trochę głupio że niemal cała 8 A Gw przez tydzień nie mogła pokonać oporu kilku niemieckich batalionów. Kłopot polega na tym, że Niemcy też prawie nic na temat walk na przyczółku nie napisali. T Sawicki podał że 5 sierpnia 19 DPanc posiadała 28 sprawnych wozów bojowych a DPSpad HG tylko 51. W polskich książkach brygada walczy z licznymi Tygrysami i Ferdynandami ale to zwykły bajer. Mapy znalazłem na japońskiej stronie gorzej z OoB tu mam sporo niedomówień. Teraz czekam na moją Prochorowkę, ma być wydana podobno w tym tygodniu, jak ktoś przeczyta niech da znać na forum. Będę bardzo zobowiązany.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andrzej, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Napisz więcej o tym jakie masz materiały, to może prędzej ktoś będzie mógł pomóc.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Leo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Co do Studzianek to w trzech książkach są trzy różne godziny pewnych faktów i nie wiem co z tym zrobić.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Andrzej pisze:Co do Studzianek to w trzech książkach są trzy różne godziny pewnych faktów i nie wiem co z tym zrobić.
Podać wszystkie trzy, wyjaśnić ku której Autor się skłania i dlaczego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Andy, łącznie zmieniany 1 raz.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Chcę ustalić stan sił niemieckich na poczatku sierpnia interesuja mnie 45 DGren, 19 DPanc, DSPanc HG. W książkach plskich nasze T - 34 niszczą liczne Ferdynandy (których na pewno nie było), Tygrysy (których raczej nie było) oraz Pantery (które mogły być) brakuje mi danych aby jednoznacznie określić co jest prawdą a co kłamstwem. Kupiłem sobie Prochorowkę 1943 i okazało się że wydawca wyciął część moich tabelek ja będę chciał je umieścić na forum.
Andrzej
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Straty niemieckie są chyba jedyną miarodajną miarą strat.
Ale jak nie ma źródeł, to by trzeba wygrzebać je z archiwów pewno...
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez AWu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Pan Przymanowski w "Studziankach" podał że 19 DPanc posiadała 90 czołgów i 40 dział szturmowych, DSP HG zaś 140 czołgów i 90 dział szturmowych. Co jest poprostu bzdurą. W dwumiesięczniku "Militaria XXwieku" podano dziennik bojowy dywizji HG w czasie walk pod Studziankami lecz ja go niestety nie mam tam podano stany dywizji oraz jej straty. Gdyby niemcy mieli ponad 350 wozów bojowych to by przyczółek zlikwidowana w góra dwa dni.
Andrzej
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Udało mnie się zdobyć poszukiwane Militaria XX wieku bomba te dane z mikrofilmów aleksandryjskich obalają p Przmanowskiego i nie tylko.
Andrzej
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

To kto w końcu mówi prawdę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”