Budowa floty rzymskiej

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Darth Stalin »

adi2 pisze:Cos mi sie wydaje,ze bede zmuszony na kupno kompleksowej ksiazki o budowie galer oraz szczegolowym opisie bitew tychze galer;)Ciekawe co tam maja na fortgier.
Na FG jest "Pierwsza wojna punicka" Lazenby'ego - polecam.
Ale "kompleksowych ksiażek o galerach wojennych" to będzie minimum z pół tuzina - większość po angielsku a wszystkie raczej średnio dostępne (a te po polsku to diablenie ciężko dostępne).
Acha, to, że ja te książki posiadam nie oznacza, że są "mniej niedostępne" niż napisałem - po prostu trochę mi to zajęło czasu... i zasobów... :ugeek:
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 października 2013, 08:33 przez Darth Stalin, łącznie zmieniany 1 raz.
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: adi2 »

Dzieki. No wedlug mnie I wojna najciekawsza. Kartagina i Rzym w miare wyrownane kraje. Dzialania wojenne na morzu i ladzie. Desanty itp.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Raleen »

adi2 pisze:Cos mi sie wydaje, ze bede zmuszony na kupno kompleksowej ksiazki o budowie galer oraz szczegolowym opisie bitew tychze galer;)Ciekawe co tam maja na Fortgier.

P.S. To sam sobie odpowiedziales dlaczego Napoleon nie mogl posiadac floty rownej flocie WB ;)
O bitwach morskich jest dobra polska książka: Tadeusz Łoposzko "Starożytne bitwy morskie", ale jak pisał Darth Stalin, prawdopodobnie trudno dostępna, ja przeczytałem dzięki temu, że była w bibliotece. Poza tym rzeczywiście - chyba tylko pozycje anglojęzyczne.
Co do drugiego - chyba już wszystko wyjaśniłem w innym wątku i nie chce mi się do tego wracać. Każdy kto przeczyta, może ocenić. Warto tylko wspomnieć, że poza samymi "fizycznymi" możliwościami należy brać czynniki polityczne, które wpływały na podejmowanie takich, a nie innych decyzji. I tu odsyłam do postaci lorda Barhama.
adi2 pisze:Wiem gdzie moge poszukac ale zadalem, to pytanie wlasnie tu bo nie znalazlem gdzie indziej:P. No juz nie przezywajcie tych 1000 okretow, to taki przyklad. Poza tym, to bylo retoryczne pytanie i podchwytliwe wskazujace na to, ze Rzym nie byl w stanie wybudowac tych (120) okretow w dwa miesiace. Skoro zrobili 120 w dwa miesiace i je obsadzili, to mogli zrobic 240 w 4 miesiace;) I dodam, zebyscie znowu nie spamowali oczywistymi wiadomosciami, ze moze i mogli wybudowac w 4 miesiace te 240 ale nie mieli kim obsadzic albo nie mieli za co wybudowac wiec koniec koncow wybudowali 120 tylko ale jednak w te dwa miesiace. Jednakze nadal poszukuje wyczerpujacej odpowiedzi :D
Znowu widzę logika jak podczas dyskusji o flocie Wielkiej Brytanii i Francji podczas wojen napoleońskich i wcześniej z tym budowaniem po jednej galerze w 24 czy 48 godzin :). Ale w ogóle czy to ma aż tak wielkie znaczenie w ile czasu dokładnie Rzymianie wybudowali te okręty? Chyba że poszukujesz na potrzeby badania jakiegoś konkretnego wycinka I wojny punickiej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Darth Stalin »

