Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 24 września 2017, 08:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Polacy na frontach Europy - mity i fakty
PostNapisane: niedziela, 10 września 2017, 15:05 
Général de Division

Ja też chętnie przeczytam na temat Zychowicza, ciągle nie znalazłem czasu na "Obłęd". Merytoryczną recenzję, nie fantastyczną bowiem już się przyjęło krytykować jego książki poprzez pryzmat jego osoby - coś napisał Zychowicz więc musi być złe.

Bez lania wody, konkrety.

PostNapisane: niedziela, 10 września 2017, 15:07 
General

Ja właśnie czekam aż przeczytasz Obłęd i wydasz opinię :)

PostNapisane: niedziela, 10 września 2017, 16:16 
Adjudant Commandant

Telamon, przeczytaj Obłęd. Warto. A jeżeli będziesz miał merytoryczne uwagi to z chęcią je poznam.

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 10:11 
Général de Division

Jest na mojej długiej liście, obok takiej pozycji jak "Gorzki triumf. Wojna chińsko-japońska 1937-1945" Polita. Tą ostatnią przeglądnąłem i mogę polecić, aczkolwiek nie jest pozbawiona banalnych błędów - głównie w kwestiach militarno-technicznych, które autor mógł sprawdzić choćby w wikipedii. Polecam się zaopatrzyć choć pamiętajcie - to 800 stron, aczkolwiek napisanych w dobrym stylu.

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 11:29 
Generał Broni

Skoro dyskurs skręcił ku Zychowiczowi, to ja zaskoczę chyba kolegów.
Jedyną jego książkę, którą czytałem bardzo, bardzo polecam. To "Opcja niemiecka". Od strony faktograficznej znakomita. Publicystykę można odrzucić, ale co do faktów, to tytaniczna robota.
Polecam do przeczytania i wyciągnięcia własnych wniosków. Nie należy do tej pracy z góry się uprzedzać mając na uwadze autora!

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)

PostNapisane: poniedziałek, 11 września 2017, 23:09 
Sous-lieutenant

cdc9 napisał(a):
Skoro dyskurs skręcił ku Zychowiczowi, to ja zaskoczę chyba kolegów.
Jedyną jego książkę, którą czytałem bardzo, bardzo polecam. To "Opcja niemiecka". Od strony faktograficznej znakomita. Publicystykę można odrzucić, ale co do faktów, to tytaniczna robota.
Polecam do przeczytania i wyciągnięcia własnych wniosków. Nie należy do tej pracy z góry się uprzedzać mając na uwadze autora!

Ja też uważam, że warto przeczytać. Czytałem obydwie, te najbardziej kontrowersyjne i pomimo to, że nie potrafię się zgodzić z facetem i przeczy to moim przekonaniom, to książkę o powstaniu i pakcie Ribentrop-Beck, przeczytać wypada aby wyciągnąć własne wnioski. chociaż teraz to trudno o jakieś obiektywne wnioski, po tak wielkiej burzy medialnej jaka się rozpętała wokół tego wszystkiego.

Ja wyciągnąłem miedzy innymi takie możliwe wnioski, które są podstawą konfliktu:

- pierwszym oskarżeniem przeciwników, jest to, że obydwie książki są celowo i cynicznie napisane aby poprzez kontrowersyjność i skandaliczność osiągnąć sprzedaż. Niestety w takim świecie żyjemy, że nawet nie wiem jakby się autor zapierał to ciężko uwierzyć w jego szczere intencje. Zawsze można powiedzieć, że nie musiał dolewać oliwy do ognia na licznych spotkaniach promocyjnych.

