Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Jan1980 »

Swoją drogą jakby był inny klimat :? to bym wcale nie płakał, jakby tam wjechali uprzejmi ludzie w turystycznym wojażu z Krymu i zrobili z tym towarzystwem porządek :twisted:
Z Litwinami też by mogli; przydałoby się. Nasi nic nie robią, to nic dziwnego, że Polacy z AWPL przyczepiają sobie gieorgijewki. A tak... już dwa razy Rosjanie zabierali Wilno Polsce żeby je oddać Litwinom. Za trzecim razem mogliby zrobić na odwrót :twisted: :lol:
Jestem w szoku, że na tym forum można wypisywać takie bzdury. Na DWŚ by to nie przeszło :) Bacikiem poganiam Ciebie do biblioteki np. po "Nie trzeba mówić głośno" Mackiewicza.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Raleen »

Warto odróżniać wypowiedzi w jakiejś tam mierze żartobliwe od tych pisanych zupełnie poważnie (choć są oczywiście sprawy, z których żartować się nie powinno). Ja cytowaną wypowiedź tak traktuję, choć kolegę Dartha zdarzyło mi się już kilka razy na tym forum obsztorcować. Co do innych for i zwyczajów na nich panujących, pozwolę sobie nie komentować, choć swoje zdanie też mam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Jan1980 »

W kontekście w jakim to zostało napisane ja tego jako żart nie odebrałem. No bo albo Darth to taki śmieszek a ja jestem ponurak, albo Darth w ogóle nic nie czyta i jego wiedza jest znikoma, albo czyta dużo ale jest tak ekstremalnie prawicowy/lewicowy, że strach się bać.
Ale mam szczerą nadzieję, że się tu objawi i poleci mi lektury, które (teoretycznie) będą wstanie skłonić mnie do jego poglądów.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Raleen »

Pewnie się objawi. Ja już się Wam nie wtrącam :).

Dodam tylko, że często można ocenić kto ile czyta np. po postach (w tym także po i ich zawartości), a zarówno tutaj jak i na DWS Darth naprodukował ich na chwilę obecną ponad 4000.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Jan1980 »

No tak. Niby racja. Ale co można napisać o poglądach osoby, która potępia całe 2 dywizje piechoty dlatego, że mała część z służących w nich żołnierzy była mordercami (i z tego co pamiętam dotyczy to tylko 1 dywizji)? I jeszcze serwuje teksty "rodem z onetu". Naprawdę jestem ciekawy co Darth przeczytał o Łotwie i Estonii podczas II WŚ. Poza tym ja nie twierdzę, że On nic nie przeczytał tylko, że może mieć naprawdę ekstremalne poglądy - klapki na oczy: kto walczył przeciw ZSRR to podlec i faszysta (pogląd skrajnie lewicowy) lub kto walczył ramię w ramię z III Rzeszą ten podlec i Polski wróg (pogląd skrajne prawicowy).
Czekam na Dartha i z przyjemnością podczas dyskusji sam pogrzebie w mojej bibliotece/neciku. Bo kto wie, może Darth się specjalizuje w zagadnieniu i wyśle mi jakieś wartościowe ebooki w temacie, żeby i moja wiedza rosła.
Bo ja jeśli coś ogólnie mógłbym napisać o historii naszej części Europy, to to, że jest ona bardzo skomplikowana i że jednoznaczne oceny są często... głupiutkie.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Darth Stalin »