Jeśli chodzi o Łoposzkę, to z jego prac o starożytnej marynistyce są następujące:
„Tajemnice starożytnej żeglugi”, Gdańsk 1977 (Wydawnictwo Morskie)
„Starożytne bitwy morskie”, Gdańsk 1992 (Wydawnictwo Morskie)
„Katastrofy antycznych flot wojennych”, Lublin 1993 (Wydawnictwo UMCS)
„Starożytni piraci Morza Śródziemnego”, Lublin 1994 (Wydawnictwo UMCS)
„Tajemnice...” i „Piraci...” są dostępni na Allegro (chociaż ta druga za 70 złociszy, ale warto).
Pozostałe dwa tomy to białe kruki IMHO („Bitwy...” były wydane pod koniec istnienia wydawnictwa; „Katastrofy...” i „Piraci...” to publikacje wydawnictwa uniwersyteckiego, o małym nakładzie).
Z polskich są dwie prace Waldemara Pasiuta:
„Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego” plus „Od Abydos do Akcjum. Wojny morskie w czasach hellenistycznych”
Z zagranicznych – są książki Lionela Cassona, z których dwie wyszły po polsku:
„Starożytni żeglarze” (tłumaczenie Leonida Teligi!)
„Podróże w starożytnym świecie”
A poza tym:
„Ships and Seamanship in the Ancient World” (klasyka!) – też na Allegro, ale drogie.
no i “The Ancient Mariners: Seafarers and Sea Fighters of the Mediterranean in Ancient Times. (Second Edition)” – zaktualizowana wersja “Starożytnych żeglarzy” (po raz pierwszy opublikowanej w 1959 roku).
Plus Philippe de Souza „Piraci w świecie grecko-rzymskim”.

Na okrasę jest nówka o starożytnych wojennych mastodontach czyli “The Age of Titans: The rise and fall of the great Hellenistic navies” Michaela M. Murraya :geek: .

Z powyższych mam wszystko poza nowym wydaniem „Ancient Mariners” :ugeek: .

No i ostatnio wyszły prace Michaela Pitassiego: „Roman Warships” i „The Navies of Rome”, ale tych nie znam, chociaż może się skuszę...
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Telamon »

Stalin podał mnóstwo pozycji, które skutecznie zarżną każdy portfel :x więc ja może tylko nieśmiało zasugeruję (na dokładkę) dość łatwo dostępnych (jak większość "polskiej" literatury o tym ludzie. Co mnie cieszy) "Etrusków" Aleksandra Niemirowskiego, który poświęca zagadnieniu floty tegoż ludu rozdział w swej książce. Warto zajrzeć - w końcu nawet podupadli Etruskowie stanowili (chociażby jak to Liwiusz wspomina odnośnie roku 205 p.n.e) istotny element rzymskiej floty.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Darth Stalin »

Eeee no, nie każdy ;) chyba, żeby kupować wszystkie na raz :lol:
A do Niemirowskiego zajrzę, bo mam na półce, ale jakoś nigdy tego nie doczytałem w całości.

Rozumiem, że masz na myśli to:
http://allegro.pl/etruskowie-aleksander ... 01121.html
?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Telamon »

Tak, tą właśnie pozycję.

Mam pytanie o tą książkę:

Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego

Obejmuje tylko tematykę związaną z flotą Aleksandra czy też zahacza w jakimś większym stopniu o diadochów?
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Darth Stalin »

Tylko Aleksander. O diadochach jest ta druga (wydana przez NapoleonaV) "Od Abydos do Akcjum".
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: adi2 »

No niezle pozycje ksiazkowe az dziw, ze tyle przeczytaliscie a nie dostalem konkretnej odpowiedzi;) Wiec moze jednak ich nie przeczytam;)

No bez logicznego myslenia ani rusz. Bez niego nawet Polska moze zrobic inwazje WB;)
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Darth Stalin »

adi2 pisze:No niezle pozycje ksiazkowe az dziw, ze tyle przeczytaliscie a nie dostalem konkretnej odpowiedzi
Na jakie pytanie? Czy to o "kompleksowej książce o galerach i bitwach galer"?
Jeśli o to co chodzi, to cię rozczaruję - nie ma JEDNEJ takiej książki. Trzeba czytać... i czytać... i czytać... i to kilka różnych.
Jak chcesz "kompleksowo o galerach" to pozostaje Cassona "Ships and seamanship...". A jak o "bitwach galer" to albo Łoposzko (ale to jest baaardzo trudne do zdobycia) albo kilka z pozycji wymienionych przeze mnie. Czyli Pasiut, Lazenby i - najpewniej - Pitassi "Roman Navies". Możesz też sobie dorzucić Murraya o flotach hellenistycznych - tam jest i o galerach, i o ich bitwach, ale nie wszystko.

