DBA 3.0

Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA 3.0

Post autor: Greebo »

Być może choć to trochę bez sensu.

Patrzę też na ilość stron.
To nowe wydanie ma 120 stron. Dotychczasowe z listami armii miało 52 więc teoretycznie 5 dodanych artykułów ma do dyspozycji 68 stron. Wychodzi po jakieś 13 stron na artykuł. To dużo i mało. Same przepisy mają 11 stron więc może jednak masz racje i dodali DBA w 1.0 - tylko po co :)?. Nie wiem? No i pozostaje jeszcze to tajemnicze - przynajmniej dla mnie - DBSA?
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: DBA 3.0

Post autor: Robson »

Ze wstepu do podrecznika DBA można wywnioskować, że były takie jednostrzałowe zasady, które powstały aby rozgrywac bitwy między Rzymianami a Celtami na jakiś konwencie i miały mieć jak najmniej miejsca, żeby dało ich sie nauczyć w 10 minut, a zagrać grę w przerwie między wykładami, czyli w 30-40 minut. Znalazłem (za Wikipedią):
DBA traces its origin back to a two-page experimental set of rules by Phil Barker dubbed De Bellis Societatis Antiquorum (DBSA) that was demonstrated at the Society of Ancients (after whom these experimental rules were named) conferences for 1988 and 1989.

DBA pochodzi z dwustronnicowego, doświadczalnego zestawu zasad Phila Barkera o nazwie De Bellis Societatis Antiquorum (DBSA), który został zaprezentowany na konferencjach "Society of Ancients" (od których ten zestaw zasad został nazwany) w 1988 i 1989 roku. (- tłumaczenie własne)
:)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 marca 2013, 23:19 przez Robson, łącznie zmieniany 1 raz.
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DBA 3.0

Post autor: AWu »

Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA 3.0

Post autor: Greebo »

Tak trochę w sumie kolekcjonersku (bo mam wydania DBA w wersji obecnie oznaczonej 1.0, oraz w wersjach 2.0 i 2.2) kupiłem to dziwo o którym napisał Pablo.

Dostałem je dwa dni temu i jest to rzeczywiście dziwo kolekcjonerskie.

Dokładnie, jak zapowiadane to jest na okładce, książeczka ta zawiera przepisy DBA w wersji 2.2 z pełną listą armii wprowadzona w wersji 2.0, tak zwane przepisy DBSA czyli pierwowzór a właściwie prapoczątek DBA i przepisy DBA z listą armii w wersji jaka została wydana w 1990 r a teraz jest oznaczona jako 1.0.

Ciekawostką (przynajmniej dla mnie) jest że to wydanie (które jak rozumiem pretendujące do kompleksowego zbioru obejmującego wszystkie dotychczasowe wersje DBA) zawiera listy armii z wersji 1.0 takie jakie były one wydane w 1990 r i nie uwzględnia drobnych zmian które potem wprowadzono :)

np. W tym wydaniu armia 4b. Early Syrian 3000BC-2200BC. ma jako wrogów armie E=1, 2, 4b, 8a i 12 i skład: 1 3Wb, 11 2Ps. (takie było oryginalne początkowe oznaczenie w tych listach).

Tymczasem jeszcze przed wejściem DBA w wersji 2.0 oznaczenie wrogów tej armii zostało zmienione na E=1,2,4b, a sam skład armii został określony na: 1x3HCh, 8x2Ps, 2x4Pk or 2Ps, 1x2Ps or 4Bw.

Ale tego już ten kompleksowy zbiór nie uwzględnia :)

Dodatkowe artykuły też są raczej króciutkie na 2 albo 3 strony.

Ale najbardziej podobał mi się ostatni akapit "Wprowadzenia Phila Barkera" - Autora przepisów DBA.

"By 2012 , the new DBA 3.0 had been thoroughly tested online around the world and was about to by published, but I thought that the progression of past changes in an originally very simple rule set in response to player pressure worth documenting."

