Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 15 sierpnia 2018, 22:26

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Którego z cesarzy rzymskich można uważać za "największego"?
Oktawian August (27 p.n.e. - 14 n.e.) 47%  47%  [ 14 ]
Titus (79-81) 0%  0%  [ 0 ]
Trajan (98-117) 20%  20%  [ 6 ]
Hadrian (117-138) 7%  7%  [ 2 ]
Marek Aureliusz (161-180) 17%  17%  [ 5 ]
Septymiusz Sewerus (193-211) 3%  3%  [ 1 ]
Dioklecjan (284-305) 0%  0%  [ 0 ]
Konstantyn I (307-337) 3%  3%  [ 1 ]
Julian Apostata (361-363) 0%  0%  [ 0 ]
Teodozjusz (379-395) 0%  0%  [ 0 ]
Teodozjusz II (401-450) 0%  0%  [ 0 ]
Antoninus Pius (138-161) 0%  0%  [ 0 ]
Inny 3%  3%  [ 1 ]
Liczba głosów : 30
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 17 sierpnia 2007, 01:44 
Lieutenant

A ja autentycznie lubie Kaligulę :)

Co do najwybitniejszych - Klaudiusz, Hadrian (jakoś cenie go wyzej od trajana, nie wiem czemu) i chyba Septymiusz Sewer...

Nie znoszę Konstantyna i nikogo po nim. Może z wyjątkiem Apostaty.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 17 sierpnia 2007, 10:07 
Legatus Legionis

Hadrian? Nauczył armię siedzieć w koszarach tylko i pobudował im wszędzie murowane siedziby, co by im tyłki nie pomarzły w Brytanii i Germanii - jakoś wcześniej sobie radzili ;).
Tu najciekawszym władca wydaje się być Trajan, ostatni rasowy zdobywca, nie bał się kwękania urzędników na brak środków, po prostu je zdobywał. Dobra, hiszpańska krew. ;)
Ostatni cesarz "z jajami" to Galien, uratował Imperium przed rozkładem w połowie III w n.e., oczywiście nie ma go w tej ankiecie :?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 17 sierpnia 2007, 11:27 
Censor

Teufel napisał(a):
Hadrian? Nauczył armię siedzieć w koszarach tylko i pobudował im wszędzie murowane siedziby, co by im tyłki nie pomarzły w Brytanii i Germanii - jakoś wcześniej sobie radzili ;).

Ale oni i inni mieli trochę radości ze spokojnego życia w najwspanialszym imperium tych dni :) a nie ciągle kampania za kampanią :) .
Jest czas siewu i czas żniw :).

Poza tym postać Hadriana jest potrzebna , nam, miłośnikom cywilizacji klasycznej(a nie samą wojną ta cywilizacja żyła :) ),do dyskusji z filofenicjanami - jako koronny dowód na to ,że Rzymianie nie mieli genu agresji i wiedzieli kiedy skończyć :wink: .

Ps Ty i ja wspomnieliśmy Galiena , więc nie jest źle :).

Głos oddałem na Marka Aurelisza :) .
Był esencją tego co najlepsze .

Sun Tzu

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 09:57 
Tribunus Angusticlavius

Anders napisał(a):
Nie znoszę Konstantyna i nikogo po nim. Może z wyjątkiem Apostaty.

To tak jak ja ;')

Czemu nie ma opcji "inny"? Zagłosowałabym wtedy na Wespazjana... Antoninusa Piusa też nie ma... W ogóle dziwi mnie obecność Tytusa w sondzie, dwa lata to trochę za mało, żeby móc się wykazać :P

Oddałam głos na Trajana, z tych wszystkich był chyba największy :wink:

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 11:20 
Colonel Général

Ankieta zaktualizowana. Dodałem Antonina Piusa i opcję "Inny".

A czym się tak zasłużył Antonin Pius? Pytam, bo nie wiem :) .

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 11:30 
Général en Chef

Raleen napisał(a):
A czym się tak zasłużył Antonin Pius? Pytam, bo nie wiem .

W sumie też chciałbym wiedzieć. Był porządnym panującym, ale żeby stawiać go w jednym rzędzie z Augustem, Trajanem, czy Konstantynem, to nie powiedziałbym...
Ostatecznie głosuję na założyciela. Uważam, że przeprowadzenie państwa przez taką "reformę ustrojową" wymagało niezwykłych zdolności i talentów.

A. Jedno pytanie, bo teraz zauważyłem: dlaczego przy Oktawianie daty panowania to 69-79 ?

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 12:15 
Tribunus Angusticlavius

Dzięki Raleen, ale teraz jak już zagłosowałam to mnie już to nie zbawia :P

Dlaczego nie stawiać Piusa w jednym rzędzie z Oktawianem czy Trajanem, skoro jednocześnie stawia się obok Tytusa? Akurat wydaje mi się, że Pius zasłużył się bardziej niż Tytus. Za panowanie Piusa cesarstwo cieszyło się wzlędnym czasem pokoju - nie był to taki typowy Pax Romana, bo w Judeii i Egipcie doszło do zamieszek i powstań, ale nie były to rzeczy groźne, poza tym toczyły się na peryferiach w prowincjach. Na większości obszarów cesarstwa było spokojnie, poddani żyli w dobrobycie, bo Pius zwolnił ich od części świadczeń zwyczajowych i w ogóle był hojny - ufundował nawet specjalny fundusz dla ubogich dziewcząt z całej Italii, który wypłacał im zapomogi. Pius bardzo często jest pomijany w takich rankingach, ale całkowicie niesłusznie - to, że za jego rządów nie było żadnych wielkich wypraw, wojen ani konfliktów, życie toczyło się spokojnie i bez przelewu krwi, choć bez spektakularnych sukcesów, ale przecież nie zawsze o nie chodzi.

elahgabal napisał(a):
A. Jedno pytanie, bo teraz zauważyłem: dlaczego przy Oktawianie daty panowania to 69-79 ?