EDIT: a, skusiłem się - na razie zamówiłem "The Roman navies" Pitassiego... :ugeek:
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: AWu »

adi2 pisze:120 galer w 60 dni czyli po dwie dziennie, w 24 h dwie galere by musieli zrobic.
Ja was Panowie podziwiam za zapał.
Chce wam się poważnie na takie bzdury odpowiadać..
Chyle czoło..
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Darth Stalin »

Wiesz, bzdura niesprostowana pozostaje... trza nieść kaganek oświaty... a przy okazji sobie do Pitassiego zamówiłem najnowszy tom cyklu Barrayarskiego, tym razem o przygodach dzielnego Ivana Vorpatrila ;)
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: adi2 »

AWu pewnie zly na mnie,ze go olewam. Jak cos interesujacego napiszesz, to zobaczysz moja reakcje;)
Na jakie pytanie? Czy to o "kompleksowej książce o galerach i bitwach galer"
Na moje pytania, ktore sa w pierwszym poscie ;) A ja Wam polecam Tykidydesa, chociaz pewnie znacie jego dzielo a jesli nie, to wstydzcie sie!;). Nie sztuka przeczytac mase ksiazek. Wazniejsze jest by czytac te wlasciwe;)

Mnie osobiscie floty starozytne az tak nie interesuja zeby przeczytac kilka ksiazek z tego tematu. Jedna wlasciwa wystarczy. Poza tym nie wydaje mi sie, ze samo zagadnienie jest az tak bogate. Najwyzej same opisy bitew moze.


P.S. Przymierzam sie na zakup Anabazy chociaz nie ma ta ksiazka nic wspolnego z flota;) Swoja droga, to mam niezla ksiazka pana Kosiarza gdzie sporo bitew starozytnosci opisal oraz floty, strategie itp.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: Telamon »

Tukidydes jest fajny (jak większość tekstów źródłowych, o ile potrafi się je zinterpretować... aczkolwiek większość ma odpowiedni wstęp z informacjami... poza tym jest tani więc pewnie każdy ma) ale jeżeli szukasz w nim informacji, które mają ci odpowiedzieć na pytanie pierwsze ("czy da się zbudować tyle, a tyle pięciorzędowców w dwa miesiące i jak to robiono" i "podpalające płonące strzały") to nie będzie źródło najodpowiedniejsze.

Tukidydes zmarł przed powstaniem kwinkweremy - morskie doświadczenia z jego książek tyczą się mniejszych (o połowę) trirem i jej podobnych. Prawdopodobnie inna budowa, zdecydowanie inne zadania - trirema to lekki okręt dla ludzi morza, do morskiej wojny manewrowej. Kwinkwerema to po prostu wielka krowa pasująca do rzymskiej finezji - walnąć we wrogi okręt, spuścić ten corvus i po prostu zmienić całą tą wojnę manewrową w lądową jatkę.
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Budowa floty rzymskiej

Post autor: adi2 »

Przesadzasz. Zreszta z tego co widac po ich wojnach umieli znakomicie wykorzystac rozne rodzaje broni z sukcesem dla siebie. Np. ten kruk. Ich mysl wojskowa byla daleka od tej jakiej im zarzucasz. Rzymianie uzywali roznych typow okretow z powodzeniem. Trirem tez. W sumie na tym polegala strategia starozytnych bitew; walnac w okret :P

Tukidydes jest fajny jak wiekszosc tekstow zrodlowych? Boze Telamon, nie bluznij.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Zablokowany

Wróć do „Historia starożytna”