Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 20 września 2017, 14:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego
PostNapisane: środa, 15 kwietnia 2015, 12:23 
Porucznik

Kiedyś na wycieczce w Rydze, trochę prowokacyjnie, zwiedzałem miasto ubrany w tiszert z podobizną Hansa Klossa. Pamiętam, że widok gościa w niemieckim mundurze wywoływał zdecydowanie pozytywne bądź neutralne emocje wśród tubylców.
Co do weteranów, to pewno dla znacznej cześci tych młodych ludzi w latach 1941-44, to był pierwszy mundur jaki na siebie w życiu włożyli. A widać ten pierwszy wspomina się najmilej, skoro nawet Piłsudski do końca życia paradował w swoim pierwszym, który pośrednio dostal też od okupanta. ;) W 1940 zobaczyli upadek swojego państwa i chyba musieli zdawać sobie sprawę z arcytragicznej sytuacji geopolitycznej w jakiej się znajdują. Szczerze mówiąc to na ich miejscu wtedy by mnie guzik obchodziło kto są ci esesmani, Einzatzgruppen i ile mają istnień ludzkich na sumieniu - dają mi obroń, wyciągają z więzienia, idę walczyć z zaborcą, do celu choćby z diabłem. Dla nich Hitler był tym, kim dla nas Napoleon w XIX w. - przy wrogości reszty Europy, dawał jakąś tam nadzieję i wiarę we własne skromne siły. A z drugiej strony czego mają się teraz po latach wstydzić ci starcy, którzy w odczuciu większości swoich rodaków byli wojskiem łotewskim? Może udawać, że tak naprawdę to nie lubili nazistów i gromadnie twierdzić, że każdy był sanitariuszem lub pracował na kuchni? Stroić się w piórka nawróconych przez UE antyfaszystow i paradować na marszach w dresikach z flagą zjednoczonej Europy? Zło jest złem, ale życie to właśnie sztuka wyboru między tym mniejszym złem.

PostNapisane: środa, 15 kwietnia 2015, 12:36 
Censor

maciunia napisał(a):
A z drugiej strony czego mają się teraz po latach wstydzić ci starcy, którzy w odczuciu większości swoich rodaków byli wojskiem łotewskim?

Z uwagi na rozwinięte procesy miażdżycowe niczego.

Sun Tzu

PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2015, 21:43 
Sous-lieutenant

Cytuj:
Swoją drogą jakby był inny klimat :? to bym wcale nie płakał, jakby tam wjechali uprzejmi ludzie w turystycznym wojażu z Krymu i zrobili z tym towarzystwem porządek :twisted:
Z Litwinami też by mogli; przydałoby się. Nasi nic nie robią, to nic dziwnego, że Polacy z AWPL przyczepiają sobie gieorgijewki. A tak... już dwa razy Rosjanie zabierali Wilno Polsce żeby je oddać Litwinom. Za trzecim razem mogliby zrobić na odwrót :twisted: :lol:

Jestem w szoku, że na tym forum można wypisywać takie bzdury. Na DWŚ by to nie przeszło :) Bacikiem poganiam Ciebie do biblioteki np. po "Nie trzeba mówić głośno" Mackiewicza.

Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
http://wojennieplanszowkowo.blogspot.com/

PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2015, 21:57 
Colonel Général

Warto odróżniać wypowiedzi w jakiejś tam mierze żartobliwe od tych pisanych zupełnie poważnie (choć są oczywiście sprawy, z których żartować się nie powinno). Ja cytowaną wypowiedź tak traktuję, choć kolegę Dartha zdarzyło mi się już kilka razy na tym forum obsztorcować. Co do innych for i zwyczajów na nich panujących, pozwolę sobie nie komentować, choć swoje zdanie też mam.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2015, 22:17 
Sous-lieutenant

W kontekście w jakim to zostało napisane ja tego jako żart nie odebrałem. No bo albo Darth to taki śmieszek a ja jestem ponurak, albo Darth w ogóle nic nie czyta i jego wiedza jest znikoma, albo czyta dużo ale jest tak ekstremalnie prawicowy/lewicowy, że strach się bać.
Ale mam szczerą nadzieję, że się tu objawi i poleci mi lektury, które (teoretycznie) będą wstanie skłonić mnie do jego poglądów.

PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2015, 22:56 
Colonel Général

Pewnie się objawi. Ja już się Wam nie wtrącam :).