Bo to chyba pewnie miał być Wespazjan :P

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 października 2009, 13:08 
Général en Chef

nazaa napisał(a):
Na większości obszarów cesarstwa było spokojnie, poddani żyli w dobrobycie, bo Pius zwolnił ich od części świadczeń zwyczajowych i w ogóle był hojny - ufundował nawet specjalny fundusz dla ubogich dziewcząt z całej Italii, który wypłacał im zapomogi. Pius bardzo często jest pomijany w takich rankingach, ale całkowicie niesłusznie - to, że za jego rządów nie było żadnych wielkich wypraw, wojen ani konfliktów, życie toczyło się spokojnie i bez przelewu krwi, choć bez spektakularnych sukcesów, ale przecież nie zawsze o nie chodzi.

Dobry administrator, cieszący się okresem względnego spokoju to jeszcze nie wybitny władca. Gdyby przeprowadził jakąś dużą reformę, to ok. Ale "fundusz alimentacyjny" to trochę za mało.
Ja bynajmniej nie twierdzę, że był złym cesarzem. Umiem docenić zwykłe rozsądne zarządzanie i stawiam je ponad bitewny zgiełk. Ale Pius nie zrobił niczego, co mogłoby świadczyć o tym, że był "wielki".

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 20 października 2009, 09:56 
Tribunus Angusticlavius

Dobra, że się tak tego Tytusa uczepię, ale co takiego zrobił Tytus, że się co i raz znajduje w rankingach? Udział w wojnie żydowskiej, jej zakończenie i westchnienia, że "diem perdidi" też jakoś nie świadczy o tym, że był wielki. Julian był świetnym wodzem, ale też się jakoś wybitnie nie odznaczał od innych, a Teodozjusz II to był pantoflarz i cienias, że się tak kokolwialnie wyrażę :P

Ze wszystkich cesarzy rzymskich tylko dwaj otrzymali przydomek "Wielki" - Konstantyn I i Teodozjusz I. O Konstantynie jest mowa tutaj, a co do tego drugiego to jestem gotowa polemizować, czy aby faktycznie zasłużył na swój przydomek.

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia - nie upieram się, że Pius był najwybitniejszym cesarzem wszechczasów, ale uważam, że miejsce w tego typu rankingach mu się zwyczajnie należy.

PS. Poprawiłam datę panowania Oktawiana.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 20 października 2009, 14:07 
Général en Chef

nazaa napisał(a):
Dobra, że się tak tego Tytusa uczepię, ale co takiego zrobił Tytus, że się co i raz znajduje w rankingach?

Nie ja tworzyłem ranking, to i nie odpowiem na to pytanie.

nazaa napisał(a):
co do tego drugiego to jestem gotowa polemizować, czy aby faktycznie zasłużył na swój przydomek.

Teodozjusz dostał ten przydomek od Kościoła, za sprzyjanie Kościołowi. Względem polityki na pewno nie zasłużył.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 20 października 2009, 18:54 
Général de Brigade

Cytuj:
Dobra, że się tak tego Tytusa uczepię, ale co takiego zrobił Tytus, że się co i raz znajduje w rankingach?

Rzymianie go kochali. I przed i w trakcie i po okresie krótkich rządów. A czy nie po tym poznać dobrego władcę?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 22:39 
Tribunus Angusticlavius

Po miłości poddanych to można co najwyżej poznać władcę lubianego i popularnego, ale niekoniecznie dobrego. Dobroć to oczywiście pojęcie wybitnie nieostre, więc trudno się tutaj jakoś szczególnie upierać, ale obiektywnie - oddzielmy popularność od dobroci. Co takiego dobrego zrobił Tytus, czym się przysłużył imperium?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2010, 12:26 
Legatus Legionis

nazaa napisał(a):
Co takiego dobrego zrobił Tytus, czym się przysłużył imperium?

Zapewnienie spokoju we wschodniej części Imperium w czasie gdy tatuś walczył w Italii? Zdławienie powstania Żydów? środki na Amfiteatr Flawiuszy? Względny spokój w Imperium w swoim krótkim panowaniu? Nazaa, nie bądź taka surowa dla Tytusa :)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 3 kwietnia 2010, 00:42 
Général en Chef

Teufel napisał(a):
Zapewnienie spokoju we wschodniej części Imperium w czasie gdy tatuś walczył w Italii? Zdławienie powstania Żydów?

Tylko, że te dwa punkty to raczej podpadają pod auspicje Wespazjana, zatem idą na konto ojca.
Tytus jako cesarz nie wsławił się niczym konkretnym. To już taki np. Klaudiusz II Gocki w ciągu też ok. 2-letniego panowania rozbił przynajmniej barbarzyńców.
Przyznam, że zamiast Tytusa, prędzej spodziewałbym się na liście choćby Aureliana.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 3 kwietnia 2010, 08:55 
Legatus Legionis

Główne środki oporu buntu zdobył Tytus, on też odbył triumf, więc to jego wojna.
Aurelian powinien być na pewno w ankiecie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]