Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest czwartek, 16 sierpnia 2018, 18:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Którego z cesarzy rzymskich można uważać za "największego"?
Oktawian August (27 p.n.e. - 14 n.e.) 47%  47%  [ 14 ]
Titus (79-81) 0%  0%  [ 0 ]
Trajan (98-117) 20%  20%  [ 6 ]
Hadrian (117-138) 7%  7%  [ 2 ]
Marek Aureliusz (161-180) 17%  17%  [ 5 ]
Septymiusz Sewerus (193-211) 3%  3%  [ 1 ]
Dioklecjan (284-305) 0%  0%  [ 0 ]
Konstantyn I (307-337) 3%  3%  [ 1 ]
Julian Apostata (361-363) 0%  0%  [ 0 ]
Teodozjusz (379-395) 0%  0%  [ 0 ]
Teodozjusz II (401-450) 0%  0%  [ 0 ]
Antoninus Pius (138-161) 0%  0%  [ 0 ]
Inny 3%  3%  [ 1 ]
Liczba głosów : 30
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 9 kwietnia 2010, 15:42 
Général en Chef

Teufel napisał(a):
Główne środki oporu buntu zdobył Tytus

To kwestii nie ulega.

Teufel napisał(a):
on też odbył triumf

Tylko, że właśnie triumf odbył z Wespazjanem. Jak dla mnie (teza autorska), Tytus brał w nim udział z racji pochodzenia. Gdyby był "zwykłym" dowódcą, pewnie dostałby odznaczenia, może owację. Z racji bycia następcą, dostąpił zaszczytu "triumfowania".
Krawczuk podaje (źródła nie posiadam), że Domicjan też wziął udział w pochodzie triumfalnym...
Wydaje mi się, że skoro Tytus nie był formalnie współwładcą, to jednak (równie formalnie) "wojnę żydowską" należałoby zaliczać do osiągnięć "cesarskich" Wespazjana. Tytus wojnę wygrał, ale jak dla mnie nie jako cesarz...

Zresztą - jeszcze względem ankiety - obecność Tytusa, przy równoczesnym braku Wespazjana jest skądinąd dziwna.

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 11:48 
Tribunus Angusticlavius

Ja nie jestem surowa, tylko staram się być obiektywna ;) Dobra opinia o Tytusie jest efektem wielu czynników - poczynając od krótkiego panowania, poprzez cechy osobiste, a na propagandzie Józefa Flawiusza skończywszy.

Przychylam się do opinii elahgabala. Tytus faktycznie odbył triumf z Wespazjanem, ale na tym bynajmniej się nie skończyło, bo potem objął wraz z nim wspólną godność kapłańską, wspólny konsulat, władzę trybuńską i stanowisko cenzora. Wespazjan od samego początku obsypywał syna zaszczytami, a jakby tego było mało to na dodatek zlecił jeszcze bicie monet, które określały Tytusa mianem "designatus imperator" - naprawdę trudno byłoby wskazać bardziej jaskrawy przykład desygnacji na następcę ojca. Czy Tytus dostąpił by tego wszystkiego gdyby nie był synem swojego ojca? Rzecz mocno wątpliwa.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 17:02 
Adjudant

Największy to był Maksymin Trak :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]