Wymiary stołu

Kadzik

Wymiary stołu

Post autor: Kadzik »

Przymierzam się do zrobienia nowego stołu, tym razem lżejszego i w całości pokrytego matą trawiastą, by łatwiej było przesuwać figurki. Myślałem, by może zwiększyć jego szerokość. Czytałem gdzieś, że lepiej gra się na nieco szerszym stole, samemu też parę razy chciałem więcej miejsca do manewru, zwłaszcza jak wystawiony jest waterway.
Wiem, że do BBDBA sugerowane zwiększenie szerokości to 1', tak by uzyskać 5'x2', ale nie mam pojęcia jak to ma się do zwykłego DBA? Mam wrażenie, że 50% dodatkowego terenu to jednak zbyt dużo.....
Ktoś próbował w ogóle grać na szerszym stole?
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Jeśli mówimy o stole do zwykłej gry a nie do BB to poza standartowym stosowane są jeszcze dwa rozmiary 30” na 24” (75cm na 60cm) i 30” na 30” (75cm na 75cm) z tym że w tym drugim wypadku sugeruje się zmianę strefy rozstawiania (od gracza a nie na skrzydłach) z 600 do 900 kroków aby nadal zachować odległość 1200 kroków między armiami.

Gra na większym stole, moim zdaniem, niewiele różni się od zwykłej, oczywiście poza kwestią okrążeń i związanym z tym pilnowania skrzydeł i obozu.
Awatar użytkownika
Biały
Sergent
Posty: 107
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 08:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Biały »

Wedlug mnie im wiekszy stol tym lepiej. Kiedys jak gralem na 24"x24" strasznie mnie wkuzalo ze mozna bylo oprzec flanke o koniec stolu (tutaj swiat sie konczy, wiec nie mozesz mnie overlapowac). Od tamtego czasu zwykle gram na 30"x30" albo 48"x48", nadal ustawiam armie 12" od siebie z frontem max 18" tak jak na malym stole, ale przynajmniej mozna troche wiecej pomanewrowac naokolo armii.
Pozdro.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: MiSiO »

Tak. 30x24. Grałem. Polecam.
Kadzik

Post autor: Kadzik »

Dzięki :)
A jaki znacie najlepszy sposób by zaznaczyć linie graniczne na macie trawiastej? Chciałbym zrobić stół nieco większy, bez wyraźnego "końca świata" na brzegu blatu.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: MiSiO »

Tak. Jak naklejasz na mokry wikol, wez linijke i "wyrysuj" np. drugi końcem pędzelka linię. Będize ją widać. Możesz tez robić przejście i wypiaskować nie-blat.
Kadzik

Post autor: Kadzik »

MiSiO pisze:Tak. Jak naklejasz na mokry wikol, wez linijke i "wyrysuj" np. drugi końcem pędzelka linię. Będize ją widać. Możesz tez robić przejście i wypiaskować nie-blat.
Druga opcja bardzo mi się podoba :) Obawiałem się, że mata będzie strzępić się na końcach, a nawet jakbym użył większej niż powierzchnia blatu, podklejając od spodniej strony, to podarłaby się na brzegach. Wikol powinien wzmocnić odpowiednio, ale kto wie :)
Zastanawia mnie tylko strona estetyczna. Czy zielony równiutki prostokąt okalany brązowym piaskiem będzie wyglądał w miarę naturalnie? Jakoś teraz średnio mi się to widzi. Trzeba zrobić próby polowe :)
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

Na cokolwiek byś nie naklejał maty, to możesz obramowanie zrobić z cienkich listewek z Castoramy/Praktikera, nie będzie się mata strzępić. No i listewki są tanie i proste w obróbce. A jakbyś jeszcze je zabejcował, to już wrażenia estetyczne jeszcze większe.
Kadzik

Post autor: Kadzik »

czaki pisze:Na cokolwiek byś nie naklejał maty, to możesz obramowanie zrobić z cienkich listewek z Castoramy/Praktikera, nie będzie się mata strzępić. No i listewki są tanie i proste w obróbce. A jakbyś jeszcze je zabejcował, to już wrażenia estetyczne jeszcze większe.
Jeden stół już tak mam :) Przy tym chodzi mi o pozostawienie brzegów wolnych, tak bym mógł później użyć go jako jednego z modułów do większego blatu :)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Jeśli chcesz użyć planszy jako modułu do większej to najlepiej zrób go o wymiarach 90 na 120cm. (trzy takie plansze dadzą Ci plansże 180 na 120 czyli pełen stół do dużych bitew w większości nowych systemów (DBM, DBR, FoG).

W takim przypaku granice planszy do DBA zaznaczył bym "linią" jak opisał to MiSiO. Widziałem juz taką planszę. Może granica nie jst bardzo widoczna ale jest.

Jeśłi chodi o brzeg to o ile nie zrobisz planszy z czegoś miękiego (ja pierwszą zrobiłem z grubej dektury :)) i na brzegach dasz dokładnie klej to sama mata nie powinna się strzępić. (strzępi się jak nie jest dobrze przyklejona albo jeśli sam brzeg planszy się uszkodzi.)
Kadzik

Post autor: Kadzik »

Jak będę miał własne mieszkanie to może nad tym pomyślę :) Na razie przez "większy blat" rozumiem 5'x2' do BBDBA, bo nie mam miejsca na składowanie czegoś większego, a w domu i tak w nic ponad to nie zagram :)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Fajny patent na składany stół obity trawką mają chłopaki z Grota.
Zrobili takie do DBA 20mm jak będziesz w sobotę na Grenadierze to podejrzyj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”