Moderacja działu

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Moderacja działu

Post autor: Raleen »

Temat ten służy do zamieszczania przez moderatorów ogłoszeń organizacyjnych, a także do zadawania pytań i dyskusji na tematy organizacyjne dotyczące działu. Prosimy wykorzystywać ten temat do komunikacji z moderatorami w sprawach organizacyjnych, innych niż sprawy indywidualne (o tych należy pisać na PW).

Aktualnie moderatorem działu jest: Greebo

Informacja o moderacji działów aktualizowana na bieżąco: https://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=107&t=19447


Ze swojej strony witam serdecznie wszystkich grających w DBA. Cieszę się, że udało się powołać na forum dział poświęcony tej grze. Co do nazwy działu i innych spraw administracja jest także elastyczna. Jeśli dział będzie się rozwijał, możemy też z czasem zastanowić się nad podzieleniem go na mniejsze jednostki, ma to jednak swoje zalety i wady. Ale to w przyszłości. Czujcie się jak u siebie. Mam nadzieję, że szybko się zaaklimatyzujecie na naszym forum.

Przeniosłem wątek ogólny o DBA, który był na naszym forum. Jeśli będzie jeszcze coś trzeba, dajcie znać tutaj albo na priva, mnie lub moderatorowi. Ten temat standardowo zakładam, zgodnie z naszym zwyczajem. Czasami się przydaje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 października 2009, 18:56 przez Raleen, łącznie zmieniany 2 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: MiSiO »

Świetnie, że powstał ten dział.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Po tym krótkim czasie, odkąd DBA pojawiło się u nas w większym wymiarze, muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem rozwoju działu. Parę spraw organizacyjnych będzie trzeba jeszcze pewnie przedyskutować. Zachęcam też kolegów do zaglądania do innych części forum. Jeśli chodzi o promocję systemu, to osobny temat i też można o tym porozmawiać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Cezary29
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: poniedziałek, 23 lipca 2007, 12:21
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: Cezary29 »

Wysztkie Ryski to fajne chlopaki, dzieki za dobre slowa :)
________________________________
si vis pacem para bellum
_________________________________
Awatar użytkownika
Bagu
Sous-lieutenant
Posty: 404
Rejestracja: niedziela, 25 lutego 2007, 13:43
Lokalizacja: Kraków/Souhwick Massachusetts
Kontakt:

Post autor: Bagu »

Dodałem link do forum w Wikipedii pod hasłem "DBA".
http://spartan-painting.blogspot.com/ <---BLOG O MODELARSTWIE I WARGAMINGU!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Hmm, a może zróbmy też porządek z tym hasłem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wargaming

?
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: czaki »

Przemos, to hasło to już chyba legenda. Ilekrość chciałem się za to zabrać, to wystarczyło parę chwil czytania tego "czegoś", żeby mi ręce opadły razem z zapałem... ;)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Założyliście dwa takie same tematy - wytnijcie jedne "Pogaduszki".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Pojawiła się taka sugestia, żeby rozwinąć dział FoGa i dać tam DBR, ze względu na bliskość tematyczną.

Czekam na opinie.

Z mojego punktu widzenia, powiedziałbym, że byłoby to o tyle korzystne, że pozwoliłoby bardziej równomiernie rozłożyć "ruch". Dział DBA szybko się rozrasta i niedługo może tu się już robić "ciasno".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Jeśli można się odnieść, nie będąc moderatorem, do ostatniego wpisu Raleena w sprawie DBR.

DBA, poza wspólna mechaniką, ma się nijak do DBR (zaróno poziomem gry jak i okresem). Dlatego kiedy Relaan wstawił do DBA temat z DBR od razu zasugerowłałem że to pomyłka.

DBA to przedszkole (dla Graczy) a DBR to taka podstawówka.
DBA to oktres 3000rpne do 1495r a DBR to okres od 1 495 do 1700.
Armia do DBA to 12 elemntów, Armia do DBR to kilkadzesiat elementów.

Reasumując jeśli wogóle gdzieś dodawać DBR to tylko do FoG-a bo.

FoG i DBR to większe systemy (na pewno już ni eprzedszkole).
W zwiazku z powyższym temat FoGa jakoś egzystuje ale bez szaleństw i zdarza się że nawet przez dłuższy czas nikt nic tam nie pisze.
Nawet po samorzutnym roszerzeniu tego działu z pierwotnego FoG na FoG Renesans mozna tam raczej mówić o zastoju niż rozwoju. (zwłaszcza w kontekście działania Działu DBA)

Nie twierdze że przez dodanie DBR cos sie tam zmieni, bo jak pisałem graczy w DBR jest niewielu i większośc jeśli nie wszyscy (poza mną) nie są aktywni na tym forum, ale to jedyne, moim zdaniem rozsądne miejsce dla DBR.

Przy okazji uważam że nazwę działu "FoG" powinno się zastapić nazwą "FoG, FoG-R i DBR" lub "FoG, DBR i inne rozbudowane systemy figurkowych gier bitewnych od starożytności do końca XVIIw." to da automatycznie możliwość, jeśli będzie taka potrzeba, dalszego rozwoju w tematach DBM, DBMM czy Impetusa (nie mylić z Besic Impetus)

Nie jestem pewny czy taki rozwój będzie ale będzie możłiwość.

Na pewno taki dział nawet tak rozszeżony, nie będzie działał jak dział DBA (bo DBA jest proste, łatwe, przyjemne, szybkie i tanie więc łatwo je propagować) ale zawsze będzie jakiś sygnał dla kogoś kto chciałby coś w sprawie tamtych większych systemów napisać.