Jan1980 pisze:
Swoją drogą jakby był inny klimat :? to bym wcale nie płakał, jakby tam wjechali uprzejmi ludzie w turystycznym wojażu z Krymu i zrobili z tym towarzystwem porządek :twisted:
Z Litwinami też by mogli; przydałoby się. Nasi nic nie robią, to nic dziwnego, że Polacy z AWPL przyczepiają sobie gieorgijewki. A tak... już dwa razy Rosjanie zabierali Wilno Polsce żeby je oddać Litwinom. Za trzecim razem mogliby zrobić na odwrót :twisted: :lol:
Jestem w szoku, że na tym forum można wypisywać takie bzdury.
Dlaczego?
Mnie interesują POLACY, którzy na Litwie od ćwierćwiecza są szykanowani. A skoro inne metody nie pomagają... :twisted:
Na DWŚ by to nie przeszło :)
Pewien jesteś? Niby dlaczego? (poza dość ścisłym przestrzeganiem regulaminowych granic okresu objętego dyskusją).
Bacikiem poganiam Ciebie do biblioteki np. po "Nie trzeba mówić głośno" Mackiewicza.
??? Po co?
Ale mam szczerą nadzieję, że się tu objawi i poleci mi lektury, które (teoretycznie) będą wstanie skłonić mnie do jego poglądów.
A po co miałbym cię skłaniać do przyjęcia moich poglądów?
No tak. Niby racja. Ale co można napisać o poglądach osoby, która potępia całe 2 dywizje piechoty dlatego, że mała część z służących w nich żołnierzy była mordercami (i z tego co pamiętam dotyczy to tylko 1 dywizji)?
Bo zaciągnęli się akurat do formacji, która en masse została uznana za zbrodniczą. I takich np. ochotników duńskich, norweskich czy szwedzkich służących w Waffen-SS po wojnie nikt nie „honorował”; teraz też nie. Finowie też mieli garść swoich ochotników w W-SS. I jakoś się dzisiaj nimi publicznie nie „chwalą”.
A co do bycia mordercami - ciekawe, co by o tym powiedzieli ryscy Żydzi, o ile ktoś z nich by przeżył, by móc to uczynić… :twisted:
I jeszcze serwuje teksty "rodem z onetu". Naprawdę jestem ciekawy co Darth przeczytał o Łotwie i Estonii podczas II WŚ.
Wystarczająco żeby wiedzieć, iż zrobili bardzo zły wybór. Jakoś Chorwaci (mimo, że mieli na sumieniu o wiele gorsze zbrodnie m.in. na Serbach) do SS się nie zaciągali, a ich „narodowa” dywizja była w Wehrmachcie.
Poza tym ja nie twierdzę, że On nic nie przeczytał tylko, że może mieć naprawdę ekstremalne poglądy - klapki na oczy: kto walczył przeciw ZSRR to podlec i faszysta (pogląd skrajnie lewicowy) lub kto walczył ramię w ramię z III Rzeszą ten podlec i Polski wróg (pogląd skrajne prawicowy).
Ojej. Zagłęb się zatem w otchłanie Internetu i poczytaj, co i gdzie napisałem od ~2002 roku, nie tylko w „polskim” Internecie. Bo na razie to masz bardzo prostackie spojrzenie na to, co ci się wydaje, że jest moimi poglądami :P
Czekam na Dartha i z przyjemnością podczas dyskusji sam pogrzebie w mojej bibliotece/neciku. Bo kto wiem, może Darth się specjalizuje w zagadnieniu i wyśle mi jakieś wartościowe ebooki w temacie, żeby i moja wiedza rosła.
Najwyraźniej nie jest ci to potrzebne, skoro masz swój własny, jedynie słuszny i niezmienny pogląd na całą sprawę. „Darthowej krucjaty” prowadzić tu nie zamierzam.
Bo ja jeśli coś ogólnie mógłbym napisać o historii naszej części Europy, to to, że jest ona bardzo skomplikowana i że jednoznaczne oceny są często... głupiutkie.
A to niby czemu? Nawet Litwinom starczyło rozumu na to, żeby się do SS nie pchać, chociaż szaulisi dopuścili się zbrodni wcale nie gorszych. No to czemu miałbym „usprawiedliwiać” Łotyszy i Estończyków? Zwłaszcza za ich OBECNE działania?
Jakoś dzisiejsze władze Niemiec nie urządzają „dni pamięci weteranów SS walczących z bolszewicką nawałą”. A skoro tak, to może jednak niech się Bałtowie nie wystawiają do bicia ze swoimi „weteranami”?
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Fromhold »

Jakoś Chorwaci (mimo, że mieli na sumieniu o wiele gorsze zbrodnie m.in. na Serbach) do SS się nie zaciągali, a ich „narodowa” dywizja była w Wehrmachcie.
Nieprawda. Zaciągali. Vide 7 Dywizja Górska SS "Prinz Eugen".
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Jan1980 »

Dlaczego?
Mnie interesują POLACY, którzy na Litwie od ćwierćwiecza są szykanowani. A skoro inne metody nie pomagają... :twisted:
I metodą na to jest ponowne strzelanie do Wilnian jak kiedyś na wieży telewizyjnej czy tylko ruszenie na nich z saperkami (jak w Erewaniu)? Tylko uważaj, bo obecnie na litewskiej części Wileńszczyzny i w samym Wilnie mieszka masa Polaków i to nasi mogli by dostać.
Ojej. Zagłęb się zatem w otchłanie Internetu i poczytaj, co i gdzie napisałem od ~2002 roku, nie tylko w „polskim” Internecie. Bo na razie to masz bardzo prostackie spojrzenie na to, co ci się wydaje, że jest moimi poglądami :P
Prostackie spojrzenie bo prostacko piszesz.

