Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 17 listopada 2018, 06:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Budowa floty rzymskiej
PostNapisane: sobota, 26 października 2013, 18:29 
adi2 napisał(a):
No niekoniecznie od I wojny bo o ile dobrze pamietam pytanie bylo o mozliwosc wybudowy floty w jakims czasie i o podpalanie okretow za pomoca samych strzal.

Napisane: 6 paź 2013, o 21:41
adi2 napisał(a):
Mam pytanie czy możliwe jest wybudowanie ponad 100 galer w dwa miesiące? Czas: I wojna punicka 260 p.n.e. Kto wybudował: Rzym.
(Chyba, że to źle sformułowanie pytanie, ale wtedy... Odpowiedź już sam podajesz ;) )
Pytanie o strzały - faktycznie nie zostało zawężone do I wojny punickiej. Co do uwagi o profesorze - uważniej czytać musisz ;)

PostNapisane: sobota, 26 października 2013, 18:39 
Sous-lieutenant

Zeka napisał(a):
adi2 napisał(a):
No niekoniecznie od I wojny bo o ile dobrze pamietam pytanie bylo o mozliwosc wybudowy floty w jakims czasie i o podpalanie okretow za pomoca samych strzal.

Napisane: 6 paź 2013, o 21:41
adi2 napisał(a):
Mam pytanie czy możliwe jest wybudowanie ponad 100 galer w dwa miesiące? Czas: I wojna punicka 260 p.n.e. Kto wybudował: Rzym.
(Chyba, że to źle sformułowanie pytanie, ale wtedy... Odpowiedź już sam podajesz ;) )
Pytanie o strzały - faktycznie nie zostało zawężone do I wojny punickiej. Co do uwagi o profesorze - uważniej czytać musisz ;)

Super , wykazales,ze mam pol racje ;)
ALe odpowiedzi zadnej na moje pytanie bo po co, za to wolales stracic czas na przeszukiwanie tematu i wykazanie,ze mam pół racji :)
Jestescie gorsi od kobiet ;)

http://youtu.be/mkga5VM5aY0

http://www.youtube.com/watch?v=yw7c0RmrrSo

PostNapisane: sobota, 26 października 2013, 22:41 
Général de Division Commandant de place

Na część pierwszą odpowiadać nie będę - zrobiono to już wcześniej. Pytania były proste to dostałeś prostą odpowiedź. Chciałeś więcej? dostałeś listę lektur. Ja większości z nich nie mam więc nie będę wyczerpywał tematu i szukał odpowiedzi w dość oczywistych kwestiach. Kwestię jak sobie radzili Rzymianie na morzach podczas I punickiej już poruszyłem (to było w ramach przydatności Tukidydesa w tymże temacie), jak będzie bardzo potrzeba (i mi się chciało) to przelecimy przez starcia morskie tejże wojny.

Cytuj:
Duze uproszczenie. A przeciwnik , to co robil? Nie uzupelnial strat? Przeciez wojna na tym polega. Tracimy armie i uzupelniamy:) Nie zgodze sie na robienie z Rzymian Rosjan tym bardziej,ze Rzymianie niejednokrotnie zwyciezali liczebniejszego przeciwnika dzieki swoim umiejetnosciom. A do tego flota rzymska nigdy nie miala jakiejs wielkiej przewagi albo przewagi nad flota niech bedzie kartaginska i zwyciezala. Kartagina tez "machala" sobie flote skoro po jednej przegranie bitwie tracila prawie cala a w nastepnej znowu miala

Umiejętności rzymskich nikt nie podważa... o ile je mieli oczywiście w danej kwestii i w danej chwili. Rzymianie też niejednokrotnie przegrywali i to seriami, z wybiciem armii łącznie i to nie robiło na nich wielkiego wrażenia (co innego analogiczna sytuacja u wrogów) prostka taktyka walki była właśnie tutaj sprzyjająca.
Flota Rzymska miała właśnie tą wielką przewagę (oprócz niekiedy szczęścia) dzięki rezerwuarom ludzkim i materiałowym plus chwilową z racji tegoż kruka i sprowadzenia walki do abordaży kosztem walk manewrowych i operowania taranem. Sama Etruria była ciągle porośnięta ogromnymi, wręcz przysłowiowymi puszczami przerzedzonymi dopiero w I n.e. Gdy flota przegrywała bądź była zatapiana przez sztorm Rzymianie wystawiali kolejną i tak dalej... mieli zasoby (tak, to są podstawy podręcznikowe) natomiast Kartagina już miała w tymże trudności, samo drewno trzeba było sprowadzać z Sardynii, z rekrutem też musieli delikatniej dysponować. Kto się namachał tutaj bardziej w wystawianiu nowych flot? Efekt końcowy w 241 p.n.e - Rzymianie nieco mniej zieloni na morzach walczący na lżejszych okrętach kontra pośpiesznie rekrutowani, niewyćwiczeni żeglarze z Kartaginy na przeciążonych okrętach i przegrana tychże ostatnich. Kolejne bitwy i straty w nich sprowadziły Punijczyków na poziom słabszych umiejętności rzymskich. Koniec Wojny, zasoby Kartagińczykom się skończyły. Tutaj najprościej jest przepatrzyć starcie po starciu, katastrofę morską po katastrofie i porównać kto ile łącznie stracił, w jakich to odstępach czasu było etc.

PostNapisane: niedziela, 27 października 2013, 00:22 
Sous-lieutenant

No tak Telamonie ale to kazdy wie(nie zaglebiajac sie w szczegoly) i co w zwiazku z tym? Kolejne maslo maslane?

PostNapisane: niedziela, 27 października 2013, 00:32 
Général de Division Commandant de place

Cytuj:
(nie zaglebiajac sie w szczegoly)

Ależ ja proponuje zagłębić się w szczegóły. Od samego początku.
A w związku z tym chociażby to iż przy takich zasobach i możliwościach umiejętności można poświęcić - ostatecznie wróg załamie się za którymś razem pod naporem kolejnych. Tak było z Epirem, z Kartaginą, z Germanami - w zwycięskich starciach tracono stopniowo najlepszych, powoli się wykrwawiano, w końcu po utracie najwartościowszych elementów ulegali.
Szlifowanie umiejętności przyszło z wojnami domowymi i cesarstwem - gdy Rzym przeszedł do defensywy.

PostNapisane: niedziela, 27 października 2013, 19:15 
Sous-lieutenant

No nie zgodze sie. Rzym dzieki swojej wyzszosci militarnej (i oczywiscie nie tylko) nad sasiadami doszedl do potegi, ktora umozliwila mu pokonywanie przeciwnika materialowo ;) Az oczywiscie doszedl do kresu swoich mozliwosci i w koncu nastapil regres i upadek.
Defensywny, to chyba byl juz gdy zaczal sie jego upadek ;) Ale nie bede sie czepial slowek.

W związku z tym, że dyskusja od pewnego czasu zaczęła mieć charakter niezbyt merytoryczny i większość postawionych na początku kwestii zostało przedyskutowanych - zamykam. Jednocześnie zapraszam do innych dyskusji w dziale, gdzie pewne sprawy można bardziej szczegółowo omawiać.

Raleen

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]