300 Spartan

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Gilgamesh44 pisze:Zanim zaczniesz wysławiać Spartę, pamiętaj, ze było to właściwie bardzo agresywne, wojownicze plemię żyjące głównie z przymusowej pracy ludności wolnej i półwolnej. Ich męstwo i trening brały się z konieczności nieustannej gotowości na wypadek buntu tejże ludności.
I stąd też zapewne wybranie na wyprawę wojowników, którzy mieli już dzieci, zbyt duży ubytek Spartan w Lakonii mógłby wstrząsnąc jej ustrojem.

@KaDek
Tak i jeszcze wycięli ich w pień z zaciekłością nie dając im żadnej szansy . I dlatego , że to była wielka armia Kserksesa , zaatakowala 300 spartan , którzy dzielnie się bronili
Czy mógłbyś to rozwinąć? Czy Twoim zdaniem bitwa była rzezią, bo Persowie zabili Spartan, którzy nie chcieli się poddać?
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

KaDek pisze:Tak i jeszcze wycięli ich w pień z zaciekłością nie dając im żadnej szansy . I dlatego , że to była wielka armia Kserksesa , zaatakowala 300 spartan , którzy dzielnie się bronili :)
ekhm no dobra polecam na szybkiego:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Termopilami

żeby nie tłuc postów na poziomie szkoły podstawowej jak powyższy (z góry przepraszam za sarkazm, ale no powiało mi ekhm klasą szóstą "be"), błagam poytajcie sobie coś wcześniej albo piszcie myśli bardziej rozwinięte niz takie w stylu "Kaśka jest gupia a Kserkses miał wielką armię i w pień wyciął 300 Spartan"

Dziękuję za uwagę
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Awatar użytkownika
KaDek
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 15:12
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

Post autor: KaDek »

Gilgamesh44 pisze:@KaDek -
Spartanie w tamtym czasie, a właściwie do Wojny Peloponeskiej, nie mieli w swoim zachowaniu opcji "dawania im przez kogoś szansy" i poddawania się.
Dawanie szansy z pewnością było przed samą bitwą, na etapie wysyłania posłów z propozycjami poddania się, bo tak zwykli postępować Persowie.
Jedynym sposobem na pokonanie Spartiatów było wyrżnięcie ich w walce, bo oni by się tak po prostu nie poddali. I właściwie tylko tyle zrobili Persowie - spartańska część kontyngentu musiała być wybita, innego wyjścia nie było. Trudno tu mówić o planowej rzezi, najwyżej bardzo krwawej dla obu stron bitwie.
Zanim zaczniesz wysławiać Spartę, pamiętaj, ze było to właściwie bardzo agresywne, wojownicze plemię żyjące głównie z przymusowej pracy ludności wolnej i półwolnej. Ich męstwo i trening brały się z konieczności nieustannej gotowości na wypadek buntu tejże ludności.

Poza tym, w tamtym czasie zamożny hoplita nosił na sobie jakieś 30 kilogramów brązowego i żelaznego złomu. W przypadku przerwania falangi często dochodziło do rzezi, bo walczący w niej wojownicy nie mieli nawet jak się wycofać pod naporem atakujących.

Wiem o tym , oni od małego byli szkoleni w surowych warunkach od małego uczyli się władania bronią i zabijania byli bez litości, a jak ktoś z nowo narodzonych był jakiś inny był np. uposledzony i osądzili , ze nie bedzie nadawal sie do warunków Sparty to go zabijali . U nich nie było opcji poddania się lub ucieczki tylko chwalebne zwycięstwo lub godna śmierć .
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

Przyjmuję zakłady, że nasz nowy Gość to jakiś stary wyga forumowy, który postanowił zabawić się naszym kosztem i wypisuje to, co wypisuje. Nie wierzę, by faktycznie można było tak myśleć. Chyba już nie w tym wieku. Chociaż Polska to kraj cudów i dziwów wszelakich :roll:
Ciasteczko po prostu mi się należy.
Awatar użytkownika
KaDek
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 15:12
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

Post autor: KaDek »

nie rozumiem Cię :/ niby czemu miałbym się bawić waszym kosztem ?? a wygą forumowym to jestem :P
Awatar użytkownika
Clagus
Decurio
Posty: 303
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 00:44
Lokalizacja: Warszawa(Nogrod)
Kontakt:

Post autor: Clagus »

Przybyłem przejrzeć temat i zobaczyć kolegę KaDeka w akcji. Nie wierzyłem Matchowi jak opisywał co się dzieje.

