Pododdziały rowerowe Wehrmachtu (w szczególności 30 DP)

fantomasz
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 10 marca 2018, 18:13

Pododdziały rowerowe Wehrmachtu (w szczególności 30 DP)

Post autor: fantomasz »

Dzień dobry,
jestem nowy na forum i to mój pierwszy post, dlatego chciałem się przywitać. Jestem historykiem (swego czasu pisałem o 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej). Aktualnie piszę książkę dot. II wojny światowej w rejonie Uniejowa. W opisie walk we wrześniu 1939 r. chcę naświetlić, poza bojem 60 pp z pododdziałami niem. 30 DP v. Briesena, sprawę mordu, jakiego 8 września dokonali żołnierze niemieccy na cywilnych mieszkańcach wsi Czekaj pod Uniejowem.
Ze wspomnień ocalałych wiemy, że dokonali tego czynu żołnierze, którzy przyjechali na rowerach.
Według moich informacji byli to albo żołnierze batalionu rozpoznawczego 30 DP (mjr Lindheim) albo 9 kompanii 3 baonu 46 pp.
Aufklärungs-Abteilung 30 dzień wcześniej dostał mocnego łupnia parę kilometrów od Czekaja, pod Balinem. Niepowodzenie w starciu z polską piechotą (I batalion 60 pp) i ciężkie straty poniesione przez Niemców mogły sprawić, że żołnierze postanowili odreagować porażkę, mszcząc się na ludności cywilnej. Ale czy to słuszny domysł?
Rozkazy dla 46 pp na 8 września przewidywały zdobycie Uniejowa, ale okazało się, że polskie wojska już miasto opuściły. Niemieckie dowództwo szczebla armijnego było bardzo zadowolone z przebiegu walk 8 września w całym pasie swojego działania, mocno rozciągniętego od Koźminka na zachodzie po Bielawy na wschodzie. Generał J. Blaskowitz sądził, że oddziały polskie nie będą nacierać w kierunku Łodzi, ale raczej odchodzić ku Warszawie. Podległym sobie oddziałom szybkim nakazał uchwycenie rejonu Sochaczewa, pozostałe miały poruszać się znacznie wolniej. Doświadczyli tego mieszkańcy Uniejowa. Niemcy dopuszczali się aktów terroru, zbrodni i wandalizmu. Wszystkich napotkanych mężczyzn zamknięto jako zakładników w kościele. Rozstrzeliwano cywilów w sąsiednich wsiach, oprócz wspomnianego Czekaja, także w Woli Przedmiejskiej, Spycimierzu, Niewieszu, Bronówku i innych miejscach. 46 pp resztę tego dnia miał "wolne".
Kto więc dokonał tej zbrodni? Rowerzyści którego pododzdiału?
Chcę po prawie 80 latach to wyjaśnić.

I teraz moje pytanie - czy jest tutaj jakiś fachowiec od "rowerzystów Wehrmachtu" lub 30 dywizji, który pomógłby mi rozwiać wątpliwości?

f.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”