Bombardowanie Drezna

Kto ma rację?

Należało się Niemcom za Londyn
3
60%
Miasto miało znaczenie strategiczne
0
Brak głosów
Nie mam zdania
0
Brak głosów
Miasto nie miało znaczenia strategicznego
1
20%
Osoby odpowiedzialne za ten nalot należało oskarżyć o zbrodnie wojenną
1
20%
 
Liczba głosów: 5
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Nico pisze:
wujaw pisze:Głosujący na pierwszą opcję powinni się wstydzić.
Nie mam sie czego wstydzic :evil: :!:

"Tak! zemsta, zemsta, zemsta na wroga, Z Bogiem i choćby mimo Boga!" - Dziady, część III, scena I
Nie wchodząc w szczególy mam wrażenie, że nie głosowałeś na zwycięzców ostatnich wyborów w Polsce.A gdyby nie dano Polakom szansy wybierania ponownie odpowiadałbyś jako Polak za zwycięskich w 2005 r polityków w roku 2018???.To może Ty i ja odpowiadamy za wprowadzenie Stanu Wojennego?Czujesz się odpowiedzialny za p.gen.W.Jaruzelskiego?Ilu w 1945 r żyło Niemców, którzy głosowali na NSDAP w ostatnich niemieckich wyborach?Ilu wtedy w Dreżnie było nie-Niemców?NALEŻAŁO SIĘ :?: :?: :?: Komu?
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Odpowiedzialnosc zbiorowa. Taka sama jaka stosowali Niemcy w kazdym zakatku okupowanej Europy. Jeden Niemiec zginal - rozstrzeliwano dziesieciu przypadkowyh osob. Nalezalo wszystkie miasta Niemiec w perzyne obrocic zgodnie z najstarszym prawem Hammurabiego. Oko za oko, zab za zab :!:

Tu nie chodzi o to, ze wybrali Hitlera i tyle. Tylko, ze wybrali go, a kiedy rozpoczal awanture na caly swiat nikt go nie powstrzymal. Kiedy w 1944 chcieli go zabic, to nie dlatego, ze wywolal wojne swiatowa, tylko dlatego, ze ja przegrywal.

Ja tam napewno nie odpowiadam za Stan Wojenny, urodzilem sie po jego wprowadzaniu ;).
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

Panowie Wujaw i Nico!
Przywoluje do rzeczy!
Tu jest czas i miejsce na dyskusję o bombardowaniu Drezna i bardzo bym prosił o nie odbieganie od tematu i rozwijanie wątków pobocznych...
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Raubritter »

To ja się jeszcze krótko odniosę do wątku pobocznego: argumenty Nico mnie nie przekonują. Gotów jestem zrozumieć, że wojna totalna ma swoje prawa i rozpętując taką wojnę, Niemcy powinni brać pod uwagę ewentualne koszty, w tym takie jak właśnie bombardowanie Drezna i płacz nad ofiarami bombardowania jest w kontekście niemieckich zbrodni niewłaściwe. Z drugiej strony to co proponuje Nico to już, moim zdaniem, zupełna aberracja. Bo też co stanowiłoby w takiej sytuacji o moralnej wyższości aliantów? Tylko to, że Niemcy zaczęli? Jeżeli ma się być tym dobrym to niestety trzeba się godzić z pewnym ograniczeniem swobody manewru.
I jeszcze jedno pytanie: nasza cywilizacja byłaby lepsza, gdyby proponowane przez Nico rozwiązania były stosowane? Byłaby w ogóle jakaś cywilizacja?
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Raubritter pisze:I jeszcze jedno pytanie: nasza cywilizacja byłaby lepsza, gdyby proponowane przez Nico rozwiązania były stosowane? Byłaby w ogóle jakaś cywilizacja?
Ile rzeczy wziela sredniowieczna Europa od starozytnej Grecji. Tej samej Grecji, gdzie w jednym zakatku, slabe, nowonarodzone dzieci zabijano. Gdzie podczas wojen cale miasta zaprzedawano w niewole i niszczono. A jednak, to ta cywilizacja wydala takie wspaniale osobistosci jak Homer, Platon, Arystoteles, Archimedes itd.