Przybyłem. Zobaczyłem. Uwierzyłem.

Takeo:
Też mam wrażenie, że to jakaś prowokacja. Jakieś służby specialne postanowiły infiltrować to forum podszywając się pod "zwykłego" użytkownika internetu...
Moje gry
BYKÓM STOP
Awatar użytkownika
KaDek
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 15:12
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

Post autor: KaDek »

znowu was nie kumam niby czemu tak sądzicie ??
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

KaDek pisze:Tak i jeszcze wycięli ich w pień z zaciekłością nie dając im żadnej szansy . I dlatego , że to była wielka armia Kserksesa , zaatakowala 300 spartan , którzy dzielnie się bronili :)
Wracam do tematu, bo chyba trochę zeszliśmy na wątki poboczne. A przecież zaproponowany przez Kolegę KaDeka temat "300 Spartan" jest niezwykle interesujący. U kogo bowiem innego Męskość mogła się tak wyraziście ukazać, jak nie u wojownika spartańskiego? Od dzieciństwa byli uczeni takiego okazywania Męskości, by przeciwnicy w przerażeniu uciekali przed nimi. Słusznie też pisze KaDek, iż Spartanie pozbywali się noworodków, które miały Męskość zbyt małą. Z kolei Persowie nie dość, że się myli, to jeszcze używali kosmetyków. Było ich dużo, bo dzieci nie wyrzucali. No i ich Męskość przez to była mała. W ogóle brzydcy byli i źli. I zabijali zaciekle i z furią. Ojoj.
Ciasteczko po prostu mi się należy.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Cóż mogę tu napisać - drogi KaDeku, jeżeli nie jesteś wygą forumowym który robi nas w konia, to bardzo Cię proszę - poczytaj najpierw nieco więcej o temacie w którym chcesz pisać, bo nazywanie bitwy pod Termopilami rzezią jest jakimś nieporozumieniem.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Takeo Takagi pisze:
Wracam do tematu, bo chyba trochę zeszliśmy na wątki poboczne. A przecież zaproponowany przez Kolegę KaDeka temat "300 Spartan"
Myślę ,że zaproponowana tu konwencja dyskusji nawiązuje do, nieco aluzyjnej ,redakcji tytułu topicu :wink:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Takeo Takagi pisze: No i ich Męskość przez to była mała. W ogóle brzydcy byli i źli. I zabijali zaciekle i z furią. Ojoj.
Nie zapominajmy jeszcze że używali wściekłych nosorożców aby podkreślić swoja Męskość. :D
A po za tym: Witaj Takeo Takagi :wink:
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Takeo Takagi
Shosa
Posty: 1009
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Takeo Takagi »

O, witaj Arteuszu. Dawno się z Tobą nie witałem :) Nabieram nawyków złego Persa.
Ciasteczko po prostu mi się należy.
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Bo wejdzie nam to w nawyk :D .
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
KaDek
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 12 listopada 2007, 15:12
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

Post autor: KaDek »

kadrinazi pisze:Cóż mogę tu napisać - drogi KaDeku, jeżeli nie jesteś wygą forumowym który robi nas w konia, to bardzo Cię proszę - poczytaj najpierw nieco więcej o temacie w którym chcesz pisać, bo nazywanie bitwy pod Termopilami rzezią jest jakimś nieporozumieniem.
Przeczytaj dokładnie temat to będziesz wiedział o co mi chodziło :)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Przeczytałem i jak byk napisałeś w pierwszym poście o rzezi Spartan (a winno być Spartiatów), wykazując się nieznajomością tematyki . Rzeź miała miejsce w Tebach czy Tyrze po ich zdobyciu przez Macedończyków, a nie pod Termopilami...
Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”