DBA 3.0

Kadzik

DBA 3.0

Post autor: Kadzik »

Od jakiegoś czasu śledzę podforum poświęcone 3 edycji DBA. Wśród niekończących się debat o niczym (15 stron o możliwości wprowadzenia zalesionego wzgórza i czy ma być liczony za 1 czy 2 elementy terenu) znalazłem kilka ciekawych tematów.

Najfajniejszy z nich to nowe listy armii. Na razie tylko Część II i to tylko do II/60.

Kilka zmian z subiektywnym komentarzem pozwolę sobie wypunktować :) :
1. Koniec z liczbą modeli na podstawce w liście armii, właściwa ilość wypisana jest wcześniej (tutaj nie, ale na pewno w podręczniku będzie odpowiednia tabela :P ). Znacznie ułatwi to czytanie list nowym graczom.
2. Przy alternatywnych elementach dodano nawiasy. Dla mnie znowu +, bo zwiększa czytelność.
3. Krótkie opisy każdej armii. Wielki minus :? Są stanowczo za krótkie, by mieć jakąkolwiek wartość. Przede wszystkim nie wyjaśniają, czym są dane jednostki (ot choćby, że kawaleria lekka jazda kartagińska to np. Iberowie i Numidowie) Doświadczony gracz to już wie, a początkujący musi googlować. IMO szkoda miejsca....
4. Zmiany w listach armii. W większości brak, w kilku są małe (Marian Roman może mieć dodatkową jazdę i warbandę, grecy II/5 ogólnie dostali nieco dodatkowej kawalerii), w niektórych bardzo znaczące (Kapadocy mogą mieć rycerstwo zamiast kawalerii, Celtiberowie mogą zamienić warbandy na blejdy, Kartagina może też nieźle namieszać w liście i wystawić 4 auxilie). Żadna z naszych armii nie musi iść do kosza, bądź przepodstawkowania :D

Na ile się orientuję, nie jest to chyba jeszcze wersja ostateczna.
Awatar użytkownika
MichałeK
Sergent
Posty: 108
Rejestracja: sobota, 3 października 2009, 17:12
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: MichałeK »

Skoro dyskusja jest w toku, to czy my(gracze z Polski) nie mamy jakiejś sugestii? Pytanie kieruje do graczy z większym stażem, bo sam nie dość że mało grałem, to jeszcze nieznam wszystkich zasad ::P
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Post autor: stelker »

Kod: Zaznacz cały

Żadna z naszych armii nie musi iść do kosza, bądź przepodstawkowania
Ufff uspokoiłeś mnie właśnie skończyłem swoją pierwszą armie do DBA i wystraszyłem się że wymaszeruje prosto do kosza
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Later Carthaginem są znacznie fajniejsi na nowych zasadach.

Co do przepodstawkowania to chyba ryzyko jest przy niestandardowych podstawkach podwójnych głównie.
Kadzik

Post autor: Kadzik »

AWu pisze:Later Carthaginem są znacznie fajniejsi na nowych zasadach.
Też tak sądzę. Możne mieć słonie i jazdę, a taki na przykład Rzym nie będzie miał już przewagi kawalerii. Do tego Auxulia daje zarówno mobilność (warbandy były za wolne, teraz możemy mieć 10 elementów z ruchem co najmniej 3 cale) oraz wsparcie defensywne (mogą działać razem z włóczniami i wsparte psilosem). Jedyne co mnie boli to ograniczenie psiloi do jednej sztuki. Żeby chociaż 2 dali :D .
Zostawili im niestety ten felerny Littoral, który jest tak od czapy, że hej! (jakoś mam fazę na góralszczyznę :P )

Zastanawiam się co zrobią z wczesną Kartaginą :)
Co do przepodstawkowania to chyba ryzyko jest przy niestandardowych podstawkach podwójnych głównie.
To fakt. Ale jest to zaledwie kilka elementów. I z jednego robią się 2 :P Kolejnym plusem tego jest unormowanie głębokości warband i włóczni. Sam co prawda nie przejmuję się, jaką głębokość mają podstawki przeciwnika, czy to w domu, czy na turnieju, więc przez najbliższe 10 lat nie będą mi wadzili Galatowie na podstawkach 15mm :P
Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: murass »

A czy jest jakies info odnosnie samych zasad? Czy jest szansa ze cokolwiek sie zmieni w "rdzeniu" rozgrywki? No i najwazniejsze - kiedy ma wyjsc ta nowa edycja :-)

Pamietam z lektury UGtDBA ze zasady odnosnie War Wagonow (sami autorzy tego podrecznika o tym wspominaja) sa troche dziwne - moze one zostana zmienione?
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: MiSiO »

Temat WWg mogliby jakoś ruszyć...