- temat książki o powstaniu Warszawskim, porusza bardzo ważną kwestię społeczną, która niestety dzieliła i dzieli do tej pory społeczeństwo i gdy patrząc pod katem kilkuset tyś ofiar cywilnych w tym, kilkanaście tyś powstańców, to daje to do myślenia.
Jednak trudno za mordy cywilów obwiniać powstańców, bo Wehrmacht nie dokonał by takiej masakry, co uczyniły same brygady SS Dirlewangera, które wg historyków wymordowały od 25-30 tys cywilów, w masowych egzekucjach, dodać do tego należy masowe zbrodnie dokonywane przez RONE Kamińskiego, którego Ukraińcy byli nie lepsi a nawet gorsi od SS.

- kolejnym wnioskiem wg mnie jest błędna interpretacja większości czytelników, którzy nie rozumieli sytuacji wojny, mentalności ludzi, a co najważniejsze wychowania i priorytetów ówczesnej polskiej młodzieży, a książki oceniają z perspektywy czasów dzisiejszych.

- ostatnim, wg mnie najmniej wyjaśnionym i zagmatwanym wnioskiem, są decyzje i manipulacje polityczne, na temat których nie chcę i nie będę się wypowiadał, wedle zasady, że "gów...a lepiej nie ruszać". Czekamy na odtajnienie archiwów brytyjskich, które zostały po wojnie utajnione na 100 lat. Mam nadzieje, że to wyjaśni wiele, łącznie z takimi rzeczami jak polskie złoto i śmierć Sikorskiego.

Co do książki "Pakt Ribbentrop-Beck", to zdecydowanie jest to bardzo ciekawa lektura i warta przeczytania, ale czy realna w swoich założeniach? Ja wątpię.

Na koniec dodam, że pomimo tego, że zawsze staram się stawiać na miejscu neutralnym i jak najmniej dopuszczać emocje, to mimo wszystko mam swoje poglądy, wynikające głównie z wychowania, które nie pozwalają mi się pogodzić ze wszystkim co co autor napisał, głównie mowa tu o książce "Obłęd44".

Pozdrawiam

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/

PostNapisane: wtorek, 12 września 2017, 12:41 
Generał Broni

Dla jasności: Pakt Beck-Ribbentrop i Opcja niemiecka, to dwie RÓŻNE książki.
Ja pisałem tylko o Opcji ...

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)

PostNapisane: wtorek, 12 września 2017, 12:46 
Adjudant Commandant

Philip79 napisał(a):
Na koniec dodam, że pomimo tego, że zawsze staram się stawiać na miejscu neutralnym i jak najmniej dopuszczać emocje, to mimo wszystko mam swoje poglądy, wynikające głównie z wychowania, które nie pozwalają mi się pogodzić ze wszystkim co co autor napisał, głównie mowa tu o książce "Obłęd44".

I to najprawdopodobniej jest najlepsze podsumowanie dyskusji o książkach Zychowicza. Duży plus za zdanie sobie z tego sprawy i za szczerość.

PostNapisane: wtorek, 12 września 2017, 16:49 
Sous-lieutenant

Chciałbym ponowić prośbę, iż usilnie staram się znaleźć dokument o człowieku, który przeżył wybuchy obydwu bomb w Hiroszimie i Nagasaki. Film oglądałem kilka lat temu, bodajże na Planete i nie mogę go nigdzie znaleźć :(
W necie są jedynie dość obszerne artykuły na temat pana Tsutomu Yamaguchi.
Dokument, w polskiej wersji nosi tytuł: "Człowiek, który przeżył".
Natomiast oryginalny tytuł brzmi „Niju Hibaku” w dosłownym tłumaczeniu (Dwa razy Zbombardowany)

Dla zainteresowanych podaje link do całkiem wyczerpującego i ciekawego materiału:

W ogóle interesują mnie filmy dokumentalne ukazujące tragedie ludzi po wybuchu w obu miastach, wiec będę wdzięczny także za inne linki, z tłumaczeniem na jęz. polski (na YT chyba obejrzałem już wszystkie o tej tematyce)

ps.
Hibakusha (Hibaksza) - to japońskie określenie ofiary wybuchu bomby atomowej, która przeżyła.

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]