Defilada z okazji 1000-lecia Polski

orkan
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 16:46
Lokalizacja: Westerplatte

Defilada z okazji 1000-lecia Polski

Post autor: orkan »

http://www.youtube.com/watch?v=JrYwuvmCyK0

To Filmik z You Tube z defilady 1000-lecia.
Defilada 1000-lecia to apogeoum propagandy GZP WP (to hasło na Warsie i Sawie - "POLSKA LUDOWA ZWIEŃCZENIEM TYSIĄCLETNIEJ....."). Pokazuje ono jednak jak defilady robi się porządnie. Szkoda, że nie ma części lotniczej. LO i OPK przygotowały wtedy wiele atrakcji.
Mnie interesują jednak szczegóły:
Czy dostrzegacie jakieś błędy w strojach z epoki?
Ja się skoncentrowałem na DWS.
Piechota II RP - mnie rażą te puszki na maskę i prawdopodobnie owijacze na nogach. Puszki były używane z braku nowszych masek w zasobniku chlebakowym, ale owijacze do munduru wz. 36?
Formacje ułanów II RP. Były tam dwie. Jedni mieli białe otoki, drudzy żółte, ale proporczyki na kołnierzach. Prawdopodobnie ci drudzy to już pułk RP drugiej i pół (PRL powstał po roku 1947 gdy rozwiązano 1 DK).
Brak formacji PSZ na Zach. To dziwne. Może tak zmontowano ten fragment filmu. Przecież jednostki SZ PRL czciły rocznicę bitwy i poległych żołnierzy tamtych formacji, choćby rejs Groma i Błyskawicy do Narwiku, opieka PKW w Egipcie nad cmentarzem w Tobruku, a to były czasy gomułkowskie).
Dla uważnych, w dalszej części, gdy na plac wjeżdża "technika", mała niespodzianka. Załogi wozów (w większości) mają jak się mi wydaje prototypowe hełmofony. Dla mnie jest to szokujące odkrycie, gdyż mają kształt podobny do przedwojennego wz. 39.
Dodam tylko, że już wtedy były zaawansowane prace nad hełmem opartym na czerepie hełmu wz. 32. Miał on zastąpić hełm wz. 50 wzorowany na radzieckim wz. 41. Nowy wz polskiego hełmu stalowego otrzymał nazwę wz. 67 i jest używany do dziś.
I taka ciekawostka w WP na wschodzie podczas DWS ukształtował się zwyczaj, zastąpiony potem rozkazem, malowania orzełków na pojazdach bojowych. Tu widzimy również nowe rozwiązanie tzn szachownica ustawiona w romb. Zastąpiła ona orzełka do roku 1989. Marzy mi się, aby na naszych wozach dzisiaj pojawił się znowu znak rozpoznawczy w postaci znaku husarskiego lub tylko jego krzyża.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez orkan, łącznie zmieniany 1 raz.
Czego nam zabrakło w 1939? Min!!!
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Wojsko z XVII wieku - piechota - zarówno dziesiętnicy z dardami jak i muszkieterowie w polskich strojach z muszkietami i berdyszami - trochę to poplątane...
Kontakt tylko na maila
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”