Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 20 września 2017, 15:03

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Co w II RP wiedziano o "Akcji polskiej" i podobnych...
PostNapisane: środa, 23 grudnia 2015, 21:10 
Sous-lieutenant

Zastanawia mnie co wiedziano w II RP o "Akcji polskiej" i np. o "Wielkim Głodzie". Jak czytam Zychowicza i Ziemkiewicza to wychodzi na to, że władze o tym wiedziały, ale w tzw. ogólnych opracowaniach nic o tym nie ma. Czytałem ostatnio o wileńskim Słowie i tam wywnioskowałem, że te tematy nie były tam poruszane a teoretycznie ze względu na charakter pisma być powinny.

Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
http://wojennieplanszowkowo.blogspot.com/

Tytuł: Re: Co w II RP wiedziano o "Akcji polskiej" i podobnych...
PostNapisane: wtorek, 29 grudnia 2015, 12:01 
Général de Brigade

Jan1980 napisał(a):
Zastanawia mnie co wiedziano w II RP o "Akcji polskiej" i np. o "Wielkim Głodzie". Jak czytam Zychowicza i Ziemkiewicza to wychodzi na to, że władze o tym wiedziały, ale w tzw. ogólnych opracowaniach nic o tym nie ma. Czytałem ostatnio o wileńskim Słowie i tam wywnioskowałem, że te tematy nie były tam poruszane a teoretycznie ze względu na charakter pisma być powinny.

Jeśli chodzi o wiedzę społeczeństwa to w ogóle informacje o tym co dzieje się za granicą nie były powszechne. Ze względu na sytuację społeczną, duże różnice dochodowe i zacofanie całych regionów to nawet z wiedzą co dzieje się w stolicy było często krucho. Dodatkowo informacje były kontrolowane i cenzurowane przez władze.
Wielu autorów zbytnio patrzy na historię z obecnej perspektywy, nie biorąc pod uwagę dawnych uwarunkowań.

Białych i czerwonych bił!

PostNapisane: środa, 30 grudnia 2015, 21:01 
Sous-lieutenant

Dzięki za odpowiedź, ale nie o to mi chodziło. Nie sprecyzowałem.
Chodzi mi o ty czy o ww zbrodniach wiedzieli polscy politycy i tzw. elita?

Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
http://wojennieplanszowkowo.blogspot.com/

PostNapisane: czwartek, 28 stycznia 2016, 23:20 
Colonel Général

Podejrzewam, że trudno było to całkowicie ukryć. Natomiast chcesz się zastanawiać nad tym jak II RP powinna reagować na te działania, np. nagłaśniając je czy wykorzystując dla celów własnej polityki?

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: wtorek, 9 lutego 2016, 16:36 
Sous-lieutenant

Zdaje się, że nagłaśnianie sprawy nie było na rękę ówczesnym władzom i relacjom z Sowietami. Była to raczej zmowa milczenia na najwyższych szczeblach; przecież podobnie władze krajów zachodnich były informowane o tym, co się tam dzieje - do ambasady brytyjskiej były donoszone raporty o sytuacji przez samego Duranty`ego (tego samego, który w prasie pisał o sukcesach kolektywizacji i zaprzeczał wszystkiemu - za co dostał Pulitzera). A warto dodać, że byli też reporterzy (choćby Gareth Jones - patrz odnośnik niżej), którzy wiedzieli więcej i starali się nagłaśniać sprawę - bezowocnie. Decydowało pewnie to, co w przypadku Polski - interes polityczny, dbałość o relacje. U nas, tak sądzę, trzeba powiedzieć, że władze wykonały "dobrą robotę", bo, o ile wiem, sprawa nie była w ogóle nagłośniona publicznie. Chyba nic się nie przedostało. Ale też warto mieć na uwadze trudność z przepływem informacji w tamtym czasie (na co zwrócił uwagę Cisza)

Tutaj link do tekstów Duranty`ego, ale można tam odnaleźć więcej o wiedzy o głodzie na Zachodzie. Wiem, że nie do końca na temat (bo nic o Polsce), ale może komuś się przyda:
http://www.garethjones.org/soviet_artic ... arving.htm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]