Dodam tylko, że często można ocenić kto ile czyta np. po postach (w tym także po i ich zawartości), a zarówno tutaj jak i na DWS Darth naprodukował ich na chwilę obecną ponad 4000.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 6 lipca 2015, 23:26 
Sous-lieutenant

No tak. Niby racja. Ale co można napisać o poglądach osoby, która potępia całe 2 dywizje piechoty dlatego, że mała część z służących w nich żołnierzy była mordercami (i z tego co pamiętam dotyczy to tylko 1 dywizji)? I jeszcze serwuje teksty "rodem z onetu". Naprawdę jestem ciekawy co Darth przeczytał o Łotwie i Estonii podczas II WŚ. Poza tym ja nie twierdzę, że On nic nie przeczytał tylko, że może mieć naprawdę ekstremalne poglądy - klapki na oczy: kto walczył przeciw ZSRR to podlec i faszysta (pogląd skrajnie lewicowy) lub kto walczył ramię w ramię z III Rzeszą ten podlec i Polski wróg (pogląd skrajne prawicowy).
Czekam na Dartha i z przyjemnością podczas dyskusji sam pogrzebie w mojej bibliotece/neciku. Bo kto wie, może Darth się specjalizuje w zagadnieniu i wyśle mi jakieś wartościowe ebooki w temacie, żeby i moja wiedza rosła.
Bo ja jeśli coś ogólnie mógłbym napisać o historii naszej części Europy, to to, że jest ona bardzo skomplikowana i że jednoznaczne oceny są często... głupiutkie.

PostNapisane: wtorek, 7 lipca 2015, 00:12 
Consul

Jan1980 napisał(a):
Cytuj:
Swoją drogą jakby był inny klimat :? to bym wcale nie płakał, jakby tam wjechali uprzejmi ludzie w turystycznym wojażu z Krymu i zrobili z tym towarzystwem porządek :twisted:
Z Litwinami też by mogli; przydałoby się. Nasi nic nie robią, to nic dziwnego, że Polacy z AWPL przyczepiają sobie gieorgijewki. A tak... już dwa razy Rosjanie zabierali Wilno Polsce żeby je oddać Litwinom. Za trzecim razem mogliby zrobić na odwrót :twisted: :lol:

Jestem w szoku, że na tym forum można wypisywać takie bzdury.

Dlaczego?
Mnie interesują POLACY, którzy na Litwie od ćwierćwiecza są szykanowani. A skoro inne metody nie pomagają... :twisted:

Cytuj:
Na DWŚ by to nie przeszło :)

Pewien jesteś? Niby dlaczego? (poza dość ścisłym przestrzeganiem regulaminowych granic okresu objętego dyskusją).

Cytuj:
Bacikiem poganiam Ciebie do biblioteki np. po "Nie trzeba mówić głośno" Mackiewicza.

??? Po co?

Cytuj:
Ale mam szczerą nadzieję, że się tu objawi i poleci mi lektury, które (teoretycznie) będą wstanie skłonić mnie do jego poglądów.

A po co miałbym cię skłaniać do przyjęcia moich poglądów?

Cytuj:
No tak. Niby racja. Ale co można napisać o poglądach osoby, która potępia całe 2 dywizje piechoty dlatego, że mała część z służących w nich żołnierzy była mordercami (i z tego co pamiętam dotyczy to tylko 1 dywizji)?

Bo zaciągnęli się akurat do formacji, która en masse została uznana za zbrodniczą. I takich np. ochotników duńskich, norweskich czy szwedzkich służących w Waffen-SS po wojnie nikt nie „honorował”; teraz też nie. Finowie też mieli garść swoich ochotników w W-SS. I jakoś się dzisiaj nimi publicznie nie „chwalą”.
A co do bycia mordercami - ciekawe, co by o tym powiedzieli ryscy Żydzi, o ile ktoś z nich by przeżył, by móc to uczynić… :twisted:

Cytuj:
I jeszcze serwuje teksty "rodem z onetu". Naprawdę jestem ciekawy co Darth przeczytał o Łotwie i Estonii podczas II WŚ.

Wystarczająco żeby wiedzieć, iż zrobili bardzo zły wybór. Jakoś Chorwaci (mimo, że mieli na sumieniu o wiele gorsze zbrodnie m.in. na Serbach) do SS się nie zaciągali, a ich „narodowa” dywizja była w Wehrmachcie.

Cytuj:
Poza tym ja nie twierdzę, że On nic nie przeczytał tylko, że może mieć naprawdę ekstremalne poglądy - klapki na oczy: kto walczył przeciw ZSRR to podlec i faszysta (pogląd skrajnie lewicowy) lub kto walczył ramię w ramię z III Rzeszą ten podlec i Polski wróg (pogląd skrajne prawicowy).

Ojej. Zagłęb się zatem w otchłanie Internetu i poczytaj, co i gdzie napisałem od ~2002 roku, nie tylko w „polskim” Internecie. Bo na razie to masz bardzo prostackie spojrzenie na to, co ci się wydaje, że jest moimi poglądami :P

Cytuj:
Czekam na Dartha i z przyjemnością podczas dyskusji sam pogrzebie w mojej bibliotece/neciku. Bo kto wiem, może Darth się specjalizuje w zagadnieniu i wyśle mi jakieś wartościowe ebooki w temacie, żeby i moja wiedza rosła.

Najwyraźniej nie jest ci to potrzebne, skoro masz swój własny, jedynie słuszny i niezmienny pogląd na całą sprawę. „Darthowej krucjaty” prowadzić tu nie zamierzam.

Cytuj:
Bo ja jeśli coś ogólnie mógłbym napisać o historii naszej części Europy, to to, że jest ona bardzo skomplikowana i że jednoznaczne oceny są często... głupiutkie.

