Pogaduszki

asusik666
Appointé
Posty: 45
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2011, 15:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pogaduszki

Post autor: asusik666 »

Z firmy Italeri :P
Skończone:
Maluje się: II/49, II/56, II/78,
W planach: I/28, I/52, II/11, II/30, II/80, III/4, III/5, III/7, III/8, III/40, III/48, III/54, IV/17, IV/30, IV/66,


http://www.modelmylifework.blogspot.com
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pogaduszki

Post autor: czaki »

Italeri to nie skala 25 mm tylko 20 mm (mierzymy od poziomu gruntu do wysokości oczu modelu, z resztą ta firma nie produkuje figur do gier w innych skalach). Dla takiej skali najlepsze są podstawki o szerokości 60 mm, więc jakiekolwiek 30x30 nie wchodzi w grę takich podstawek w ogóle w DBA nie ma).
Co do zmiany ilości modeli - raczej nie warto tego stosować przy modelach 15 mm i wyższych, bo tak jak już było wspomniane, tworzy się tylko niepotrzebne zamieszanie na stole.
A plasticard najlepiej ciąć skalpelem lub nożykiem modelarskim/do tapet, koniecznie przy metalowej linijce (plastikowe i drewniane można zahaczyć nożem, więc raczej się nie nadają).
asusik666
Appointé
Posty: 45
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2011, 15:39
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pogaduszki

Post autor: asusik666 »

Dziękuję :) dzisiaj postaram się wrzucić jakąś swoją pracę zrobiłem tak jak mi radziliście wstawiłem 2 łuczników jako 2ps ;p
Skończone:
Maluje się: II/49, II/56, II/78,
W planach: I/28, I/52, II/11, II/30, II/80, III/4, III/5, III/7, III/8, III/40, III/48, III/54, IV/17, IV/30, IV/66,


http://www.modelmylifework.blogspot.com
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Pogaduszki

Post autor: stelker »

Tak z inne beczki przeglądałem ostatnio fotki z rozgrywek DBA i wszędzie ludzie używają do mierzenia ruchów własnoręcznie wykonanych miarek a w sumie nie lepiej używać miarek calowych ostatecznie przecież w skali 15mm 100 kroków = 1 cal nie trzeba kompletu miarek to zasięgu dowodzenia ruchu jednostek i tp.
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: Pogaduszki

Post autor: Robson »

Dla wygody - jesli kiedykolwiek używałeś miarki w kształcie pięciokąta (taki prostokąt ze ściętym rogiem, który na bokach ma oznaczone 500, 400, 300 i 200 kroków) nie będziesz chciał uzywać niczego innego. Przykład takiej miarki można znaleźć na blogu Zwierzaka.
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Pogaduszki

Post autor: stelker »

Używałem ostatnio takiej ale wole jednak calówke czy na turniejach można miarek calowych używać ?
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pogaduszki

Post autor: czaki »

Używać można czego się chce do mierzenia, po prostu wiele osób uważa specjalnie przygotowane miarki za wygodniejsze.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Pogaduszki

Post autor: Greebo »

Na turniejach używa się takich miarek jakie określi organizator bo niestety jest pewna rużnica miedzy 2,5cm i 1 calem jako odpowiednik 100 kroków.

Sam się o tym przekonałem w bitwie kiedy Kadzik używał swojej miarki zrobionej w calach a ja swojej zrobionej w centymetrach.

Na 100 krokach róznica jest 1 milimetra czy coś koło tego ale przy 500 krokach to juz nie jest tak mało zwłascza że DBA jest tak "geometryczną" grą że trzeba dokładnie dostawić się do walki a na turnieju każdemu atakujacemu bardzo zależy żeby dojśś a atakowanemu żeby wróg nie doszedł :).
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Pogaduszki

Post autor: stelker »

Ok a w kwestii rozgrywek towarzyskich to jeżeli obaj używamy miarek calowych to wyrównuje szanse ?
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Pogaduszki

Post autor: Greebo »

Oczywiście.
Zawsze używanie takich samych miarek zdecydowanie wyrównuje szanse :)

Dlatego na turniejach organizataor określa jakich miarek używa się do gry. (Mogą to być również miarki gdzie 100ktoków = 1 cal)
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: Pogaduszki

Post autor: Robson »

1 cal = 25.4mm oficjalnie - na 500 kroków daje to dwa milimetry różnicy. Myślę, że większość błędów powstaje przez to że własne miarki czasem są niedokładnie odmierzone, szczególnie wewnątrz, gdzie grubość pisaka ma znaczenie itp.

