Wieluń 1 września 1939 r.

Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Tak wiec tylko 1.Dlek. dzialala atakowala w kierunku Wielunia. Pytalem bo chcialem sie dowiedziec czy w 18.DP tez popelnbiono blad w rozpoznaniu...
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

slowik pisze:Dokladnie. Wielkie dzieki za informacje i rozmowe.

Ciekawi mnie dlaczego zawsze uwazano strzaly Westerplatte czy nawet i tutaj nalot na Wielun jako rozpoczecie wojny mimo ze faktycznie o 3:34 nastapil nalot na Tczew co tez jest udokumentowane :
*) na stronie internetowej Tczewa mozna tez o tym przeczytac linijke
*) Spis meldunku o "Time over target" Luftwaffe z 1.9.1939
Zastanawia mnie dlaczego malo kto na to zwraca uwage. Czy moze z powodu znaczenia Westerplatte...?
Kolego Slowiku,
melduję, że syn kupił dziś wydawnictwo pt. Encyklopedia II WŚ (takie zeszyty do zbierania w skoroszycie plus film na DVD), a tam stoi napisane, czerwonymi literkami : "1 IX :eskadra niemieckich bombowców nurkujących atakuje most w Tczewie. Rozpoczyna się agresja Niemiec na Polskę". Dalej dokładna informacja co, kiedy, jak i dlaczego w tym Tczewie. O Westerplatte piszą dalej jako o kolejnym miejscu ataku. W związku z tym informuję, że Wasz postulat został spełniony i mój syn jest już prawidłowo nauczany, a wraz z nim tysiące innych Polaków. :)
PS. Przy okazji tylko podam, że wydawnictwo jest interesujące, a film jest doskonały jako znakomite źródło informacji i ikonografii. Dla amatorów i dzieci-młodzieży godny polecenia. Dla zawodowców dobre uzupełnienie wiedzy. Mnie np. oczarowała mapka przedstawiająca bitwę pod Mokrą, o której tu pisaliśmy (plastyczna, jakby trójwymiarowa, dokładna).
Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Post autor: J E Y T »

To wreszcie jak jest... w podstawówce było 4:45 Westerplatte (wtedy już wiedziałem, że to tylko symbolicznie, że był wcześniej już nalot) później Wieluń, a teraz Tczew... Dlaczego Tczew? co tam było/stacjonowało?

Z góry dziękuje...
Pozdrawiam
J E Y T
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Kolego cdc9, bardzo sie ciesze to slyszec:
W związku z tym informuję, że Wasz postulat został spełniony i mój syn jest już prawidłowo nauczany, a wraz z nim tysiące innych Polaków. :)
Ide i otworze sobie winko :)
Jeyt, jest tak jak pisze w encyklopedii syna kolegi cdc9 :
"1 IX :eskadra niemieckich bombowców nurkujących atakuje most w Tczewie. Rozpoczyna się agresja Niemiec na Polskę"
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

JEYT poczytaj dokładnie całą naszą dysputę w tym topiku. Tak zaś na marginesie tam nic nie stacjonowało, chodziło tylko o most. Pisze o tym nawet Halder w swych dziennikach.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

A dokładnie biorąc chodziło o to, żeby nasi tegoż mostu nie wysadzili w powietrze. Stąd atak Stukasów, które miały poniszczyć przewody odpalające do ładunków wybuchowych, po czym specjalny pociąg pancerny z desantem piechoty miał most opanować. Akcja powiodła się (jakby to skomentował Monty :wink: ) w 50%, bo Stukasy rzeczywiście zrobiły swoje na piątkę. Tyle, ze ów pociąg pancerny został skierowany przez polskich kolejarzy ze stacji Szymankowo na niewłaściwy tor, następnie zatrzymany i zniszczony, zaś nasi saperzy na spokojnie pociągnęli nowe przewody i koncertowo wysadzili most w powietrze :!: :D
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

To chyba nie był pociąg pancerny, tylko "udawany" towarowy, z zakamuflowanym desantem.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

W sumie to chyba dwa, jeden bardziej opancerzony, drugi towarowy z liczniejszym desantem...
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Być może. Z głowy pisałem, a to kiepskie źródło informacji. :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Znowu kontrowersja. :) Czytajcie Panowie i wyciągnijcie z tego wnioski, bo ja sam nie wiem co o tym sądzić :shock: :
1. "......Na stacji Szymankowo wymordowali o świcie 1 września dwudziestu kilku kolejarzy, emerytowanego inspektora celnego oraz dwie kobiety. Następnie w przebraniu polskich kolejarzy ruszyli rozkładowym pociągiem na Tczew, aby podstępnie opanować most na Wiśle." (Apoloniusz Zawilski. Bitwy polskiego Września.),
2. ".....Akcja spaliła jednak na panewce, gdyż mający wykonać główne zadanie pociąg pancerny płk. Gerharda Medema został skierowany na boczny ślepy tor w nadgranicznym Szymankowie przez zawiadowcę stacji Pawła Szczecińskiego; w akcie odwetu grupa 21 kolejarzy i celników została wymordowana....." (Paweł Wieczorkiewicz. Kampania 1939 roku).
Jak z powyższego wynika wcale się Wam nie dziwię, że nie wiecie jaki to był pociąg - ja sięgnąłem do źródeł i nie mam nawet pojęcia w jakiej kolejności przebiegały zdarzenia. :oops: :shock:
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Tzn. byly dwa pociagi tak?
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Nie wiem. :oops: Muszę "pogrzebać" głębiej w bibliotece, a może jeszcze coś znajdę. Nade wszystko zwróć uwagę na to, że w tych dwóch tekstach jest inna kolejność zdarzeń. :shock:
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

W sumie nie wiadomo kiedy i jak ich wymordowali...
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”