A to niby czemu? Nawet Litwinom starczyło rozumu na to, żeby się do SS nie pchać, chociaż szaulisi dopuścili się zbrodni wcale nie gorszych. No to czemu miałbym „usprawiedliwiać” Łotyszy i Estończyków? Zwłaszcza za ich OBECNE działania?
Jakoś dzisiejsze władze Niemiec nie urządzają „dni pamięci weteranów SS walczących z bolszewicką nawałą”. A skoro tak, to może jednak niech się Bałtowie nie wystawiają do bicia ze swoimi „weteranami”?

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/

PostNapisane: wtorek, 7 lipca 2015, 07:07 
Général de Division

Cytuj:
Jakoś Chorwaci (mimo, że mieli na sumieniu o wiele gorsze zbrodnie m.in. na Serbach) do SS się nie zaciągali, a ich „narodowa” dywizja była w Wehrmachcie.

Nieprawda. Zaciągali. Vide 7 Dywizja Górska SS "Prinz Eugen".

PostNapisane: wtorek, 7 lipca 2015, 09:28 
General

Także 13 SS była chorwacka (muzułmańska co prawda, ale chorwacka).

PostNapisane: wtorek, 7 lipca 2015, 09:55 
Sous-lieutenant

Cytuj:
Dlaczego?
Mnie interesują POLACY, którzy na Litwie od ćwierćwiecza są szykanowani. A skoro inne metody nie pomagają... :twisted:

I metodą na to jest ponowne strzelanie do Wilnian jak kiedyś na wieży telewizyjnej czy tylko ruszenie na nich z saperkami (jak w Erewaniu)? Tylko uważaj, bo obecnie na litewskiej części Wileńszczyzny i w samym Wilnie mieszka masa Polaków i to nasi mogli by dostać.

Cytuj:
Ojej. Zagłęb się zatem w otchłanie Internetu i poczytaj, co i gdzie napisałem od ~2002 roku, nie tylko w „polskim” Internecie. Bo na razie to masz bardzo prostackie spojrzenie na to, co ci się wydaje, że jest moimi poglądami :P

Prostackie spojrzenie bo prostacko piszesz.

A do dyskusji o Łotyszach wrócę niebawem. Pozdrawiam serdecznie.

ps. te linki z niepolskich stron internetowych możesz zapodać jak masz ochotę.

PostNapisane: wtorek, 7 lipca 2015, 14:54 
Consul

Fromhold napisał(a):
Nieprawda. Zaciągali. Vide 7 Dywizja Górska SS "Prinz Eugen".

Głównie z jugosłowiańskich folksdeutschów... :ugeek: tudzież chorwackich Einsatzstaffel
http://www.dws-xip.pl/reich/waffen/7dgor.html

profes79 napisał(a):
Także 13 SS była chorwacka (muzułmańska co prawda, ale chorwacka).

Raczej bośniacka, mimo nazwy... :ugeek:
http://www.dws-xip.pl/reich/waffen/13dgor.html

Jan1980 napisał(a):
Cytuj:
Dlaczego?

I metodą na to jest ponowne strzelanie do Wilnian jak kiedyś na wieży telewizyjnej czy tylko ruszenie na nich z saperkami (jak w Erewaniu)? Tylko uważaj, bo obecnie na litewskiej części Wileńszczyzny i w samym Wilnie mieszka masa Polaków i to nasi mogli by dostać.

Sorry, ale nie mam zamiaru kontynuować dyskusji z kimś, kto stosuje prostackie erystyczne chwyty, z kukiełką na czele. Jeśli ine potrafisz inaczej, nie zabieraj głosu.

Cytuj:
ps. te linki z niepolskich stron internetowych możesz zapodać jak masz ochotę.

Skoro pisałeś o mnie wcześniej tak, jakbyś mnie znał z innych internetowych miejsc, to nie będę cię wyręczał w tym zbożnym dziele.

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat

PostNapisane: środa, 8 lipca 2015, 00:41 
Sous-lieutenant

No kolego. Oczami wyobraźni widzisz znów sowietów na Litwie a mi bezczelnie prostactwo zarzucasz :)
Chyba pora się ogarnąć. Tak jak tam? Saperką czy kulą w Litwina?

PostNapisane: środa, 8 lipca 2015, 12:47 
Consul

Jan1980 napisał(a):
No kolego. Oczami wyobraźni widzisz znów sowietów na Litwie a mi bezczelnie prostactwo zarzucasz :)
Chyba pora się ogarnąć. Tak jak tam? Saperką czy kulą w Litwina?

Po raz kolejny tworzysz kukiełki. :twisted:
Z marnym erystą dyskutować nie będę.

A żmudzińskich neoszaulisów prześladujących Polaków mam głęboko w staropolskiej rzyci :P
Na pohybel im! :twisted:

PostNapisane: środa, 8 lipca 2015, 14:35 
Colonel Général

Wydaje mi się, że po tej wymianie uprzejmości muszę Was prosić o kontynuowanie jej dalej (jeśli macie na to ochotę) za pomocą prywatnych wiadomości. Tutaj proszę zamieszczać jedynie posty merytoryczne.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]