DBA - FAQ dla początkujących

Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: stelker »

diaconuparty pisze:Witam, mógłbym prosić o podesłanie nieoficjalnego podręcznika do DBA w polskiej wersji, gdyż żaden link nie działa.
Może należałoby coś z tym linkiem zrobić bo nie sprzyja to popularyzacji DBA
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: Raleen »

Jeśli sobie życzą stwórcy podręcznika, mogę wrzucić na portal, żeby było do ściągnięcia i zlinkujemy w paru miejscach na forum. To samo tłumaczenie i wszelkie inne elementy, które możemy (jesteśmy uprawnieni) wrzucić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: Greebo »

Tsar miał coś robić jeszcze z polskim tłumaczeniem (o czym już pisałem) no i chyba tylko on jest uprawniony do decydowania o PDF-ie z Nieoficjałem :)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: xardas12r »

http://www.scotiagrendel.com/Xyston/ind ... cts_id=217

W zestawie są jacyś "Loose Order Infantry" Co to za jednostka w DBA i na jakich podstawkach to robić ??
Obrazek
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: GRZ »

Aux
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: xardas12r »

Czyli podstawki 4x2??
Obrazek
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: GRZ »

Nie wiem czy to nie zależało czy się ich daje 3 czy 4 (na tym kompie nie mam przepisów)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: Robson »

Nie, Ax to zawsze 4x2cm.
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
diaconuparty
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 17 listopada 2011, 22:15

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: diaconuparty »

Witam, zaczynam trochę grać w dba, niektóre zasady są nie do końca zrozumiałe jeśli mogę prosić o pomoc w wyjaśnieniu pewnych kwestii będę wdzięczny. 2 sytuacje przedstawione na poniższych rysunkach:
1. kolumna lekkiej kawalerii - 2 jednostki, obok nich ostrza, lekka kawaleria jest w sko ostrzy, czy może odwrócić się i dojść do walki wręcz?, w jak sposób może się wycofać z sko według przepisów i co w sumie jeszcze może zrobić?
Obrazek
2. sytuacja podobna ostrza i ostrza ustawione jak na rysunku co i jak mogą zrobić ostrza w sko 2 ostrzy?
Obrazek
I jeszcze takie pytanie: czy oddział okrążony przez domknięcie drzwi jeśli przegrał walkę i ucieka, jest zabijany przez okrążający go z boku oddział?
IMP DIACONUS P F AVG
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: Robson »

Pytanie 1 z kolumną jest dobre - w sumie to według mnie każda z LH musi odwrócić się w kierunku Bd (nie mogą ruszać się kolumną, każdy musi sam to zrobić). Alternatywne wyjście z tej sytuacji to skrócić ZOC jedną z nich a druga można ruszać się normalnie.

Jesli chodzi o cofanie, to zasada jest prosta. Nie kręcisz nic podstawką i możesz tylko wykonać ruch dokłądnie do tyłu (przeciwnie do swojej strzałki). Nie możesz nic zrobić w tym czasie, np po wyjściu z ZOC w tym ruchu nie możesz zacząć kręcić podstawką - musisz iść dalej po linii prostej (jesli chcesz). Jesli masz więcej PIPów to możesz je wydać w przypadku LH na kolejny ruch - juz poza ZOCem.

W sytucaji 2 Bd mogą iść tylko do tyłu, tak jak stoją, czyli w kierunku przeciwnym do swojej strzałki. Jako że nie mają dodatkowych ruchów to już nic więcej nie zrobią.

Pytanie 2: Bd mogą skrecić w kierunku Bd przeciwnika, pójśc do walki jak majątyle ruchu, zostać w miejscu albo wycofać się do tyłu. Nie mogą odwrócić się tyłem do przeciwnika np. ogólnie nie mogą zwiększyć kąta między przednią swoją krawędzią a przednia krawędzią przeciwnika.

W sumie nigdy sie nad tym nie zastanawiałem, ale chyba nic nie zabrania iść bokiem w kierunku przeciwnika, co o tym myślicie?