A do dyskusji o Łotyszach wrócę niebawem. Pozdrawiam serdecznie.

ps. te linki z niepolskich stron internetowych możesz zapodać jak masz ochotę.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Darth Stalin »

Fromhold pisze:Nieprawda. Zaciągali. Vide 7 Dywizja Górska SS "Prinz Eugen".
Głównie z jugosłowiańskich folksdeutschów... :ugeek: tudzież chorwackich Einsatzstaffel
http://www.dws-xip.pl/reich/waffen/7dgor.html
Jan1980 pisze:
Dlaczego?
Mnie interesują POLACY, którzy na Litwie od ćwierćwiecza są szykanowani. A skoro inne metody nie pomagają... :twisted:
I metodą na to jest ponowne strzelanie do Wilnian jak kiedyś na wieży telewizyjnej czy tylko ruszenie na nich z saperkami (jak w Erewaniu)? Tylko uważaj, bo obecnie na litewskiej części Wileńszczyzny i w samym Wilnie mieszka masa Polaków i to nasi mogli by dostać.
Sorry, ale nie mam zamiaru kontynuować dyskusji z kimś, kto stosuje prostackie erystyczne chwyty, z kukiełką na czele. Jeśli ine potrafisz inaczej, nie zabieraj głosu.
ps. te linki z niepolskich stron internetowych możesz zapodać jak masz ochotę.
Skoro pisałeś o mnie wcześniej tak, jakbyś mnie znał z innych internetowych miejsc, to nie będę cię wyręczał w tym zbożnym dziele.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Jan1980 »

No kolego. Oczami wyobraźni widzisz znów sowietów na Litwie a mi bezczelnie prostactwo zarzucasz :)
Chyba pora się ogarnąć. Tak jak tam? Saperką czy kulą w Litwina?
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Darth Stalin »

Jan1980 pisze:No kolego. Oczami wyobraźni widzisz znów sowietów na Litwie a mi bezczelnie prostactwo zarzucasz :)
Chyba pora się ogarnąć. Tak jak tam? Saperką czy kulą w Litwina?
Po raz kolejny tworzysz kukiełki. :twisted:
Z marnym erystą dyskutować nie będę.

A żmudzińskich neoszaulisów prześladujących Polaków mam głęboko w staropolskiej rzyci :P
Na pohybel im! :twisted:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Raleen »

Wydaje mi się, że po tej wymianie uprzejmości muszę Was prosić o kontynuowanie jej dalej (jeśli macie na to ochotę) za pomocą prywatnych wiadomości. Tutaj proszę zamieszczać jedynie posty merytoryczne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Jan1980 »

Oczywiście racja Panie Moderatorze. Ale mam prawo się bronić! Zostało mi zarzucone, że jestem litewskim nacjonalistą.
Oto moje zdjęcie podczas przekraczania polsko- litewsko- białoruskiej granicy (jej części polsko - litewskiej) w celu dostania się do Druskiennik i zrobienie sobie zdjęcia na miejscy gdzie kiedyś znajdowała się willa Dziadka:
https://picasaweb.google.com/1005671203 ... 4747071138

Obrazek

Oto mój namiot rozbity w Kamieńcu Podolskim:
https://lh3.googleusercontent.com/-eeN_ ... CT0840.JPG
Obrazek
Oto moje zdjęcie zrobione w Kirlibabie:
https://lh3.googleusercontent.com/-FuVS ... CT1285.JPG
Obrazek
Oto moje zdjęcie z Narwiku:
https://picasaweb.google.com/1005671203 ... 7645003906
Obrazek
Ja przed Ostrą Bramą:
https://lh3.googleusercontent.com/-X5db ... CN0952.JPG
Obrazek
Moje zdjęcie z Rossy:
https://lh3.googleusercontent.com/-e6CJ ... CN0988.JPG
Obrazek
Lata mijają a ja ( jakby Darth zechciał zwrócić uwagę na mój t-shitr)...
https://lh3.googleusercontent.com/-WWYi ... C02828.JPG
Obrazek
i polskie okopy na Sywuli:
https://picasaweb.google.com/1005671203 ... 9220995090
Obrazek
Czy jestem uwolniony od zarzutu nacjonalizmu litewskiego?
(ps. mam też zdjęcia z Łotwy ale tych bałem się wrzucać boz jednej strony to Inflanty i Kurlandia, ale z drugiej mam na nich groby łotewskich żołnierzy)
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Darth Stalin »

Jan1980 pisze:Oczywiście racja Panie Moderatorze. Ale mam prawo się bronić! Zostało mi zarzucone, że jestem litewskim nacjonalistą.
:?: :?: Kto ci niby to zarzucił? Znowu walczysz z kukiełkami? :twisted:

Prostowanie kolejnych kłamliwych twierdzeń to naprawdę ostatnia rzecz, na jaką mam ochotę, tym bardziej, że najwyraźniej nie masz zamiaru zaprzestać stosowania tanich erystycznych chwytów.
3 posty i w każdym "argument kukiełki" - sorry, ale jak dla mnie to jest powód, żeby przynajmniej czasowo dać ci parę dni odpoczynku abyś przemyślał swoje postępowanie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Defilada weteranów Legionu Łotewskiego

Post autor: Raleen »

Jan1980 - fajne zdjęcia i dzięki za ich zamieszczenie niezależnie od właściwego tematu.
Natomiast ja nie bardzo widzę tutaj zarzuty pod Twoim adresem, że jesteś litewskim nacjonalistą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”