Szlomo Sand - Kiedy i jak wynaleziono Naród Żydowski

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Szlomo Sand - Kiedy i jak wynaleziono Naród Żydowski

Post autor: Match »

Czytał ktoś? To, że Żydzi nie są wspólnotą etniczną, a kulturowo-religijną nie jest nową tezą, jednak to chyba pierwsza książka, któa szerzej omawia ten temat. Autor przekonywająco obala stwierdzenie o wygnaniu Żydów z Izraela po powstaniu w roku 73 i twierdzi, że ich ekspansja jest skutkiem misjonarstwa. Mnie przekonał, polecam.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Szlomo Sand - Kiedy i jak wynaleziono Naród Żydowski

Post autor: elahgabal »

Mam na półce i czeka na swoją kolej. Z tego co zaraz na początku przeczytałem pierwsze ok. 50 stron trudno mi oceniać, ale mam nadzieję, że obejdzie się bez rozczarowań poznawczych.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Szlomo Sand - Kiedy i jak wynaleziono Naród Żydowski

Post autor: Strategos »

Przed wydaniem w Polsce, tej książki pojawiły się jej główne tezy w necie. Szokowały kategorycznością stwierdzeń, których nauka się wystrzega w trudnych, wymykających się naukowej obserwacji kwestiach chyba, że są (twierdzenia) one poparte bardzo mocnymi dowodami. Myślę, że warto będzie tę pozycję przeczytać.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”