Najlepszym rozwiązaniem jest chyba nie granie na milimetry - zazwyczaj staram się postawić figurki na tyle blisko, żeby była wyraźna granica typu 0,5 cm itp. Jeśli mi bardzo zależy na dokładności wtedy uzgadniam z przeciwnikiem co robię i jak chcę ustawić element.
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Pogaduszki

Post autor: stelker »

Greebo pisze:Na turniejach używa się takich miarek jakie określi organizator bo niestety jest pewna rużnica miedzy 2,5cm i 1 calem jako odpowiednik 100 kroków.

Sam się o tym przekonałem w bitwie kiedy Kadzik używał swojej miarki zrobionej w calach a ja swojej zrobionej w centymetrach.

Na 100 krokach róznica jest 1 milimetra czy coś koło tego ale przy 500 krokach to juz nie jest tak mało zwłascza że DBA jest tak "geometryczną" grą że trzeba dokładnie dostawić się do walki a na turnieju każdemu atakujacemu bardzo zależy żeby dojśś a atakowanemu żeby wróg nie doszedł :).

W podręczniki nieoficjalnym pisze że 100= 1 cal błąd czy próba ujednolicenia miar ?
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Pogaduszki

Post autor: Greebo »

stelker pisze: W podręczniki nieoficjalnym pisze że 100= 1 cal błąd czy próba ujednolicenia miar ?
Trudno powiedzieć
W podręczniku do DBA jest:
100 kroków w rzeczywistości uznawane jest za ekwiwalent 25 mm lub 1”

Pamiętajmy że nieoficjalny przewodnik pisali Amerykanie dla których cm chyba nie istnieje :)

Podręcznik co prawda pisał Anglik ale widocznie będąc bliżej europu zwrócił uwagę, że jest coś takiego jak cm i że jest pewna różnica między 25mma 1 calem. :)
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pogaduszki

Post autor: czaki »

Greebo pisze:Na turniejach używa się takich miarek jakie określi organizator bo niestety jest pewna rużnica miedzy 2,5cm i 1 calem jako odpowiednik 100 kroków.
Chyba nie w tym był problem, tylko w tym, czy muszę mieć specjalną miarkę czy wystarczy zwykła miarka ze sklepu budowlanego/linijka. Co innego jednostki - te powinny być takie same (albo wszystkich obowiązują cale albo wszystkich centymetry).
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Pogaduszki

Post autor: Greebo »

czaki pisze: Chyba nie w tym był problem, tylko w tym, czy muszę mieć specjalną miarkę czy wystarczy zwykła miarka ze sklepu budowlanego/linijka. Co innego jednostki - te powinny być takie same (albo wszystkich obowiązują cale albo wszystkich centymetry).
No to nie zrozumiałem w czym problem :) wydawało mi się że właśnie w jednostkach miary. Choc z drugiej strony powinni być oczywiste (dla mnie przynajmniej tak jest i dla czakiego rozumiem że również) że jednostki miary musza być jednakowe dla wszystkich. Mimo to wolałem to napisac żeby nie było problemu.

Jeśłi zaś chodzi o specjalne miarki (rozumiem że na turniejach) czy inne przyżądy miernicze :). No cóż nie wiem jak jest gdzie indziej ale w naszych turniejach to trochę ewoluowało.

Najpierw każdy przychodził z czym chciał i mierzył. (Zwykle były to jakieś własne miarki i nie pamiętam by ktoś używał linijki choć czasem były to zwykłe wyskalowane patyczki). Teraz na turniejach które ja organizuje każdy stół do gry ma zestaw w postaci planszy miarek (ruchów, zasięgu dowodzenia, strefy gdzie nie rozstawia się wojska) i kostki. No i ogłąszam jakiej jednostki miary używamy do gry.

Nie ma jednak żadnego problemu jeśli ktoś zamiast moich miarek chce używać swoich.
Przynosze to wszystko raczej na zasadzie "żeby na pewno było".


A swoją droga moim zdaniem zwykła linijka jest dużo gorsza od prostokątnej miarki jakiej używamy (której każdy bok ma określoną długość ruchu).

Taką miarkę po prostu przykładasz i wiesz czy masz zasięg czy nie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”