Bardzo fajnie wygląda lista Ptolemeuszy po reformie armii!
Kadzik

Post autor: Kadzik »

murass pisze:A czy jest jakies info odnosnie samych zasad? Czy jest szansa ze cokolwiek sie zmieni w "rdzeniu" rozgrywki? No i najwazniejsze - kiedy ma wyjsc ta nowa edycja :-)
Nic dokładnie nie wiadomo; ani odnośnie zmian zasad, ani o terminie wydania.
Pamietam z lektury UGtDBA ze zasady odnosnie War Wagonow (sami autorzy tego podrecznika o tym wspominaja) sa troche dziwne - moze one zostana zmienione?
Zasady wozów są tragiczne! Wagenburg spinano łańcuchami i stawał się czysto defensywną nieruchawą formacją. Jak to ma się do jego ruchu w DBA? Równie dobrze można by zrobić element "Wał Hadriana", który rusza się 1" i ma +5 przeciw piktom :P
IMO przy tej mechanice i założeniach gry nie da się poprawnie oddać działań wozów.
MiSiO pisze:Bardzo fajnie wygląda lista Ptolemeuszy po reformie armii!
Dodali tylko opcję Hord :P
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Post autor: Kretus »

Tak z ciekawości bo zabieram się do podstawkowania. Co stanie się z 3/4 Ax ? Nie wiem czy naklejać 3 czy 4 modele.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Kadzik

Post autor: Kadzik »

Kretus pisze:Tak z ciekawości bo zabieram się do podstawkowania. Co stanie się z 3/4 Ax ? Nie wiem czy naklejać 3 czy 4 modele.
Ilość modeli nie ma znaczenia. Przy obecnych zasadach głębokość auxili zawsze wynosi 2 cm i to się nie zmieni. Łuki i auxilie (3 i 4) zostają na 2cm, włócznie i miecze idą do 1.5, a wszelkie warbandy do 2 cm.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: DBA 3.0

Post autor: Kretus »

Nie wiem czy śledzicie Panowie listy armii, co jakiś czas publikują kolejną wersję testową - podobno chcą wydać podręcznik jesienią.
Zabierają mi z listy armatę, a był to jeden z powodów dla którego wybrałem armię. W przypadku opcji spieszenia można zaobserwować niekonsekwencję - w jednych wersjach list się pojawia, w innych znika (w stosunku to tych samych armii). Trochę mi się to nie podoba, na razie maluję łuczników i insze tałatajstwo bez herbów, ale przed przystąpieniem do malowania rycerzy wolałbym wiedzieć, czy armia mi się rozleci i będę musiał sklejać coś innego/dokupywać, czy też nie.

Martwić się czy zignorować ? ;)
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Kadzik

Re: DBA 3.0

Post autor: Kadzik »

Listy armii powstają na bazie tych od DBMM, a te robił bodajże sam Baker i to jego wersja historii. Są ludzie, którzy mają inne zdanie na temat tego jak powinna wyglądać dane wojska. Czasem widać też w listach niekonsekwencje, np. pojedynczy przypadek użycia jakiegoś tam wozu przez chyba wojska angielskie skutkuje stałym elementem WWg w liście. W przypadku Francuzów mamy opcję sił szkockich (5x4Pk), ale u innych armii które często gęsto korzystały z podobnej pomocy innych nacji już nie uświadczymy.

Nie wiem jakie będzie zdanie innych osób, ale na razie wstrzymałbym się od wydawania jednoznacznych sądów. Wiele może się jeszcze zmienić, a DBA jest systemem, gdzie nie zatrzymujesz się na jednej armii :P
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: DBA 3.0

Post autor: stelker »

Dziwne są te niektóre listy przykładowo możliwość wystawienia 8xCb u Joannitów
Kadzik

Re: DBA 3.0

Post autor: Kadzik »

Z tego co się orientuję Joannici w tym okresie (Rodos - Malta) walczyli więcej na morzu i przy oblężeniach niż w otwartym polu, stąd taka lista.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DBA 3.0

Post autor: AWu »

http://f1.grp.yahoofs.com/v1/4CflTktp0Z ... 202011.pdf

Na grupie yahoo żona Barkera wrzuciła aktualną wersję 3.0
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”