PS. A swój wpis Raleen, moim zdaniem, powinieneś skierować do moderatora działu FoG a nie DBA ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dzięki Greebo za wyczerpującą odpowiedź. O coś takiego mi chodziło.

Zamieściłem ten wpis tutaj, bo ostatnio jak sam zauważyłeś, więcej osób tutaj zagląda. Poza tym skoro miałbym zabierać coś z tego działu, to w pierwszej kolejności wydaje mi się, że trzeba rozmawiać z tutejszym moderatorem i ekipą.

Tak naprawdę, z tego co zdążyłem się zorientować, problem nie istnieje, bo z tego co piszecie wynika, że za bardzo nie ma tu nic o DBR poza AARem z naszej ostatniej rozgrywki, a jeśli coś się trafi to w śladowych ilościach. Zaś poza tym rozumiem, że jest podstawowy DBA, na poziomie figurkowego "przedszkola" jak to ująłeś :) .

Co do zmian nazwy działu FoG - prawdopodobnie tak zrobimy jak proponowałeś. Pablo i zdaje się Yori dokładnie coś takiego mi proponowali, ale o tym już porozmawiamy ewentualnie w dziale FoGa.

Co do aktywności - rzeczywiście w dziale DBA sporo się dzieje, z przyczyn, które podałeś, ale wiesz, sądzę, że sama ilość nie jest najważniejsza, tzn. oczywiście nie jest też nieważna - ja nie mam na to takich poglądów jak koledzy z WargamingZone, ale z drugiej strony wieloletnie doświadczenie uczy, że trzeba dbać też o wkład merytoryczny, tzn. żeby to nie dominowały pogaduszki. A jeśli chodzi o dział FoG, to on powstał nie tak dawno, jest dużo młodszy od DBA, tak że nie miał się póki co kiedy rozwinąć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Moje sugestie:

- statusu DBA jako podforum bym nie zmieniał, to że się dynamicznie rozwija to między innym tego efekt że tworzy niezależną całość na forum.

- FOG jako podforum można porównać z Ambush Alley, a nie z DBA. Oba zakładane były z myślą o graczach, którzy dopiero zaczynają dopiero grę, a nie grają już jakiś czas.

- Podforum FOG-a bym nie zmieniał jedyne co bym proponował to podział na okresy historyczne np. Starożytność/Średniowiecze, Renesans i w tej formule pozostawił w zależności jak będą się rozwijać.

No i to by było na tyle.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Od moderatora/do moderatora

Post autor: Greebo »

Moim zdaniem i Dział DBA i FoG były tworzone przez graczy którzy juz grają z myślą o propagowaniu systemu i zachęcaniu innych do grania w te systemy. Przynajmniej ja tak rozumiem te spawy.

Tyle tylko że DBA łatwiej promować bo to system-wstępniak (tak jak napisałem przedszkole służące do zachęcenia w ogóle bitewnymi systemami figurkowymi - łatwe, proste szybkie i przyjemne). Stąd ruch w dziale DBA.

Systemy większe tak nie zadziałają. Nie dość że są większe/trudniejsze to jeszcze mamy podstawowy problem że do gry nimi trzeba dużo wojska i więcej czasu.

Same więc te systemy trudno wypromować. jeśli ktoś złapie bakcyla przez DBA to może przejdzie na wyższy poziom (DBR, FoG itp) ale w większości przypadków to nie działa. Skoro pomalowanie armii z 12 elementów zajmuje czasem rok to jak tu mówić o graniu armia z 60 elementów :)

Natomiast dzielenie Działu FoG-a na epoki nie ma dla mnie większego sensu. Zupełnie wystarczą odrębne tematy.

Przecież tam jest raptem 15 tematów!

I co, jak zrobimy podział na okresy to będziemy dublować takie tematy jak:
Ogólna dyskusja o systemie
Markery
Przygotowywanie modeli do FoG
Granie FoG
Przepisy
Podstawki dla dowódców
FoG po polsku

Przecież to bez sensu. Jaki sen dzielić takie tematy na okresy historyczne? A to prawie połowa tematów w tym dziale :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Od moderatora/do moderatora

Post autor: Raleen »

Koledzy, zmniejszenia odnośnie obrazków, bo dotyka to najbardziej figurek, informuję, że będziemy pracować niedługo nad zrobieniem tego, tak jak było po staremu. W każdym razie traktuję to jako ważną modyfikację do zrobienia, bo jej brak uderza i w figurki i w AARy (figurkowe i planszówkowe) i wiele innych. Tak, że prośba o trochę cierpliwości. Niestety nie jest to proste do zrobienia.

Póki co proponuję ograniczać trochę rozmiary obrazków, tzn. tylko tyle, żeby się mieściły. Chyba że nie przeszkadza Wam jak na razie będą trochę "wystawały" poza obręb tabeli.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: Od moderatora/do moderatora

Post autor: Raleen »

Mam propozycję organizacyjną wydzielenia tematów dot. Ligi DBA w poddział tego działu, analogicznie jak to jest zorganizowane np. w odniesieniu do Konkursu Modelarskiego Forum Strategie. Motywów nietrudno się domyślić. Tematów jest w dziale dużo i te ligowe zlewają się z innymi. W dodatku jest mnóstwo przyklejonych, co nawet mi przyzwyczajonemu do przyklejania w takich ilościach nie ułatwia przeglądania forum. Oczywiście kwestia do dyskusji.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”