Quintus Sertorius i jego armia

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Quintus Sertorius i jego armia

Post autor: kadrinazi »

Szukam właśnie materiałów do opracowania listy armijnej do WAB'a, przedstawiającej walkę Qunitusa Sertoriusa w Hiszpani, w latach 80-72 przed naszą erą. U Plutarcha można przeczytać o początkowym stanie armii tego nieco zapomnianego (a szkoda) wodza:
- 2600 legionistów,
- 4000 luzytańskich caetrati,
- 700 konnych,
- 700 Libijczyków - 'pamiątka' z walk w Północnej Afryce.

Czy ktoś wie może nieco więcej o składzie narodowościowym jego jazdy oraz o tym w jakiej formacji walczyli owi Libijczycy - jako lekka piechota?
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Nie mam niestety teraz czasu na wertowanie źródeł ,Sięgam wobec tego do Mommsena Historya Rzymska Tom IV wyadanie drugie rok 1880 tłumaczenie T.Dziekoński upewniam się ,że dozwolienno cienzuroj i już bez strachu i czytam na s 18 ;


" Gdy wodzowie Sulli zmusili go do ustąpienia z Hiszpanii , wiódł on koczujące życie na wybrzeżach hiszpańskich i afrykańskich , to w związku , to w wojnie z korsarzami cylicyjskimi i tu także goszczącemi , równie jak z naczelnikami błąkajacych się plemionl libijskich . I tu restauracya rzymska ścigała go. Gdy Tingis ( Tanger) oblegał Rzymianie nadesłali księcu tego miasta z Afryki oddział posiłkowy pod dowództwem Pacciaecusa , lecz i tego Sertorius pobił i Tingis zdobył . Odgłos tak świetnych czynów wojennych zbiega rzymskiego pobudził Luzytanów ,że wysłali powstańców do niego zapraszając go na swojego wodza i poddając pod jego rozkazy swoją milicyą , mimo bowiem pozornego poddannia się pod zwierzchnictwo rzymskie , utrzymali oni de facto swoją niepodległośc i rok rocznie z wielkorządzcami tamtostronnej Hiszpanii walczyli(...)
s18-19
Nie było więcej jak dwadzieścia gmin luzytańskich , które pod jego rozkazysawiły , z rzymian zaś zaledwie 2 600 w szeregach liczył ,z których część była co z wojska Pacciaeca prześli , lub po rzymsku uzbrojeni Afrykanie. Sertorius uznał ,że najwiecej mu zależy na tem , aby luźne hufce gerylli zamienić w jądro stałego , wyćwiczonego i na sposób rzymski urzadzonego wojska. W tym celu wzmocnił hufiec poborem 4 000 piechoty i 700 jazdy, i z tą jedną legia i rojami ochotników hiszpańskich wyruszył przeciw Rzymianom (...)

s 27 (..) Marcus Perpenna dotąd jako równy Sertoriusowi rościl pretensya do niezawisłego dowództwa nad wojskiem przezeń z Liguryi przywiedzionym(...)

Libijczycy może jednak błąkali się konno ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 maja 2007, 23:31 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Też się zastanawiałem, czy czasem część z nich nie walczyła konno (to chyba byliby Numidowie), ale gdzieś w necie znalazłem, że jego kawaleria (700) to tylko Iberowie. Możnaby się zastanowić czy nie mogło nastąpić 'nałożenie' Libijczyków i jazdy (liczba się zgadza). Zdziwiło mnie trochę, że do kraju słynnącego ze świetnej lekkiej piechoty Sertorius brałby lekkozbrojnych Libijczyków. Może część z nich służyła jako 'po rzymsku uzbrojeneni weterani'?
Perpenna to cham i świnia skończona - kazał zamordować Sertoriusa i Celtiberów :(
Co do kawalerii - Sertorius musiał sporo rekrutować- w walkach z Pompejuszem jego oficer, Tarquitius Priscus, z powodzeniem dowodzi grupą 2000 (prawdopodobnie iberyjskich) konnych.

Wielkie dzięki za pomoc Strategosie!
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Ciekawe jednak z czym Perpenna przbył z Ligurii . Czy tylko z piechotą?

Mommsen wylicza ,że przeciw Sertoriuszowi posłano 120 000 piechoty i 6000 jazdy .
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

120 000 piechoty, 6000 jazdy i 2000 'skirmisherów' (nigdy nie lubiłem tłumaczyć tego słowa - po angielsku lepiej brzmi i więcej znaczy :))
Co do sił Marcusa Perperny Vento - u Golsdworthyego jest tylko zdanie, że przyprowadził stronników Marcusa Lepidusa, nic więcej niestety :(
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Fajne. Szkoda, że w naszym języku nie ma chyba żadnej dobrej pozycji na temat Sertoriusza. Swoją drogą jak się zastanawiałem nad tym kogo brakuje w ankiecie, w której chwilowo lecz haniebnie prowadzi jakiś nieudacznik, to myślałem m.in. o Sertoriuszu i Belizariuszu (nie powiecie chyba, że ten drugi to wódz średniowieczny :) ).
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

MAM! ZNALAZŁEM!

Perpenna- 53 kohorty - pisze o tym Appian.
Co do Libijczyków (Moors, jak to się o nich czasami pisze po angielsku) - cześć z nich przesiadła się na konie zdobyte na wojskach Pompejusza, reszta walczyła jako lekka piechota.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

No to popatrz , zainspirowany , doszedłeś- niezawodną dedukcją -prawie do tego samego.

Watson. :wink:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Ale potrzebna była inspiracja :) No to listę armijną już mogę robić.
Jeszcze raz dzięki.
Niech żyje Sertorius, Śmierć Perpennie :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”