I teraz bądź człowieku mądry będzie ta wersja 3.0 czy nie?
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: DBA 3.0

Post autor: Inkub »

No będzie, będzie. Trwają ponoć ostatnie prace związane z klaryfikacją niektórych przepisów, zwłaszcza dotyczących walki przy brzegu stołu. Listy armii są "niemal finalne".
A zdanie Bakera oznacza:

Do końca 2012 r. nowe DBA 3.0 zostało dokładnie przetestowane w sieci, dzięki pomocy graczy z całego świata. Miało już zostać wydane, ale pomyślałem że warto udokumentować zmiany, jakie zaszły w początkowo bardzo prostych zasadach gry, dokonane pod wpływem opinii użytkowników.
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: DBA 3.0

Post autor: GRZ »

6 typów łuczników.
Proste zasady... może kiedyś.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA 3.0

Post autor: Greebo »

Dzięki Inkub za tłumaczenie. Też tak zrozumiałem ale wolałem wstawić tekst oryginalny bo jak wiesz nie zawsze mam dobre tłumaczenie ;)

Generalnie chodziło mi jednak że nadal z tego zdania nie wynika kiedy będzie to DBA 3.0, CHOĆ MIAŁO BYĆ NA KONIEC 2011 r. ALBO NA POCZĄTKU 2012 r., a zbliża się połowa 2013 r. :)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA 3.0

Post autor: Greebo »

No i po co wydawali znów DBA w 2.2 (a właściwie to kompendium DBA).

To raczej nie zapowiada szybkiego pojawienia się wersji 3.0
Denton
Caporal-Fourrier
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 27 grudnia 2010, 10:54
Lokalizacja: Warszawa/Ożarów Mazowiecki

Re: DBA 3.0

Post autor: Denton »

Też czekam na DBA 3,0. Najbardziej chyba ze względu na uwzględnienie w mechanice różnych wojsk tego samego typu jak 3Bd czy 4Bd oraz podwójnych elementów. Tego mi najbardziej brakowało w wersji 2,2.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA 3.0

Post autor: Greebo »

Z tego co piszą na Fanaticusie nowa wersja DBA jest już w 99% pewne i zgodne z ostatnim powieszonym draftem, listy armii ostateczne, a autorzy obecnie pracują nad diagramami czyli rysunkami sytuacyjnymi z wyjaśnieniami (jest zatem szansa że nie będzie już potrzebny nieoficjalny przewodnik na siedemdziesiąt parę stron do przepisów które faktycznie są na 6 stronach ;)).
Tyle informacji jest jawnych.
Niestety Barker prosił testerów o nieujawnianie list armii. Ale niektórzy z nas mają już pościągane te wersje list armii które były niedawno dostępne w necie, a zatem z dużą szansą ostatecznych.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1195
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 136 times
Been thanked: 78 times

Re: DBA 3.0

Post autor: Kretus »

Wcześniejsze listy pochodzące prawdopodobnie od Sue Barker, Phil Barker jednak minimalnie pozmieniał (przynajmniej dotyczy to tych dwóch list, które mi udostępniono w wersji pełnej).
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1195
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 136 times
Been thanked: 78 times

Re: DBA 3.0

Post autor: Kretus »

Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale chyba widać światełko w tunelu:
The playtest group's work is done. Phil has signed off on the last bunch of diagrams. The rules will be closed to changes in the next day or two.

Publishing and printing is to follow.

HOTT is also being reprinted with small changes. I've seen a picture of the cover.
Oby nie było to światełko na koniec drogi doczesnej :D
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA 3.0

Post autor: Greebo »

No proszę proszę.

Byłoby fajnie jakby wreszcie przestali trzymać nas w niepewności.

Co do światełka w tunelu to zawsze może to być jeszcze inna wersja taka z polskim rodowodem.
Nie wiem jak wiele osób ją zna więc pozwolę sobie przypomnieć:

Jest światełko w tunelu, oby to tylko nie było światło lokomotywy pociągu pancernego!

Jakoś taka to szło ;)
Kto to jeszcze pamięta ;)?

A wracając do DBA 3.0. Na wszelki wypadek przypominam że jeżeli już się ukaże to w Lidze będziemy używać starych zasad do czasu przetłumaczenia nowej wersji na polski tak żeby wszyscy mogli z niej korzystać. No i trzeba dać trochę czasu na ewentualne dostosowanie już pomalowanych armii do nowych list :)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1195
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 136 times
Been thanked: 78 times

Re: DBA 3.0

Post autor: Kretus »

No i trzeba dać trochę czasu na ewentualne dostosowanie już pomalowanych armii do nowych list :)
Tego się boję. Podobno najbardziej dostało się armiom z listy IV. W Wolnej Kompanii (dostałem listę od dobrych ludzi) zmiany są bardzo poważne. Trzeba będzie kilka elementów dorobić, i kilka wyrzucić.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA 3.0

Post autor: Greebo »

Nie wyrzucić!!! Tylko przenieść do innej armii jako jej zaczątek ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”