Pytanie 3: Tak, zamienia wynik odrzucony i w ucieczce na zniszczony (kto go zabija nie ma znaczenia ;) ).
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: Greebo »

Jeśli można coś dodać do tego co napisał Robson to tylko to że w pierwszym przypadku LH mogą zrobić np coś takiego (jeśli ich gracz ma tyle ruchów) że jeden element może zaatakować Bd od frontu (jeśli będzie tyle miejsca żeby element wszedł do walki bez ruszania drugiego elementu LH) a drugi np od boku.

Co do wycofywania się ze strefy Bd to należny dodać ze każdy element LH musi wychodzić ze strefy bezpośrednio do tyłu oddzielnie i żaden z elementów nie może zrobić drugiego ruchu w tej turze. LH może robić kolejne ruchy tylko jeśli nie ZACZYNA albo nie kończy ruchu w odległości równej szerokości elementu (czyli ZOC) od elementu wroga. (w tym wypadku nie chodzi nawet o ZOC ale o strefę wokół elementu). Skoro Zaczyna w ZOC to nie może robić kolejnego ruchu w tej turze.
diaconuparty
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 17 listopada 2011, 22:15

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: diaconuparty »

Dzięki za odpowiedzi, ale mam kolejne pytania.
1. Czy generał dodaje tylko sobie +1 w ww czy także wtedy gdy jest jednostką "wspomagającą" ww?
AB
C
A walczy z C, B to generał czy też daje +1( z zasady, że jest to generał) do wyniku walki dla A?
2. W podręczniku jest napisane że grupa nie może zaczynać ruchu w trudnym terenie itp. itd. czy to oznacza, że gdy chcę wejść grupą 6 jednostek np. auxila do lasu i przejść przez niego to rozpatruję ruch każdej jednostki osobno a nie jako grupy?
3. Pojedynczą jednostką chce się obrócić, rozumiem że wszytko robię na wheelach? Czyli obrót o 180 stopni to wheel bo zewnętrznej krawędzi tip. itd?
IMP DIACONUS P F AVG
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: AWu »

1. Tylko sobie
2.Tak - ale nie jestem pewien (w 3 edycji psilosi będą mogli grupowo po lesie ale teraz nikt)
3. nie bardzo rozumiem

na dokładniejsze odpowiedzi musisz poczekać na powrót poświąteczny Greeba
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: Robson »

1. Tylko sobie
2. Mozna chodzić kolumnami (każdy typ jednostek) - np dwie kolumny po 3 podstawki 3Ax to 2 PIPy żeby się ruszyć po trudnym terenie):
AB
AB
AB

TTTTTTT
T teren TTT
TTTTTTTT

żeby wejśc w trudny teren muszę wydać 2 PIPy - jeden za wszystkie jednostki A, a drugi za wszystkie jednostki B (A i B są zwrócone przodem na dół)

3. Jedną podstawkę możesz ruszać bez wheelów - mierzysz odległość każdego z rogów do odpowiadającego mu rogu w finalnej pozycji i sprawdzasz czy żaden nie przekroczył dozwolonego ruchu. Więc jesli chcesz odwrócić jednostkę 'w miejscu' - to nie ma problemu - zawsze się da (tak sa wielkości podstawek dobrane i ilości kroków danego wojska, że nie stanowi to problemu).
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
diaconuparty
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 17 listopada 2011, 22:15

Re: DBA - FAQ dla poczatkujacych

Post autor: diaconuparty »

Dzięki za odpowiedzi. Czyli ruszam się tak jak na przestawionym poniżej rysunku? Liczę odcinki x i y przy mierzeniu odległości a nie łuki jakie musiałbym pokonać pomiędzy tymi punktami początkowymi i końcowymi? Czarny rysunek pozycja wejściowa żółty obrót 90 stopni w prawo, poniżej 180 stopni. Sorry, że tak drążę ale wszyscy wychowani na warhammerze i z tego mamy takie problemy, z góry dzięki.
Obrazek
IMP DIACONUS P F AVG
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”