Tak, wiec nasza cywilizacja moglaby byc tak sama :) .
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Feldmarszałek Czupur pisze:Panowie Wujaw i Nico!
Przywoluje do rzeczy!
Tu jest czas i miejsce na dyskusję o bombardowaniu Drezna i bardzo bym prosił o nie odbieganie od tematu i rozwijanie wątków pobocznych...
Ciężko uniknąć lekkiego odwolywania się do kwestii nie związanych bezpośrednio z tematem, bo samo pytanie i odpowiedż nr 1 są nietuzinkowe.To pytanie i odpowiedż można połączyć w inne pytanie:"czy wolno z zemsty zamordować 200 000 ludności cywilnej wrogiego kraju?"A z tym wiązały się moje pytania o odpowiedzialność zwykłych ludzi za polityków, zwłaszcza że program Hitlera prowadzenia wojny nigdy nie był przedmiotem żadnego głosowania.
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

wujaw pisze:To pytanie i odpowiedż można połączyć w inne pytanie:"czy wolno z zemsty zamordować 200 000 ludności cywilnej wrogiego kraju?"
Przypomne, ze Churchill chcial wszystkich dygnitarzy III Rzeszy bez sadu rozstrzelac...

A co do pytania. Czy w Dreznie nie bylo, ani jednego zolnierza niemieckiego, ani jednego fabryki produkujacej na potrzeby wojska, ani jednego czolgu, ani jednej beczki z paliwem, ani jednej skrzynki z aumunicja? Jesli nie to byla to zbrodnia. Jesli jednak byl choc jeden zolnierz, jedna fabryka, jeden magazyn amunicji, to atakowano cel wojskowy, a ludnosc cywilna zawsze ucierpi w wojnie totalnej, tak to bywa 8) :!:
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Pewnie, że byli! Przy okazji Nico uświadomiłeś mi, że przecież mogli być żołnierze na urlopie!!!To przesądza sprawę.Bombardowanie było niezbędne!
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

A czy oprócz wzgledów moralnych, ktoś ze spajalistów (ja sie nie czuję na siłach ;-) ), z łaski swojej przejdzie to kwestii - miało to jakiekolwiek znaczenie w sensie strategicznym czy też nie?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Zajrzyj pod ten adres podany przeze mnie na Forum DWS tam rozważano tę kwestię .
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Feldmarszałek Czupur
Lieutenant
Posty: 551
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Feldmarszałek Czupur »

Przybyłem, zobaczyłem, przeczytałem...
Ale może ktoś z koleżeństwa ma swoje zdanie...
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

wujaw pisze:Pewnie, że byli! Przy okazji Nico uświadomiłeś mi, że przecież mogli być żołnierze na urlopie!!!To przesądza sprawę.Bombardowanie było niezbędne! :idea:
No widzisz :) , a dodatkowo jak to efektownie wygladalo ! Morale Niemcow musialo dna juz siegnac :twisted: :!:
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43395
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Temat nawiązuje po części do ostatnio dyskutowanych spraw, więc żeby się nie powtarzac myślę, że warto przejrzec.

Słowiku i Vikingu - przejrzyjcie również i powstawiajcie odnośniki z linkami jak uznacie za stosowne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Wieczny temat, masa roznych opinii, jednak jedno mnie zaciekawilo :)

Nico napisal:
Czy w Dreznie nie bylo, ani jednego zolnierza niemieckiego, ani jednego fabryki produkujacej na potrzeby wojska, ani jednego czolgu, ani jednej beczki z paliwem, ani jednej skrzynki z aumunicja? Jesli nie to byla to zbrodnia. Jesli jednak byl choc jeden zolnierz, jedna fabryka, jeden magazyn amunicji, to atakowano cel wojskowy, a ludnosc cywilna zawsze ucierpi w wojnie totalnej, tak to bywa 8) Exclamation
Uniewinniles tym wlasnie kazdy wiekszy atak bombowy wszystkich stron.
Warszawa 1939 to nie zbrodnia (byl tam przynajmniej jeden z wyzej wymienionych punktow), wszelkie wieksze naloty na Niemcy, Anglie itd. tez nie :)
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”